AJUTOR !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Sunshine -- nu stiu, eu am nascut toti copiii prin cezariana, atat cu anestezie generala cat si cu epidurala, am luat calmante in primele 3-4 zile, chiar morfina in primele doua, nu am avut probleme cu alaptatul. Dar am stat non stop cu copill piele la piele, la san ore in sir, cel putin in primele zile, dar si apoi muuuulte ore. Cauta pe kellymom, acolo au o lista cu efectele medicamentelor in sarcina si alaptat.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Elle-Seb, ce sentiment ai cind pui bebe la sin? Ti-e frica, esti crispata?

Mie de frica de durere, ma crispam si ma durea si mai abitir, asa ca am ajuns sa alaptez in fata televizorului cu filmul favorit. Uitam de durere si ma relaxam. Asta m-a ajutat mult.

Aici exista o brinza de vaci, Quark ii zice,poate gasesti la magazinele gen Lidl. Brinza de vaci o pui pe sinul care doare si e prea plin (nu pe sfircuri insa), ajuta la decongestionare. M-a mai ajutat dus fierbinte inainte de alaptare si pe urma comprese reci pt 20 de min dupa alaptare. Am mai luat si ceva homeopat , dar nu mai stiu cum ii zice acuma.

In rest, am folosit mai multe pozitii de alaptat. Incearca, poate e una din care sa mearga mai bine. I-ati o perna de alaptat buna, te poate ajuta sa pozitionezi bebele mai usor si sa reduca incordarea muschilor ( si ai tai si ai lui bebe).

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Da, imi este frica, durerea e mare, tare imi este frica ca-mi pierd laptele la sanul drept...! E deja mai mic decat stangul, cu care il alaptez acum, cat am rana la dreptul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

elle
eu insist sa chemi pe cineva daca esti in buc. e pacat sa n-o faci, te poate ajuta infinit mai mult cineva live. daca nu vrei fetele de la ANNA, incearca la Rox Dudus, e consultant LLL si vine si acasa in limita timpului disponibil, si nici nu costa, stiu insa ca pana acum a fost foarte racita si nici gand sa vada un bebe mic. Acum e refacuta, incearca sa vorbesti cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Vesti bune.
Se pare ca lucrurile intra treptat in normal. Ranile mi-au mai trecut, de cateva zile reusesc sa alaptez si la sanul drept, productia de lapte a crescut, iar bebe e foarte mancacios.
Durerea inca persista, iau nurofen si cu Dumnezeu inainte.
Va multumesc tuturor pentru suport, sunteti minunate toate!

_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale


Mami de Geosse (30 Ianuarie 2012) *** Sofia (14 August 2008) *** Sebi (25 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabistran spune:

Buna Elle_seb, eu am nascut in ianuarie si am intampinat aceeasi problema. Plus ca si tine aveam sanii foarte umflati si am dureau, cu niste noduri f mari de lapte. Solutia a fost pompa de lapte, masaj sub dus cu apa calda cat de des, cald cat rezisti, lasi sa curga lapte chiar daca se pierde. Tot laptele ce l-am tras cu pompa l-am pus la congelator, pt ca se pastreaza 6 luni, si i-am dat lui bebe cu biberonul laptele meu. Am noroc ca Raul nu are preferinte la supt..fie suzeta, san sau biberon..lapte sa fie :)..
Am incercat totul, de la comprese umede cumparate de la farmacie, la sfarcuri de silicon de la chico care au functionat, desi cand sugea bebe ma dureau..si o data au inceput sa sangereze..asa ca am ramas doar la pompa de lapte si o creme foarte buna pt sfarcuri de la MEDELA se numeste PURELAN la 100 gr. Contine lanolina pura 100% ti-o recomand cu mare incredere. aici ai linkul sa vezi despre ce crema este vb. http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/products/breast-care/breast-nipple-problems.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinabistran

Buna Elle_seb, eu am nascut in ianuarie si am intampinat aceeasi problema. Plus ca si tine aveam sanii foarte umflati si am dureau, cu niste noduri f mari de lapte. Solutia a fost pompa de lapte, masaj sub dus cu apa calda cat de des, cald cat rezisti, lasi sa curga lapte chiar daca se pierde. Tot laptele ce l-am tras cu pompa l-am pus la congelator, pt ca se pastreaza 6 luni, si i-am dat lui bebe cu biberonul laptele meu. Am noroc ca Raul nu are preferinte la supt..fie suzeta, san sau biberon..lapte sa fie :)..
Am incercat totul, de la comprese umede cumparate de la farmacie, la sfarcuri de silicon de la chico care au functionat, desi cand sugea bebe ma dureau..si o data au inceput sa sangereze..asa ca am ramas doar la pompa de lapte si o creme foarte buna pt sfarcuri de la MEDELA se numeste PURELAN la 100 gr. Contine lanolina pura 100% ti-o recomand cu mare incredere. aici ai linkul sa vezi despre ce crema este vb. http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/products/breast-care/breast-nipple-problems.html


Si eu am incercat totul, bine ca am trecut de faza cu sanii umflati, acum mai am dureri doar la nivelul sfarcurilor si nu stiu cum sa trec si peste asta... cred ca doar timpul si "rodajul" va face sa-mi treaca si durerile astea. Inca mai avem probleme cu "mufarea", in sensul ca cel mic a facut o pasiune din a suge din sfarc, trebuie sa-l indepartez si sa-l "mufez" (nah... ca nu cunosc un termen care sa sune mai bine ) de mai multe ori pana ce reusim... suge ce suge si apoi lasa din gurita sanul si opreste numai sfarcul...
Iau in continuare Nurofen, din cand in cand. Atunci cand nu iau, alaptarea este foarte dureroasa.
Un farmacist batran mi-a recomandat sa pun pe sfarcuri apa oxigenata. Ma ustura si aia cand o pun, insa poate macar asa scap de rani.
Sub fiecare sfarc am cate un santz sapat in carne vie... si probabil ca durerile de acolo provin...




_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale


Mami de Geosse (30 Ianuarie 2012) *** Sofia (14 August 2008) *** Sebi (25 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Elle incearca sa iei paracetamol pt durere (2 pastile de 500 o data), in loc de nurofen. Nurofenul e antiinflamator ne-steroidian si astea scad lactatia.

Invata-l pe bb sa prinda corect sanul. Cand prinde gresit baga-i degetul in gurita pe langa mamelon ca sa elibereze mamelonul. Apoi i-l bagi din nou, cu tot cu areola, sa intre cat mai mult din areola. Daca prinde corect nu-ti face nici rani si iti si stimuleaza lactatia/goleste sanul mai bine. Acum am citit ca asa faci, e foarte bine, continua. Ranile vor trece in cele din urma si alaptatul va fi foarte placut si usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamat

elle
eu insist sa chemi pe cineva daca esti in buc. e pacat sa n-o faci, te poate ajuta infinit mai mult cineva live. daca nu vrei fetele de la ANNA, incearca la Rox Dudus, e consultant LLL si vine si acasa in limita timpului disponibil, si nici nu costa, stiu insa ca pana acum a fost foarte racita si nici gand sa vada un bebe mic. Acum e refacuta, incearca sa vorbesti cu ea.


dianocica si d (4+)
nu mai ajung pe forum prea des, daca aveti vreo treaba (neterminata ) cu mine, PM va rog


Am luat in considerare sfatul tau si am sunat-o pe Roxana Dudus, care a si venit astazi la mine. Este o tipa faina si am luat in considerare ceea ce mi-a spus. Mi-a recomandat bai ale sanilor de apa cu sare, alternat cu apa cu bicarbonat, sa inlocuiesc nurofenul cu paracetamol simplu (multumesc lavi02 ) si sa-i dau inainte.
Ceea ce m-a facut sa ma mai linistesc (desi este egoist, stiu) este ca mi-a spus ca a vazut si cazuri mult, mult mai grave decat ce am eu. A vazut o femeie care alapta, desi sfarcul ei era practic sectionat si se mai tinea intr-un fir de piele, cu sange siroare... si femeia aia inca alapta. Brrr... nici nu pot sa-mi imaginez...
L-a vazut si pe bebe, a remarcat ca se mufeaza bine, trage bine, cu el e totul ok.




_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale


Mami de Geosse (30 Ianuarie 2012) *** Sofia (14 August 2008) *** Sebi (25 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

elle
atat timp cat te-ai linistit, e ok , nu mai conteaza ce te-a ajutat, egoist sau nu.

Mergi la inceput