MONTIGNAC (170)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Andanii nu am vazut emisiunea in care spunea de spalatul pe dinti, oricum e infiorator!!!
Pentru fetele care nu stiu: este fata Andei calugareanu, si cei de la ProTV( la Maruta) au gasit-o si au vazut-o cat e de [grasa} si au pus-o la slabit cu un antrenor renumit, cu regim, etc.. daca slabeste ii da si 1000 euro premiu daca nu o trimit la munca la o tanti care are o afacere cu amenajari exterioare( gradini). Ideea e ca tipa nu tine regim, nu are chef de gimnastica( cu toate ca astea sunt gratuite), mai mult ea se duce si se indoapa cu shaorma..

Fetelor innebunesc cand vad ca voi cumparati vermicelli de soia, si altele, pai eu am mers azi la cumparaturi( intr-un hiper market) si nu am gasit mare lucru.. avea doar linte rosie si verde, niste gem cu fructoza si aspartam.. pe care nu l-am luat..
Am dat comanda la DFS, de ce mai am nevoie.. off nu gasesti nimik pe aici..
Puisorul ai pus menta proaspata in iaurt? Betele de telina le-am luat de la Mega, eram cam reticenta dar sunt bune bune.. a mancat pana si mandra mica, de fapt a ros o bucatica..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,
Eu am facut sarmale cu carne tocata de vita si legume tocate la robot: morcov, telina, ardei+ rosii. Si in foi de vita, le-am lasat in vasul de fonta la cuptor si au iesit tare bune.

Meniu azi:
md: p. prajita integrala cu gem conform + cafea;
g: clementine
p: sarmale cu smantana + 2 buc. cioco neagra
g: 1 iaurt 0%
c: pulpe de pui la cuptor cu salata verde.

Ce am mai mancat sapt. trecuta: lipie integrala cu humus si salata cu de toate, omleta.

Cu mancarea asa e, eu de aia ma tin de Monti, chiar daca nu slabesc senzational, macar nu ma ingras.
Daca nu as face atentie la ce mananc si eu si ceilalti din casa, s-ar vedea.

Ani, ai dreptate, asa dau impresia in fast foodurile americane, ca e mai ieftin.
Dar nu e chiar asa, daca ar gati acasa hamburgeri din carne tocata pe gratar cu salata, probabil ar iesi la fel ca pret. Nu prea sunt obisnuiti sa gateasca.

Noi incercam sa cumparam mai putin dar mai de calitate. Si tot asa vara de la ferme, producatori locali.

Felicitari fetelor care au slabit!!

Monnvas, ma bucur ca ne mai scrii. Inseamna ca ai scapat un pic de perioada incarcata.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Ziua buna.
Azi m-am cantarit:stagnare.M-as fi mirat sa fie cu minus,dar e bine ca nu am pus pe mine.

Meniu azi:
MD:un ou fiert,iaut,gem
P:branza cu smantana si ceapa
C:peste cu usturoi si nitel mamaliguta (nu pot manca fara ea)

Eu nu dau vina pe bugetul americanilor,ci pe faptul ca sunt lenesi si comozi,nu stiu si nu vor sa gateasca sanatos acasa,iar la sala dau cam rar.In plus ei nu isi fac griji pt greutatea lor decat atunci cand nu mai pot iesi din casa,pt ei a avea 150 kg e normal,tot mananca fast-food.

Am prins si faza cu Tufaru cand a recunoscut fara nici o jena ca nu ii place sa se spele pe dinti.Sa lesin de ras,nu altceva.

In privinta alimentatiei noastre,eu consider ca si ceea ce e bio/eco in magazine sunt pline de chimicale.Am noroc ca ai mei stau la curte si cresc gaini,in felul asta ii asigur lui Paul carnita mai buna,oua,iar unchiul meu are o mini-ferma de vite/porci si ne aprovizionam cu lactate/carne,mai iau si de la supermarket carne,dar de porc si vita,evit puiul,deoarece e cel mai plin de tampenii.In piata cumpar legumele cele mai zbarcite si mici,deoarece stiti ca alea mari si frumoase sunt injectate cu hormoni.
Ma bate gandul sa merg intr-o comuna de pe langa Iasi si sa ne gasim o familie de la care sa ne aprovizionam cu cele necesare,pentru perioadele cand nu mai pot lua de la ai mei.

CHILD eu folosesc orez brun de la Sanovita si nici nu fac diferente intre el si cel alb,e si mai delicios inca.Ma mir cum de ai avut tu probleme cu el.

Carnea tocata din comert o evit ,e mai multa grasime si resturi,prefer sa iau bucati intregi si sa le toc acasa.

Vreau sa fac zilele astea chiftelute de porc si vita,la care sa adaug scortisoara si menta,cum fac cei din Cipru,sper sa nu le pape cosul de gunoi

Va tzuc.

P.S. Atat MF-ul meu cat si asistenta lui m-au laudat "dna Mihai chiar ati slabit".Offf,deja faceam reclama la pasta de dinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Andanii am cumparat branza grasa de vaci si as vrea sa fac o budinca cu branza, asta e reteta: 400 g branza dulce,6 oua,esenta de rom si coaja de portocala,migdale sfaramate,3 linguri de faina de soia,fructoza(cam 3-4 linguri) ...Amestec toate ingredientele,le pun in forma acoperita cu hartie de copt si la cuptor la foc mic pana ce se rumenesc frumos pe deasupra si a trecut si testul scobitorii..

E ok ca sa o mananc dimineata?
Si as mai vrea sa fac supa de linte rosie... asta ca tot am citit de linte, nu am mancat pana acum si vreau sa vad cum e..

Mai am o intrebare: daca cumpar faina SM pt patiserie pot sa fac cu ea furescuri, negresa? Nu am mereu la indemana faina de soia..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Si jamie Oliver a facut un documentar despre persoane care nu stiau sa gateasca. Copiii mici mancau kebab si alte minuni pe jos nu la masa. Cartofi prajiti in fiecare zi. Se simteau prost si lipsiti de energie.

http://www.jamieoliver.com/us/foundation/jamies-food-revolution/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

20 FEB
MD un mar + cafea
D o portie de fasole scazuta
C iaurt zuzu dietetic (300 ml)

21 FEB
MD un mar + cafea cu lapte
D o salata cu ton
C vedem mai tarziu, deocamdata nu-mi este foame

Sper sa ma tina ambitia si sa maninc cat mai dietetic.
O seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Lore,e cam saracacios meniul tau,nu ti se face foame seara?Monti nu spune sa mananci putin,ci cat vrei tu,dar conform.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro asa credeam si eu ca ma simt mai bine...ca programarea era facuta de duminica...si dimi eram asa fresh..si pana la munca ..am ajuns pleostita rau..deci am amanat cursu

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

Deocamdata incerc sa ma obisnuiesc sa maninc cat mai bine, dar nu prea am habar ce si cum.Inca sunt la stadiul de a experimenta ce mancati voi.Ma rog, unele nici macar nu stiu sa le gatesc....asa ca improvizez.Dar incet incet sper sa inteleg exact ce si cum sa fac.
22FEB
MD un mar si o cafea cu lapte
G migdale
D o ciorba cu legume si carne de pui
G iaurt degresat
C vedem mai tarziu
O zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Neata si o

Meniul de azi:

MD 2 portocale mari + o bucata de budibca cu vermicelli
P chiftele de pui cu mancare de linte + 4 rosii si 2 bucatele de ciocolata
G migdale sau alune de padure
C vreau sa fac o supa de legume dar daca nu am timp voi manca mancare de linte si salata

Aseara am schimbat putin meniul si am mancat piept de pui cu rosii. Nu am mancat deloc linistita m-au intrerupt copiii de n ori, imi disparuse apetitul. Am mancat putin si mi s-a facut foame pe la 21,30 am mancat 2 mere.

O zi buna si cat mai conforma

Mergi la inceput