Colectia de toamna-iarna 2005 (33)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi , notez !
cu masa ne-am descurca cel mai usor, banuiesc, orientarea in zona imi lipseste. nu stiu la ce sa ma astept la nici unul din locuri (Bg/Gr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

In Grecia parca ati mai fost, nu?
In ce zona?

Noi in Thassos am stat in zona de sud, langa Potos, cazarea nu pot sa ti-o recomand pt ca nu m-as intoarce acolo. Ideea in Thassos e ca sunt multe plaje de diverse stiluri si modul de viata acolo e ca te duci de fiecare data sa incerci alta plaja si eventual revii pe cele care ti-au placut mai mult. Noi am avut o plaja la "botul calului" de la cazare dar nu ne-a placut in mod deosebit, am fost doar in prima zi acolo, in rest am hoinarit. Cel mai mult ne-a placut Notos Beach, la golfulet cu apa linistita, turcoaz si neaglomerata. Multa lume se da in vant dupa Golden Beach dar noua nu ne place, lunga, lata si banala. Am prins si valuri si alge acolo. Culoarea marii nu e asa deosebita. Ne-a mai placut Aliki, dar e mica si cam aglomerata si Psili Amos pentru culoarea apei. Paradise beach nu mi-a placut pt ca e cu valuri si intrarea extrem de lina in mare, nu prea poti sa inoti acolo.
Mai e remarcabila plaja de marmura unde a fost Anda, aia e in partea de nord a insulei, noi n-am fost acolo pt ca nu aflasem atunci de ea.

In zona de sud vegetatia e mai stil mediteranean, mai arid, cu maslini si tufisuri. In zona de est (unde e Skala Potamia si Golden Beach) sunt paduri de foioase, seamana mai mult cu vegetatia de la noi.

Poti sa te reuiti pe pozele noastre daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

am mai fost, pe vremuri, putin mai in sud de paralia .
buna idee, multumesc mult!

si plajele frumoase pe ce parte a insulei sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, ai dreptate cu restaurantele, aia e la final. Cam asa fac si eu, intai ma informez sa ma orientez in spatiu, in ce zona ne-ar placea sa ne facem veacul mai mult, apoi caut cazare, si la urma, caut si recomandari de restaurante daca am timp, ca am constatat ca nu strica!

Cand am plecat la Istanbul am cautat recomandari de resto in ultima seara. Dar ne-au prins foarte bine in zapaceala din acel oras!

La Veliko noi ne-am cazat langa el, in Arbanassi, aici si ne-a placut:
http://www.booking.com/hotel/bg/vila-tvorcheska.ro.html?label=gog235jc;sid=83c716c8d6f351cf23b6bf2fb6b30f92;dcid=1

Dar am rezervat direct pe mail, asta e site-ul lor: http://arbanassi-hotel.com/rooms.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, sud si est, plus plaja de marmura care e in nord, aproape de orasul Thassos.
Dar pe partea de vest noi n-am fost deloc, doar ce am trecut la dus si la intors, s-ar putea sa se gaseasca si acolo plaje frumoase, insa din ce imi amintesc peisajul nu e asa spectaculos.

Du-te pe google maps urmareste unde apar plaje si uita-te la poze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Fetelor, eu am mai intrat sa va spun ca ma simt bine adica normala de vreo saptamina. Parca mi-am revenit la viata mea!
Bat in lemn, scuip in sin si sper din suflet sa fi fost intr-adevar doar foarte foarte mult stres si anxietate si nu ceva mecanic.
Sper ca toata lumea e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Uau, Bic, excelenta veste!! Bravo!

Maria, cum mai stai cu studiul pre-vacanta?
Mie mi s-a facut tare dor de vara si de peisaje frumoase...

Lavi 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Bic, super, tine-o tot asa!!

Lavi, deocamdata stam pe google earth si booking . Inca n-am stabilit cu exactitate datele, dar ne-am fixat bine de tot plajele pe retina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, in afara de booking poti incerca si direct la ei, de pe site-uri gen: http://www.thassos-island.com/all-accommodation
Le scrii la mai multi si ii intrebi de pret, eventual mai negociezi (intrebi care e oferta daca stai mai multe nopti, samd). Ma gandesc ca poti obtine asa pret mai bun decat cu booking-ul.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tot eu, vorbesc singura pe aici

Azi am implinit 32 de saptamani si 8 kg in plus, acceptabil. Sper sa nu mai iau mai mult de 4 pana la final.

Nati draguta a fost tare dulce aseara, i-a aranjat dulapul lui bebe
Cu 2 zile in urma facusem reorganizarea dulapurilor astfel ca am creat 2 rafturi incapatoare pentru Zu unde am pus pe moment pungile cu cumparaturile pentru ea. Aseara in timp ce eu faceam matematica cu Silvia, Nati era nerabdatoare sa scoatem lucrurile lui bebe din pungi, si cum eu nu voiam sa ma intrerup de la mate, ca pierdeam "clientul", i-am zis sa le scoata ea. Si le-a impaturat si aranjat tare frumos, cu drag si cu grija, puloverasele intr-un teanc, pantalonasii in altul, body-urile si costumasele intregi impreuna alt teanc, paturici, prosoape, scutece de finet, tot.

Silvia a avut de completat pt Kangourou un formular pentru a putea fi inclusa in baza de date, ne-a bifat la "familii cu mai mult de 2 copii". Se pare ca intram in categoria de risc social sau asa ceva, alaturi de handicapati, refugiati, tineri peste 18 ani proveniti din casele de copii, etc.

Apropo de risc social, a aparut un apartament de 4 camere prin zona la etajul 6 orientat cica pe est si sud, cu imparteala aia care imi place (cu bucataria de vreo 10mp), mergem in week-end sa-l vedem. In week-end-ul asta in sfarsit sta Virgil acasa, dupa multe la rand in care am fost singure.

Lavi 32 fix, mamica fericita de 2 + 1 minuni

Mergi la inceput