Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (27)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata intr-o zi cu 17 grade si innorat,

Au venit nemtoaicele aseara Noroc cu Robert ca el a ajuns acasa la 17.30 de la sv. si a pregatit el platourile, le-a ornat ca la carte. Giova am facut cum ai zis tu, mozzarela cu rosii cherri, ulei de masline si fara busuioc pt ca nu am gasit. Robert mi.a spus ca trebuie busuioc dar asta e...nu aveau la doua magazine in care am fost. A taiat pe lung cascavalul, l-a pus de jur imprejurul platoului,in mijloc a pus mozzarela cu cherri amestecate cu ulei de masline si sare( astea le.a facut chiar inainte sa le servesc pe masa ) a pus si oua fierte taiate sferturi pe lung in pauzele de cascaval; a pregatit un platou cu ridichi si castraveti taiate rondel si puse pe randuri, a taiat frumos pt cealalta nemtoaica felii de diverse salamuri si le-a pus rasucite pe farfurie, altele rulate....alea rasucite se taie la mijloc pe jumatate si se intorc partile, una sus si una jos si da efect. Am cumparat fel de fel de chifle, simple, cu seminte, cu mac, etc si le-am pus in cosulet, am pus cuburi de unt cu krauter si usturoi ( la nemti nu lipseste untul de la masa cand au brotzeit ) si cam asta a fost. Au fost incantate de estetica si au mancat bine, pe saturate. Uitasem, am pus si cuburi de branza Kiri.

Silvi ma miram ca nu ai scris la primele mesaje ce menu sa le fac Super idei de masa numai ca nemtii cand spun brotzeit, vor chifle sau paine neagra cu unt, salam si cam atat Stiu cand am fost cu Angelo la kinderzetrum internati, seara se dadeau doua felii subtiri rau de salam, chifle sau paine si unt, gem.

fetelor, va cred ca va bucurati pt noi ca plecam in sfarsit in concediu Voi nu stiti ca de cate ori se scria de planuri pt vacante, eu nu prea scriam pt ca eram pe dinafara de subiect si nici nu se intrevedea vreo sansa? Acum sa va spun drept, plec cu inima cat de cat impacata pt ca e si Andreea aici, nu il las singur pe Robert sa se descurce o luna. Mama tot mama.....poate pana atunci isi vor gasi cu chirie undeva....
acum incerc sa fac rost de un bilet mai ieftin sa vina mama aici pana plecam noi

Silvi super tari retetele de la tine Cred ca fac de ziua mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


am culcat piticania si am si eu putina liniste si timp liber.

|Maraki este timpul tau acum, chiar ma bucur din suflet pt tine...meriti din plin si de multa vreme un concediu. o luna veti fi plecati? super!!!! te-ai scos pt 2 ani maqcar cu plecarea asta .
Ma bucur ca au fost multumite nemtoaicele de masa. Platoul caprese e super bun si rapid se face. pacat ca nu ai gasit busuioc proaspat, si eu mai fac fara cand nu gasesc.
Cosmi, Silvia Marco e cu al 3-lea dinte cazu...cand se misca unul, parca toti incep. unul e aproape crescut, altul se vede, cel de sus inca nu.
maselutele de 6 ani nu au iesit....de abia un coltisor la una dintre ele.
Dia haide ca-ti vei intra tu in ritm, la inceput e mai greu.
eu dupa 4 zile am trimis-o pe mama acasa, numai ma incurca. asa de bine m-am descurcat singura...zici ca eram dintotdeauna cu 2 copii.
edi a fost super cuminte si dormea foarte mult, asa ca ma puteam ocupa de casa, cat era Marco la gradi.
Felicitari pt dintisorul cazutt. imi pare rau ca s-a dus in chiuveta, sper ca a venit totusi zana maseluta.....l-a gasit ea pe conducta, nu?
Cosmi felicitari pt asa un copil! stiu cum e, si mie imi creste inima cand imi lauda baietii educatoarele si ne felicita pt cum i-am crescut/educa. din pacate, acasa sunt 2 zmei, uita toae bunele maniere si-mi intind nervii la maxim. bine ca macar in societate sunt copii exemplari.
Si;lvia ti=am tinut si eu de urat cu calcatul. ori am calcat sap asta ori ba. am scos si hainele de vara, le-am spala si nici acum nu am terminat cosul de haine necalcate.

