Greva suptului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:


e posibil ca acele vezicule din gat s-o doara atat de tare, incat nu poate sa suga si sa inghita. ai avut vreodata afta in gura ? daca da, stii cat de dureroasa este si cat disconfort iti da atunci cand mesteci/inghiti.
alte posibile cauze ar putea fi : o otita nedepistata sau reflux gastro-esofagian.
intrebare : parca ai spus ca fetita are 3 luni. nu cumva modificarea comportamentului a aparut dupa ce i-ai facut vaccinul (parca la 2 luni se face un vaccin) ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Exact la trei zile dupa vaccin(am mai facut si ca fraiera si doua optionale). A tipat ingrozitor la ambele inepaturi, m-a mai pus si asistenta sa o tin de piciorute. Crezi ca are vreo legatura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

e foarte posibil sa aiba. multe mamici au trecut prin asa ceva, au observat diminuarea poftei de mancare la bebelusi, dupa vaccinul de la 2 luni si/sau urmatoarele.
asadar, nu abandona inca alaptatul, si mai ales incearca, pe cat poti, sa nu te mai stresezi atat, pentru ca simte si fetita, se modifica si compozitia laptelui. pentru a-ti mentine lactatia poti sa bei 2 l de ceai de chimen+anason pe zi, sa consumi suficiente lichide, sa te odinesti cat mai mult posibil. stiu, ti se pare imposibil de realizat, insa cu ajutorul celor din familie, vei reusi si veti depasi cu bine aceasta etapa. daca simti ca ai nevoie de ajutor, am inteles ca exista consultanti pentru alaptare, care vin acasa si iti dau cele mai bune sfaturi si tehnici.
edit : dupa ce am postat am vazut ca esti din rm valcea, nu stiu daca la voi in oras exista astfel de consultanti; poti insa sa te informezi pe site-urile de profil si de la alte subiecte de aici, de pe forum.
inteleg ca faceti botezul peste 2 zile ? aveti mare grija, cu frigul asta, sa nu raceasca bebita la biserica. poate negociati cu preotul sa-i dea cu apa doar pe capsor, sa nu o scufunde cu totul in cristelnita...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Multumesc pt incurajari! Nu vreau renunt la alaptat, o sa incerc si cu ceai de anason si chimen. Eu din prima luna am mers cu ceai de la fares si galactogil. Cu stresul e cel mai greu, ca de cand sunt mama sunt panicoasa si ma pierd cu firea repede. In ceea ce priveste consultantii, in rm valcea nici o sansa, am intrat pe site-ul celor de la promama chiar am comandat niste pastilute cu schinduf...dar nu m-au bagat in seama nici macar cu comanda. Pana acum am tot incercat sa fac ce se recomanda pe kellymom si lll, cateodata merge, dar nu amelioreaza situatia. Tot sper ca sa fie de la gatut, ca asta se trateaza.
deja ii dau vit c si panadol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu inteleg, de ce ii dai fetitei panadol ? ti-a recomandat medicul, e racita ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Mar_inna, nu stiu daca tot de pastilele astea e vorba, eu am luat More Milk Plus la inceput. Au fost cam scumpe, dar au meritat toti banii, chiar si-au facut treaba :

www.pompedesan.ro/cumpara/more-milk-plus-de-la-motherlove-446626" target="_blank">http://www.pompedesan.ro/cumpara/more-milk-plus-de-la-motherlove-446626

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Ii dau panadol la recomandarea dr. Are niste vezicule in gat, mi-a zis sa-i dau trei zile 3 picaturele de vit C si panadol(2 ml la 6 ore). Ieri am stat sa o urmaresc si am vazut ca nu suge ok, nu trage cum trebuie decat f putin, apoi suzeteaza, ce nu stiu este dc nu vrea sau nu poate. Daca suge asa laptele vine doar la inceput, dc nu trage dupa 2 min nu mai vine si se desprinde de san, ii e foame.in continuare ca imediat is baga manutele in gurita si e nervoasa, plange pana adoarme in brate, o pun la san adormita, aceeasi poveste. Peste o ora jumate o luam de la capat. Asa este de 2 zile. Ma gandesc sa nu fie un raspuns la faptul ca mi s-au inmuiat sanii de tot, ejectia laptelui se produce greu si laptele iese greu. Eu nu mai reusesc sa scot cu pompa decat 20-40 ml, dupa ce ma opresc ca nu mai iese nimic, strang de sfarc si tasneste de pictez si lustra(nu e o gluma... mi-am stropit sotul, perdeaua, peretii si 2 fotolii incercand sa vad dc mai e sau nu lapte). Nu stiu cum sa o conving sa suga ca inainte, m-am gandit ca daca e mai mult lapte, va fi fluxul mai puternic si asta o sa o determine sa traga mai viguros. De asta mi-am luat capsulele.
Da, de More Milk Plus e vorba, au ajuns azi prin curierat. Sunt scumpe, intr-adevar, dar momentan nu conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

marina, daca acele vezicule sunt tot una cu aftele (mai ales ca ai pomenit de ciuperca in gurita), stiam ca se recomanda glicerina cu nistatin (pui pe suzeta 2-3 picaturi, de ex, si iti dai si tu pe mameloane, sa nu o tot infectezi; inainte de alaptat, speli mameloanele). ar trebui sa intrebi medicul daca poti folosi acest remediu. cu ani in urma se folosea glicerina boraxata, insa am inteles ca acum nu se mai recomanda, se pare ca dauneaza copilasului...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

veziculele sunt un inceput de gat iritat, cel putin asa am inteles eu. ca imediat mi-a zis ca dc face febra sa o sun. de dat ingurita o dau cu glicerina cu nistratin si mi-a mai spus sa o dau cu suspensie de bicarbonat, dar nu stiu ce cantitate sa dizolv. nu cerd ca o doare limbuta(pe car se vede ciupercuta) ca mai mult o amuza cand o frec cu glicerina, asta pana ii declansez reflexul de vomat. oricum ma voi duce si saptamana viitoare cu ea sa mai verifice odata gatutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu as spune ca tu sa bei ceaiurile respective (anason, chimen si fenicul) si sa ii dai cind cere, in somn, cind o vezi dispusa sa suga. Daca molfaie sinul, il refuza si apoi baga mina in gura nervoasa, ma gindesc ca ceva acolo o deranjeaza... Si sa tragi cu pompa cit mai des ca sa nu pierzi lapticul pina isi revine... Si sigur ca trebuie sa incerci sa te odihnesrti si sa gasesti niste mijloace sa invingi stresul... insa stiu si ca e usor de spus, greu de facut.

Si poate sa investighezi si cu ajutorul altui medic problemele medicale: gitul, poate si urechile, daca o dor urechile nu poate sa suga, daca are o ciuperca sau o alta infectie pe limba si in git, la fel; eu as investiga si stomacul, cum face digestia etc.). Daca nu l-a refuzat de la inceput si a mers bine pina la doua luni, tot ce e posibil sa fie o problema medicala si rezolvarea ei sa o aduca inapoi la sin.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput