Cel putin 10 kg jos (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Liniste pe aici!!!...hmmmm


Eu sunt prezenta cu acelasi echipament pentru sport, cu cafeluta...savurata!!!
Ieri am schimbat meniul doar la pranz si am mancat fasole verde teci cu buc de piept de pui+ exact 2 feliute de paine prajuta.
Astazi gateste sotul peste umplut cu spanac!!...sa vedem ce minune iese (eu sunt fan peste proaspat).
Dupa aerobic+exercitii fese si copse imi iau grecul de-o aripa (el a propus asta) si mergem si pa malul marii( el vrea sa piarda kg depus..ca doar are ;verde; la dulciuri si cartofi prajiti...iar eu incer sa aleg!!!...daca nu-mi iese...cu siguranta ca macar vor fi 10 km parcursi!!!
Maine e luni...deci ziua de cantarit si masurat!(ma mir de unde am avut atata...rabdare sa nu ma cantaresc 1 saptamana!!) dar simt(ca sa spun asa)...ca incepe corpul sa se ...modeleze!!

V-am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna fetele,

Esthera, foarte bine faci, cred ca maine vei avea o surpriza placuta la cantarit+ masuratori!

Eu am mancat ieri o gramada de sushi.... nu pot sa ii rezist, asta e... azi avem musafiri dar voi incerca sa maninc moderat. Nu stiu cum ajung sa fac sport pentru ca am si ceva de facut pentru job, e o perioada aglomerata si nu reusesc sa fac totul in orele mele de munca.

Azi: de dimineata portocala+kiwi+mar+ un pumn de stafide+ cappuccino dublu

la amiaza: o salata probabil si inca un cappuccino dublu

Diseara : depinde, daca musafirii raman la cina, (nu stiu daca raman), probabil comandam pizza sau mancare chinezeasca, daca musafirii nu raman la cina, o sa mancam pui tandoori cu orez (sotul meu gateste)...

Acum sa nu credeti ca musafirii nostri nu primesc mancare pregatita de noi... dar cu acesti musafiri speciali de azi avem o traditie sa comandam....

Sunt foarte dezamagita, imi programasem sa iau parte la un maraton zumba saptamina viitoare si ieri am primit invitatie la ziua cumnatului meu, exact dupa-masa suntem asteptati, cand eu am program de 4,5 ore zumba.... si initial a spus ca nu isi va sarbatori ziua anul acesta....al meu drag spune sa merg, ca merge el cu copiii la ziua fratelui sau, dar mi se pare aiurea pt cumnat sa nu fiu si eu prezenta. In cateva ore trebuie sa ma hotarasc ce voi face, i-am promis unei prietene de la zumba ca ii dau de stire daca merg, sa mergem impreuna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Iris, dar oare nu poti merge la maraton zumba si apoi la cumnat? Zic si eu, stii tu treaba cu capra si varza... Si mie mi se pare cumva aiurea sa nu mergi deloc, cu toate ca olandezii n general sunt destul de pragmatici, probabil ca ne gandim noi mai mult decat ar face-o ei, cei vizati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Iris...4,5 ore de zumba!!!! Wow...nu renunta!!!..cum spune si Adina...incearca sa te duci si la cumnat (sa-ti traiasca)...si mergi si la maratonul de zumba!! M-am uitat si eu pe programul tau de zumba...super miscari, faina muzica....o adevarata veselie!
Am gasit un site tare fain si am aflat exact cate calorii am ;ars; azi:
- 30 de min aerobic moderat: 348 calorii
-cca 7 km parcursi(s-ar putea sa fie 10):539 calorii
total: 887 calorii consumate
Pe csid mi-am calculat, caloric vorbind, meniul pe ziua de azi astfel incat sa ma incadrez in cele 1.884( spun ei)calorii permise pentru a slabi!...si cu cina(care la mine vor fi 2 fructe) sunt in jur de 1600 de calorii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

neata, o saptamana plina de succesuri va doresc.
eu m-am porcait in weekend. nu foarte tare, dar orisicat. bleah. dar incep in forta.

va pupez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mi-a crapat calculatorul si ma caznesc cu un lapop. Incepusem sa scriu si am inchis ca am apasat pe nustiu ce

Ideea era ca weekendul e pentru porcaiala prin definitie nu mai dezvolt ca cine stie pe ce mai apas.

Inapoi la dieta. Am o mare problema cu apa, nu consum acum pe timp de iarna mai mult de 2 pahare pe zi. Asa ca azi lucrez la asta.

Spor!

PS io n-am bani sa-mi fac abonament la sala si la barbat la serviciu le-a facut sala pe gratis si el nu se duce ma rog, a zis ca vrea sa mearga, dar eu stiu cel mai bine ca de la intentia rostita pana la fapta pot trece si ani de zile.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Esthera2011


Iris...4,5 ore de zumba!!!! Wow...nu renunta!!!..cum spune si Adina...incearca sa te duci si la cumnat (sa-ti traiasca)...si mergi si la maratonul de zumba!! M-am uitat si eu pe programul tau de zumba...super miscari, faina muzica....o adevarata veselie!
Am gasit un site tare fain si am aflat exact cate calorii am ;ars; azi:
- 30 de min aerobic moderat: 348 calorii
-cca 7 km parcursi(s-ar putea sa fie 10):539 calorii
total: 887 calorii consumate
Pe csid mi-am calculat, caloric vorbind, meniul pe ziua de azi astfel incat sa ma incadrez in cele 1.884( spun ei)calorii permise pentru a slabi!...si cu cina(care la mine vor fi 2 fructe) sunt in jur de 1600 de calorii!!!

Am cautat si am gasit ceva de genul asta:
Cantitatea calorii arse intr-o ora:

aerobic...........................................650

gimnastica artistica..........................550

curatenie........................................200

alergare(16km/ora).........................800

condusul masinii...............................160

baie fierbinte ...................................140

fotbal..............................................450

gradinarit.........................................240

golf..................................................250

handbal............................................550

patinaj..............................................500

jogging(9km/ora)..............................500

joudo................................................550

tricotat.............................................180

gatit.................................................200

tenis de masa....................................300

dansat...............................................230

stat intr-un loc...................................100

inot....................................................750

aspirat................................................220

plimbare.............................................300

vizionare TV..........................................90

ioga.....................................................200

ciclism(21 km /ora)...............................600

facutul patului.......................................180

urcatul scarilor......................................900

somn...................................................65

Inseamna ca ard la 7 ore de somn, 455 de calorii?
Ceva mi-e total neclar...ar trebui sa fiu infiorator de slaba!?
Am facut vineri si simbata cite o ora de leg magic+stepper si pilates ,iar duminica doar 15 min pilates.
Cu mincatul nu pot spune ca am fost moderata ,dar am intrat in recuperari.
Per total mi-am schimbat in bine atitudine si sper sa vad si rezultate!
Cam in cit timp de miscare voi vedea cit de cit tonifiere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

neata, doamnelor! sa avem o saptamana buna si cu rezultate de care sa ne mandrim!

Si eu am cam calcat pe de laturi in weekend, nu foarte grav, dar recunosc ca mi-e mult mai usor sa controlez ce bag in gura cat timp merg la munca.

Ca sa-mi spal rusinea ca nu prea m-am sportat in weekend mi-am trecut in fisha ora de "sanius", vorba vine ca mai mult am arat cu sania prin fata blocului fiindca zapada n-avea conditii de depunere si pastrare, era cald, a nins cu tunete si fulgere, wow! Dar copilul cu doar cateva zile inainte primise explicatii teoretice despre construirea oamenilor de zapada, asa ca ne-am gabit sa facem si "laboratorul"

Iris Imi pare tare rau ca esti pusa in situatia de a alege intre Zumba si petrecerea cumnatului, poate reusesti cumva sa impaci si capra si varza. Am citit ca a fost Anul Nou chinezesc, fac ceva special de ati comandat mancare chinezeasca?

Esthera you're my personal hero, 880 calorii consumate doar prin sport? wow! Tre sa fac un "premiu" pt cea mai sportiva combatanta si sa ti-l inmanez de pe-acuma. Doar Iris ce-ar mai avea sanse sa te concureze

Cantarul meu cel nou m-a dat pe spate dimineata, de 3 ori m-am urcat, de 3 ori mi-a aratat alta greutate, cu diferente de pana la 1 kg intre ele, cred ca-i vreo diferenta de nivel intre placile de pe hol, tre sa-i caut alt loc mai plan. Bag verificare si cu ala batranesc...

Asa, parca m-am mai suplat usor pe langa coaste, sper sa nu fie doar wishfull thinking



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu am mai slabit juma de kil saptamana trecuta, da' nu va spun ce mananc ca va deprim ... ieri dimineata am baut ceai (cu zahar) cu pesmeti si paine cu icre (de ex., asta fiind cel mai "light" mic dejun de pana acum). bine, dupa-aia am iesi la dat zapada cu lopata, asa ca s-a mai echilibrat.
deocamdata merge "cura", sa vad cat ma tine. vad ca reusesc de luni pana vineri sa merg 90 de minute pe jos (azi mergeam prin cismigiu ca pinguinu', era o gheata infernala), sa urc de 7 ori pe zi 7 etaje (+maruntis), sper sa nu ma ia astia la ochi ca ma plimb prin intreprindere din ora in ora si gatesc intr-una. si nu manac, in continuare, decat crud sau gatit de mine. asezata la masa. cu farfurie, sevetele, bla-bla-bla.

spor la slabit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Androix cica si noi avem sala la munca pt angajati, deschide de la 6 dimineata, si m-as fi bulucit si eu, dar mi s-a explicat ca nu ar fi indicat sa-mi expun bulanele pe-acolo ca-i echipata mai mult ca sala de forta pt divizia de pompieri

Dulcetica da, au dreptate nenii aia cu somnul E vorba de metabolismul bazal, adica de cate calorii consumi intr-o zi si daca nu faci nimic, doar respirand, incalzind corpul si pt mentinerea pozitiei ortostatice.

Se calculeaza in functie de sex, varsta, si greutate si pt o femeie medie e undeva la 950-1000 calorii/zi.

Daca te ajuta am gasit pe oneden.ro (e linkul pe prima pagina la Tools) un calculator care te ajuta sa-ti calculezi numarul de calorii in functie de meniu, ieri m-am jucat cu el si am facut calculul de calorii inclusiv pentru mancarea ce-o gatisem



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput