lantile antiaburire

lantile antiaburire | Autor: iri_nuca

Link direct la acest mesaj

stie cineva daca lentilele antiaburire chiar sunt ce promit?

sunt ochelarista de ani buni si m-am cam saturat de ochelari aburiti. iarna asta cu frigul de afara a pus capac.
am tot vazut reclame la niste lentile care nu se aburesc, insa nu stiu pe nimeni care sa le aiba si nu m-as risca sa dau bani pe ele fara sa stiu ca functioneaza. sper sa ajung pana in Paste sa-mi schimb ochelarii, de aici si intrebarea mea pt voi :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara_p spune:

buna iri_nuca,

colega mea de serviciu are ochelari cu lentile ce nu se aburesc. ea si i-a achizitionat mai de mult, de undeva de afara, cred ca Franta (unde are o matusa). dar din cate am inteles acum sunt si pe piata noastra. Optifog se numesc (cred ca pe ele le-ai vazut in reclama de care vorbesti). intreaba opticianul cand te duci. pe producator il cheama essilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_nuca spune:

multumesc pt informatie mara, o sa ma documentez :) momentan am avut alte proritati si am amanat ochelarii pt dupa Paste. vom vedea cand :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu folosesc produsele lor sunt Ok
http://euroljet.ro/regi/termekek.html

mai exact
http://euroljet.ro/regi/szemuvegpucolo.html

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

iri_nuca, ca sa scap de problema aburirii si de altele... m-am hotarat sa port lentile de contact
Ma intreb acum de ce am asteptat atat, m-am chinuit 33 de ani cu ochelari.
poate incerci si tu ? Si ai scapat definitiv de aburire

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_p spune:

lentilele de contact te scapa de aburi dar te feresc si de actiunea nociva a UV?
am gasit de curand un articol pe net care m-a pus pe ganduri. stiati ca din cauza UV poti face diverse boli oculare, printre care si cataracta? "Conform Organizatiei Mondiale a Sanatatii, principalele cauze ale pierderii vederii in tarile dezvoltate si in cele in curs de dezvoltare sunt legate de razele UV. Se estimeaza ca aproximativ 15 milioane de persoane din intreaga lume isi pierd anual vederea din cauza cataractei, iar 20% din aceste cazuri sunt cauzate si agravate de expunerea la UV. Pe de alta parte, 5% pana la 10% din cazurile de cancer de piele apar la pielea din jurul ochilor si sunt direct legate de razele UV. Cat despre copii, ei sunt cei mai vulnerabili in fata razelor UV." informatia am gasit-o aici http://www.kudika.ro/articol/news/21903/crizal-uv-lentilele-de-ochelari-cu-cel-mai-performant-factor-de-protectie-uv-din-lume/pagina-2.html
dar si pe sfatulmedicului.
ce spuneti? eu mi-am cam schimbat parerea despre ochelari. atat de vedere, cat si de soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_nuca spune:

buna ingridnen,

nu apelez la lentile de contact din 2 motive:
1. port lentile cilindrice si din cate am inteles nu e tocmai indicat sa-mi pun lentile de contact
2. nu suport ideea de a-mi baga degetul in ochi. suna nebuneste dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_nuca spune:

buna mara_p,

eu am gasit multe informatii interesante (si un pic cam scary) pe www.despreochi.ro si incepe sa ma tenteze foarte serios sa las aburirea deoparte si sa trec la filtru UV (crizal UV). ma intreb daca s-or combina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Eu m-am consultat deja cu oftalmologul meu (sunt ochelarista de ani buni si eu) si mi-a recomandat fara drept de apel lentilele astea de care spui si tu: mi-a spus ca 20% dintre cataracte sunt provocate de expunerea ochilor la razele UV si ca pana acum ochelarii de soare obisnuiti nu protejau eficient. Plus ca am vazut la el in cabinet niste poze horror cu efectele razelor UV asupra ochilor. Si mi-a recomandat si pentru copil ochelari de protectie pentru soare cu lentile Vrizal UV(piciul nu are nevoie de ochelari de vedere) spunandu-mi sa nu-i consider o fitza ci o necesitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_p spune:

cred ca fiecare oftalmolog are cateva poze horror si bine face, pt ca altfel nu realizam cat de nocive sunt anumite lucruri, in cazul asta radiatiile UV.

si mie mi-a recomandat oftalmologul lentilele Crizal UV ca fiind cele mai bune pe segmentul protectiei impotriva ultravioletelor.
cel mai rau mi se pare ca UV ne afecteaza pe tot parcursul anului, nu doar in zilele cu soare :(

Mergi la inceput