weekend frumos sa aveti fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Eu intru sa raportez ca am terminat aseara pe la 12 cu calcatul nu mai am haina spalata uscata care sa nu fie calcata si nu mai las sa se adune ca am crezut ca mor .
Maraki super ca ti-a iesit masa asa ma bucur sa te aud cu planuri de vacanta, de iesiri...o sa fie bine ai sa vezi
Gio voi sunteti avansati cu dintii. Felicitari doamna ca ai avansat si cu hainele de vara eu le-am pregatit pe ale mele si pe ale lui Alain camasile cu maneca scurta a lui JP sunt inca la pastarre ca e frig de mori aici la noi merge inac incalzirea, ploua nonstop si sunt 12-15 grade.
Eu azi am fost 2 ore la resto am pregatit ceva pt maine, este un fel de manifestare gen zilele orasului si se fac show-uri de gatit in centru si particip si eu maine 2 ore cu resto la acre am facut stagiul. Fac niste patrate de mamaliga pe care pun niste pui facut la ceaun cu legume ( tot asa patrate) . E asa o vreme nasola m-as mira sa fie multa lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare gagici...eu am venit de la scoala pe la 3 si m am apucat sa fac ceva curat , iar acum ma dau cu oja ca aseara mi am facut pedichiura si n am avut rabdare sa ma usuc si de la salo paa acasa era ...praf

GIO super harnicuta ai fostsi eu ar tb sa ma mobilizez sa termin. Ma bucur ca si ai tai baieti sunt cumintei...de papan n am ce sa ma plang , ca el e si acasa ff cumintenici nu stiu ca am copil in casa asa frumos isi face de lucruba se uita la desene , ba coloreaza , ba mai scrie, cu psp , jucarii...plus ca niciodata nu le lasa imprastiate.

Maraki pai era timpul sa plecati in vacantalasa ca se descurca R mai ales daca vine si mama ta.Ma bucur ca au mancat nemtoaicele.

Silvii dar A are maseaua de 6 ani iesita??Pe S l a suparat un pic cand a aparut

nu mai stiu ce sa fac de papa...voi ce ati gatit??

