Colectia de toamna-iarna 2005 (34)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Aoleuuuuuuu, bat vremuri grele la geam. Si Sarah are obiecte vestimentare pe care nici picata cu ceara nu le poarta, desi mie-mi plac muuult.

Maria, mie taman formarea personalitatii germane imi convine la scoala germana. Io-s fana rigoare si chestii corect realizate. Desi mama ma considera dezordonata si haotica.La Sarah oricum asta e stilul imprimat de cand era mica-mica, il are deja si i se si potriveste. V-am zis io ca Sarah e copilul pe care mama mea l-a dorit si nu l-a avut niciodata.Da' bine macara ca i-a iesit manevra la nepoata.

Chineza, cmooon, ce atata apologie a acestei limbi? Da, ar fi super de stiut orice alta limba straina diferita de clasicele EN, FR si GE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

lavi, cred ca asta este unul din putinele momente in care parintele este indreptatit sa bage de-alea: "eu, cand eram la varsta ta...". pe bune. o inteleg si pe silvia, e natural sa ai reactii de suparare la de-astea fiindca la varsta lor asta le pare ceva monstruos, mai ales daca nu e un copil trecut prin greutati (gen copil muncit la tara etc, aia nu prea fac de-astea) dar tu esti total indrituita sa o aduci cu picioarele pe pamantul adultilor.
asa ma omoara pe mine nic cand imi spune "esti cea mai rea mama de pe pamant" daca ii tai 5 minute de la calculator, dupa ce inainte cu 30 de minute eram "cea mai buna si mai iubita mama de pe pamantul intreg". asta e universul lor, astea sunt treburile de viata si de moarte. eu i-am zis de vreo 2 ori la niste smiorcaieli(justificate in lumea copiilor, nejustificate in lumea adultilor): ce-ai mai, nu ai ce manca, ai muncit descult, te-a batut cineva etc, stii cum e sa... sau sa...bla bla" - morala de-asta desueta, ca m-a prins obosita. a avut efect, sa stii, pe cuvant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si ai mei planteaza chestii azi in cismigiu

punctul meu de vedere referitor la limba germana este, desigur, subiectiv. dar eu, dupa studiat germana 4 ani la generala si ca limba de principala de profil in liceu - 5 ore pe saptamana in grupa de 6 oameni, dat (si luat cu nota mare) treapta la limba asta (bac am dat la engleza ca am reusit pana la urma sa mi-o echivalez principala) am uitat-o - instantaneu e un delta te mare pentru durata de timp care mi-a luat sa o uit - intr-atat incat sa nu mai stiu cum se spune Tute (=sacosa) intr-un supermachet.

de folosit nu mi-a folosit niciodata (cu exceptia episodului frustrant "sacosa") si mi-as fi putut folosi intr-un mod mult mai util / frumos timpul pierdut aiurea cu invatarea limbii germane (ok, ok, era in timpul orelor de scoala, n-aveam de ales - dar faceam si teme vo 2 ore pe saptamana). pentru "kurbiskerne semmel" chiar n-a meritat (ah, ce mi-a placut la germana, dar tot insignifiant fata de tot efortul de invatare, au fost Kurzgeschichten ale lui Brecht)

ei, ideea era ca eu am ales sa merg pe mana germanei (mana perdanta 100% pentru mine) si pot sa traiesc confortabil cu alegerile mele. daca maica-mea m-ar fi pus as fi urat-o forever.

In privinta hainelor, eu am incetat lupta de uzura, am declarat armistitiul, fiecare se imbraca cum vrea si pace, dar nu scot etichetele de la lucruri decat daca le probeaza si acasa dupa o zi-doua si inca le mai plac, daca nu, le duc inapoi si cu asta-basta.

Meems, poze cu mandra mea floare zilele astea o sa ma invrednicesc sa incarc. In dupa amiaza asta am program de shopping de primavara(pentru mine), poate maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Lavi, aoleuuu! Chiar ca sunt mai buni colicii .

Cu blugii, va inteleg pe amandoua - ma epuizeaza la maxim cumpararea unei perechi. Noroc ca pentru copiii inca mai pot cumpara conform inaltimii - ei nu probeaza prin magazine decat papucii, caciulile si eventual gecile.

