Duphaston si alaptare

Duphaston si alaptare | Autor: ch_dana

Link direct la acest mesaj

Buna...dimineata,

Din motive de chist crescut ca prin minune in 3 saptamani (am facut o ecografie pe 22 martie, nu exista, ieri cand am fost sa duc analizele am mai facut una din cauza de amenoree si a aparut "minunatul"), ginecologul mi-a recomandat Duphaston 10 zile, a mentionat insa ca s-ar putea sa schimbe gustul laptelui si o sa maraie beneficiara. Cum alternativa era trecerea pe anticonceptionale obisnuite+intarcare, a iesit din discutie.

Intrebarea mea este : exista undeva resurse referitoare la aceasta combinatie, Duphaston si alaptare ? Pe e-lactancia n-am gasit nimic, in prospectul medicamentului scrie sa se opreasca alaptarea, iar pe net am agsit referinte pe un forum rusesc.

Multumiri anticipate !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Xio, unde as fi avut nevoie de tine nu apari...sau poate nici tu nu stii

Am vorbit cu dna. Musat, conform dansei Duphastonul intra in categoria L-3, adica

Citat:
L3 MODERATELY SAFE:
There are no controlled studies in breastfeeding women, however the risk of untoward effects to a breastfed infant is possible; or, controlled studies show only minimal non-threatening adverse effects. Drugs should be given only if the potential benefit justifies the potential risk to the infant.


http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/meds/lactation_risk_cat/

Noroc ca intre timp s-a rezolvat problema si nu mai am nevoie de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Eu stiu ca dupa 6 luni de la nastere se poate trece la alte conceptionale, care contin estrogeni (pana la 6 luni se prescrie Cerazette), asta aici in Portugalia. Vorbim inca despre mame care alapteaza. Nu stiu exact ce anticonceptionale sunt compatibile cu alaptarea, dar stiu ca exista. Poate ai putea opta si tu pentru un tratament cu un astfel de anticonceptional.

Uite si aici o lista cu medicamente care sunt compatibile cu alaptarea, le gasesti in tabel la Contraceptives.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Din nefericire, singurul anticonceptional compatibil cu alaptarea (sau cel putin asa mi s-a zis) este Cerazette, cu care m-am chinuit pana prin ianuarie, dupa care am renuntat, am avut cele mai groaznice dureri de cap din viata mea . Probabil ca odata cu renuntarea la el, hormonii mei au afcut o tumba si-au luat-o razna.

Pisi, multumesc. M-am uitat pe lista si la contraceptive, cam toate sunt L2-L3 sau NR, cu o singura exceptie ; la noi am vazut ca se gaseste forma injectabila (Depo-Provera) - mai bine sterilet...

Mergi la inceput