restul fetelor??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Bine ai venit pe lume Lavinia! Adiana sa ai parte de un copil sanatos, cuminte si bun!!
Ioana, La Multi Ani Ptr. Sonia!!
Ana, sper ca e bine Alexandre acum, am citit de patania voastra, gata au crescut copilasii nostrii apar si pb. mai mari.
Maraki, oau cred ca o sa ai parte de un concediu super, am citit tot dar se pare ca tb. sa reiau putin ca nu stiu exact unde mergeti, azi am timp si intru in amanunt.
Giova, sunt sigura ca nu mai e mult si se vor intoarce vremurile mai bune, pana la toamna mai e mult si poate reusiti sa-l duceti tot acolo pe Edi. Dacca nu sa stii ca sunt totusi si gradinite de stat cu educatoare serioase si sufletiste, sper sa-i gasesti un astfel de loc lui Edi. Uite noi acum am avut noroc, are Tudor o educatoare extraordinara, cand il vede la gradi dupa ceva pauza asa se bucura, ca-mi spune si el" sa vezi cum o sa ma pupe Jeni si ce bucuroasa o sa fie sa ma vada" si asa e.
Cosmi si Toanca nu stiu ce e dar se pare ca se molipseste faza cu agitatia la serviciu, ce e si la noi in ultimele 2 sapt. de mi-as lua concediu sa stau acasa numai sa nu mai particip la certuri.
Noi suntem bine, dupa gradi toata ziua afara, ii place f. mult sa se dea cu bicicleta, eu sunt bucuroasa ca poate mai rezolvam din problema mersului. Azi avem program de la 16 sa facem stand cu limonada.
Silvi, spor cu dieta, mie mi-e si rusine sa zic, cred ca nu am ambitie pe planul asta, mai n-am slabit ptr. ca nu ma tin de treaba, o sapt da, doua ba.
Teolinda ce ai rezolvat cu scoala?
Promit sa mai revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare tuturor, eu azi am fost super prinsa ca am participat cu restaurantul la care am facut stagiul la un show din oras cu demonstratii de gatit in aer liber, la acre a fost presedintele conferedatie de chef en cuisine si tot felul de restauratori vestiti, eu am facut niste patrate de mamaliga cu cuburi de pui facut la ceaun cu legume si vin, usor picant am avut un succes mare era si profu' meu de cuisine si imi facea lobby a fost simpatica faza.
Cosmina eu am tot facut si de dieta si normale tot felul de preparate, ultima data am facut niste somon la gratar cu legume si cuscus am pus reteta la mine. Habar nua m cu maseau de minte o sa ma uit sa iti zic
Miha eu fac asa cate o perioada de un stil alimentar mai strict nu dieta ca nu am nervi si sport la asta ma tin zilnic nu ratez
Va las ca ma striga sotul la ceva film cu rechini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare si de la noi.
Si eu am mai citit....dar cu scrisul mai greu
De la servici oricum nu mai am cum sa intru, iar seara cand ajung acasa nu prea mai imi arde sa deschid calculatorul.
Am profitat acum de ocazie ca Matei e pe strada si se joaca cu niste copii, iar sotul isi face bagajele ca pleaca maine in delegatie (in Croatia).
Noi de ieri am inceput inotul cu instructor; am fost un pic stresata, dar Matei a fost ca pestele in apa fara niciiun stres; asa de tare m-am bucurat.
Maine mergem iar; vom merge de 3 ori pe saptamana si ma bucur mult ca ii place.
E super ok si antrenorul...
M-am intalnit cu Bumbi la bazin; Sebi e cu mana in gips ca a cazut din leagan.
Maraki, deci pleci in Grecia! Super!
Primul concediu toti trei? WOW! Asta da realizare.
Silvi, bafta la examene.
Matei are deja 4 dinti cazuti; 2 jos si 2 sus; cei de jos au si crescut la loc.
Cosmi, 32 de oameni la gratar....WOW.
Noi am fost duminica la niste prieteni si am fost 10 adulti si 10 copii si mi s-a parut o nebunie totala; fiecare alerga, vorbea pe limba lui, erau agitati...
Super faza cu broasca
GIO, deci te cam chinuie Edilinul...Faci fara sa vrei miscare
Eu am inceput sa calculez cate zile mai sunt pana la concediu. abia astept sa ajung la mare, sa stau cu burta la soare si, chiar daca ingrasa, sa beau o bere rece
E....sper sa mai intru cat de curand.
toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare gagici

dau o bere in cinstea sotului ca face o frumoasa varsta.Suntem acasa liberi(unii) ca ne-au invadat spanioliisi tinand cont ca stam la nici 1 km de stadiontraiasca fotbalul.

nu face nicio petrecereca G vine tarziu iar la sf de saptamana suntem la tara , apoi sambata la Craiova la o nunta de fitze.Sper sa ma simt mai bine ca de vreo 2 zile sunt ametita si starea de rau m a luat iar...mda

copiii sunt acasa , bine sanatasi.O sa iesim sa i luam lui tatii un tort.

pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Cosmi, sa iti traiasca sotul.
E nebunie pe la voi pe acolo cu fotbalul asta, nu?
Noi am fost si azi la inot; Matei super incantat; deja azi a inotat mai mult fara pluta (singurel) si eram asa de incantata sa il vad cat de bine se descurca si cat de fericit era ca il lauda instructorul.
Azi si maine am barbat in pat ca sotul e plecat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata gagici...

eu am nitica treaba si de asta s asa matinala...trebuie sa l duc pe papan la gradii si apoi sa ma pun la dat telefoane sa va ce gasesc pentru a face Bianca banchetuldeja toate clasele de a 8 a s au organizat , dar cum dirigul ei este un anti sociala zis ca nu l itereseaza.Daca Bianca isi doreste asa de mult , atunci ...la atac.

fetelor aseara am fost la Arena National...tot cartierul era plin de oameni care cantau se bucurau.Nu stiu cine a fost orgaizator , dar clar se pricepesi ne a bucurat sufletul..bravoo.


Toanca super ca inoata piciul tauunde il duci??..la mine papan nu mai vrea sa doarma cu mine ci cu tatal sau
Gio am vazut ce de bunatati facisuper, mi e asa drag cand vad ca sunteti preocupate sa faceti asa specialitati
Silvii bafta la examene...sunt sigura ca o sa ai un mareee succes
Maraki ma bucur sa citesc ca vine mama ta
Adria ce face piticuta..draga de ea

restul fetelor ..ce e cu voi??

Mergi la inceput