PS. La noi la gradi nu cred ca e saptamana "scoala altfel" - poate pentru ca e "altfel" tot timpul. Saptamana asta planteaza seminte si bulbi. Baietii nazdravani au plantat in caserolele lor si rame - spre oroarea educatoarei


Si noi plantam floricele saptamana asta...


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Noki, de ce ziceam de chineza: in domeniile tehnice, acum e invazie de echipamente chinezesti! firmele consacrate, vestice de electronice/tooluri/utilaje etc. dispar, fiind inlocuite de chinezarii - vedeti voi cum ajungem in nu prea multi ani .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

china a anuntat recent primul an de stagnare economica, dupa enshpe ani de crestere. asta nu inseamna cinestie ce, atat timp cat restul descreste:) plus ca sunt al naibii de dedicati si muncitori. o sa ne manance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

'neata gagici,

Eu va multumesc tare mult pt intelegere si sfaturi in pb Silviei. Dupa ce ne-am despartit ieri dimineata imbufnata (ea) si bulversata (eu), ne-am regasit impacate. Azi a plecat smecheria in excursie.
Sunt curioasa cum ramane cu blugii pana la urma

Nati a fost ieri in vizita la pompieri, le-a placut tare mult copiilor, le-au aratat cum se stinge focul, i-au urcat in masini, le-au aratat echipamentul in care trebuie sa se imbrace foarte repede "fara mamaie si fara tataie" . Azi merg in parc unde fac ceva concurs sportiv.:)

Mie nu-mi vine sa cred ca am 34 saptamani + si ca in curand se termina sarcina asta, parca prea repede a trecut. Pe de alta parte de-abia astept bebica, e tare misto la bb3 ca stii etapele, cam stii la ce sa te astepti. I-am spalat ieri o masina de hainute, cearcefuri, prosopele. Mi-am amintit cum desfaceam body-ul si ii prindeam capsele pe o parte ca sa spal bebica la fundic in chiuveta sitoate gesturile marunte. Parca am miscarile intiparite in maini, cred ca e ca mersul pe bicicleta, nu se uita.
Scuzati dispozitia nostalgica. Doamne ajuta sa se nasca cu bine si sa fie cat mai sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Corapina, nu m-ar avantaja sa duc blugii inapoi la magazin pt ca as ajunge din nou la t0, cand trebuie sa gasim altii cat mai mulati (pe Silvia!!!) ceea ce e cvasi-imposibil, am cutreierat cam toate magazinele de copii din Bucuresti.
Solutia a 2-a pt a-i fi pe placul Silviei - sa-i duc la croitorie sa-i stramteze dar mi-e ca daca ii mai stramteaza n-o sa-i mai poata da jos/imbraca. Sau asta se va face foarte greu, numai cu ajutorul meu, ceea ce nu-mi prea doresc avand in vedere ca vine bb3.
Solutia a 3-a ar fi sa se impace cu ei.
Solutia a 4-a ar fi sa nu se impace si sa nu-i poarte. Bani aruncati.

Am sa port o discutie cu ea. Daca nu-i plac si nu-i plac, macar pe cei cu un nr mai mare, carora nu le-am rupt eticheta, am sa-i dau cadou unei colege de-ale ei (ca tot urmeaza ziua ei), la fel de silueta ca Silvia a carei mama are si ea vesnic aceeasi problema, unde mai gaseste blugi pentru fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

m-am invrednicit sa trec si eu pe la scoala - nu e "admis". acu nu stiu daca sa apelez la variantele de rezerva sau sa-l dau la scoala de cartier (care are dezavantajul ca nu se stie cine vine la anul la pregatitoare si mi-e ca ma trezesc cu cine stie ce naspeta - iar la scoli diferite nu ma gandesc sa-i dau).

in schimb mi-a mers bine aseara cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

tocmai am facut o tura scurta prin centrul nostru in pauza de masa. nu va puteti inchipui ce vanzoleala de copii e pe strazi, prin parcuri, pe la muzee, pe la coada la senvisuri .

Corap, atunci incearca mai intai rezervele, la sc de cartier poti reveni oricand.
Ce-ai shoppuit frumos de primavara?

Mergi la inceput