Cine mai fluiera dupa femeile trecute de 40 ani ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pe mine cel mai mult ma nedumiresc barbatii care mergan pe bicicleta fluiera si spun diverse lucruri. Chiar sunt curioasa daca are vreun efect replica? Adica vreodata in viata lor s-a oprit vreo femeie zambind timid, a sarit pe ruda lor sau in cos, si au pedalat amandoi spre o partida de sex?
Sau soferul masinii de gunoi. Ciar au fost femei care odata claxonate au fugit dupa masina, s-au prins de ea, au sarit inauntru si l-au extenuat pe sofer?

Mi-a placut o faza din Sex and the city cand pe Miranda o tot enerva un muncitor cu remarci, s-a dus la el nervoasa si l-a intrebat daca vrea sa faca sexa colo. "Acum, hai". Omul a inceput sa dea din colt in colt rusinat spunandu-i "wtf, lady, I have a wife and kids"

M-am bucurat cand prietenul meu mi-a povestit ca a fost acostat de prostituate erau peste drum de el si au inceput sa strige dupa el "papusa, frumosule" si altele haha, am simtit o razbunare dulce


Si ultima: cea mai draguta replica a fost a unui vecin care nu ma cunostea, ca tocmai se mutase. Erau cred ca 2 baieti, alpinisti utilitari, eu veneam intr-o seara de vara agale din oras, unul dintre ei statea pe geam. Eram cu o salopeta scurta, sandale cu toc enorm, cand aud un oftat si ceva compliment soptit. Ma uit plictisita (era noapte), il vad, imi zic "iara un smecher " si continui sa merg ignorandu-l. La un moment dat dupa ce spune cat sunt eu de magnfiica (adica si-a anuntat colegul ca exist), spune "domnisoara, esti atat de frumoasa....presupun ca n-are rost sa te invit sus, ca nu vii?".
n-am putut sa nu rad si i-am spus "eeexact!"





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

va rog, repede... lamai... saruri... evantai... mi-e greataaaa!



pfuui...

Ahem.

daca esti femeie si ai aproape/peste 40 de ani, poate ca intelegi ceva despre un asemenea subiect. zic poate, pt ca evidenta pare sa arate altceva

daca nu esti, atunci vorbesti ori din auzite, din carti, sau din inertie. ma abtin sa mai spun din ce altceva...

- daca intrebi 'cine MAI fluiera... etc', inseamna ca valorizezi sexismul
- daca accentuezi 'blah-blah... femeile TRECUTE de 40 ani' inseamna ca perpetuezi discriminarea dupa varsta
- daca mai dai si raspunsul 'hazliu' ... 'treceti LA BUCATARIE, doamnelor', inseamna ca promovezi stereotipuri care-au distrus vieti si vise multor femei

asta nu-i o gluma, asta e ceva extraordinar de grosolan si lipsit de sensibilitate la adresa femeilor mature

ma bucur ca au fost raspunsuri care sa indice asta

cat despre celelalte, sunt si ele folositoare cumva: ne arata cum prejudecatile, stereotipurile si abuzul, sunt perpetuate din... lipsa de intelegere si empatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Xenia, citind atacul la mesajul meu, si greata ce te cuprinde - oh ce revine... ceva imi spune ca ne cunoastem.
Imi pare rau ca am uitat sa spun ca e musai si de un pic de simt al umorului...


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

te inseli, desprecopii

mesajul meu nu te priveste pe tine, este exclusiv despre raspunsurile date la subiect

daca ma intrebi in schimb ce cred despre faptul c-ai deschis un asemenea subiect, am sa-ti spun ca nu cred ca ai o pozitie 'ideologica', fie ca-i vorba despre discriminare dupa varsta ori dupa sex

nu... cred c-ai deschis subiectul doar pt ca vrei discutii
ceea ce-i foarte usor de inteles, asta-i treaba proprietarului, nu?

well done, btw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Xenia, pentru ce altceva suntem aici decat pentru discutii??
Mi se pare logic sa provoc discutii mai ales cand sunt alimentate de dileme, nelinisti, ganduri si pareri sincere, nu vad nimic gresit in asta. Da vreau discutii !!! In felul asta avem ceva de spus, ne facem auziti, schimbam pareri, sfaturi, puncte de vedere. Asta se face in Agora, nu?
Oricum iti multumesc pentru interes si intelegere.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Xenia, mesajul este misogin, evident, dar ideea este sa razi inapoi, nu sa scuipi inapoi, ca nu te ajuta cu nimic la imagine.
Mai exact, ironia, umorul, sunt un raspuns mai bun decat nervii si agresivitatea, ca denota cat de putin iti pasa de cel care a facut o asemenea afirmatie despre care stim cu totii ca e tampita.

vezi aici un schimb de replici: minutul 4:27
http://www.youtube.com/watch?v=V1FKEdbJLsU

Este ca si bancurile cu blonde spus blondelor. Care e atitudinea potrivita? Tigaia in cap sau ironia?|





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Xenia2006

va rog, repede... lamai... saruri... evantai... mi-e greataaaa!



pfuui...

Ahem.

daca esti femeie si ai aproape/peste 40 de ani, poate ca intelegi ceva despre un asemenea subiect. zic poate, pt ca evidenta pare sa arate altceva

daca nu esti, atunci vorbesti ori din auzite, din carti, sau din inertie. ma abtin sa mai spun din ce altceva...

- daca intrebi 'cine MAI fluiera... etc', inseamna ca valorizezi sexismul
- daca accentuezi 'blah-blah... femeile TRECUTE de 40 ani' inseamna ca perpetuezi discriminarea dupa varsta
- daca mai dai si raspunsul 'hazliu' ... 'treceti LA BUCATARIE, doamnelor', inseamna ca promovezi stereotipuri care-au distrus vieti si vise multor femei

asta nu-i o gluma, asta e ceva extraordinar de grosolan si lipsit de sensibilitate la adresa femeilor mature

ma bucur ca au fost raspunsuri care sa indice asta

cat despre celelalte, sunt si ele folositoare cumva: ne arata cum prejudecatile, stereotipurile si abuzul, sunt perpetuate din... lipsa de intelegere si empatie

Always the dullness of the fool is the whetstone of the wits.



Xenia, dupa virulenta mesajului tau, inteleg ca tu consideri femeile de aproape sau peste 40 de ani, ca fiind persoane defavorizate sau persoane cu dizabilitati ?


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Nu-i un handicap sa ai 40 de ani. Dar in fiecare categorie de oameni sunt unii fragili si nesiguri pe ei. Nu serveste nimanui sa scoti clisee de la naftalina si sa le afisezi. Xenia are dreptate spunand ca multe femei au fost strivite de cratita si varsta. Si continua sa fie... desi... noi suntem ... of course (oare gratie cui?)... in aceea categorie in care nu suntem atinse...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_21 spune:

nu mai fluiere nimeni pentru ca le-a ramas aerul in piept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

http://smartwoman.hotnews.ro/Ce-ti-e-si-cu-lumea-asta-tocmai-in-tara-lui-macho-sa-inveti-sa-fii-femeie

Mai lasati naibii stereotipiile, discriminarile si valorizarea sexismului si traiti-va viata, altfel o sa ajungeti niste babe acrite care cauta in orice gest al barbatului musai ceva negativ si care promoveaza discriminarea.
Pe mine m-a amuzat articolul, mai ales partea cu femeile care departe de tara lor se simteau deprimate. Ca sa vezi.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput