Bebe alaptat exclusiv nu accepta bibe cu LM

Bebe alaptat exclusiv nu accepta bibe cu LM | Autor: lai

Link direct la acest mesaj

Intrebarea mea poate parea un pic stranie pentru aceasta sectiune, dar este foarte legata de alaptat, iar chestiunea de fond e ca imi doresc f mult sa continui sa alaptez cel putin cateva luni bune de acum inainte.

Bebelunul meu de trei luni si jumatate este alaptat exclusiv si asa a fost de cand s-a nascut. De cand avea trei saptamani, eu am mers la servici o jumatate de zi pe saptamana, timp in care bebe a stat acasa cu tati, care l-a hranit cu biberon cu laptele meu muls. De la inceput bebe a acceptat fara probleme biberonul. Il primea o data sau de doua ori pe saptamana. La sfarsitul lui noiembrie a fost o saptamana in care nu a trebuit sa merg la servici si nu am fost nicaieri fara bebe, ca atare nu a primit biberon deloc. Practic au trecut doua saptamani fara biberon. Apoi eu a trebuit sa merg acea jumatate de zi la servici ca si inainte, dar de atunci bebe nu a mai acceptat biberon. Eu am fost plecata cate 5 ore de acasa - foarte mult pt. el sa stea nemancat in timpul zilei, de regula papa la 2 sau 3 ore. Plangea, ii era foame, dar a refuzat biberonul cu indarjire.
Intotdeauna mi-am facut griji sa nu se invete cu biberonul si sa nu mai vrea la san, iar acum m-am trezit cu problema fix inversa.
E f important pt. mine sa reinvete sa accepte bibe, mai ales ca din ianuarie voi fi plecata de acasa cel putin doua zile pe saptamana de dimineata pana seara, si evident bebe nu poate sta nemancat atata timp. Planul meu este sa continui cu LM exclusiv, sa ma mulg in timpul zilei la servici si sa-i las lui bebe LM la biberon cat sunt eu plecata.
Ajutor!


Lai de pisica mica august 2011

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Sa incerce tatal sa-i dea din paharut mic gen pahar de tuica, sau din pahar cu cioc.
Te sfatui clar sa nu incerci sa-i dai tu cu biberonul sau cu altceva care sa nu fie direct de la tzatza, e important pentru el ca mama sa fie cea care ii da direct de la sursa.
E normal sa refuze biberonul, cand era "mic" nu-l putea refuza ca nu putea fizic. Acum poate. Daca ar sta o zi intreaga fara tine e posibil sa faca la fel, si la fel de probabil ca a doua zi sa accepte alimentul (lapte in biberon sau in pahar). Deocamdata nevoia de mama e mai puternica decat foamea.

Stiu, e usor de zis, dar nu intra in panica, ai incredere in el ca stie ce face, da-i la cerere cat timp sunteti impreuna, o jumatate de zi pe saptamana el te asteapta caci esti persoana cea mai importanta din viata lui.
Prefera sa te astepte. Cand o sa lipesti doua zile pe saptamana o sa inceapa sa accepte laptele dat de tatal lui. Paharul e o alternativa excelenta.

Succes!

asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Nici fetita mea nu a vrut bibe niciodata,tot asa alaptata exclusiv la san, iar , pina la 6 luni , daca trebuia sa-i dau cumva apa sau ceai, i le dadeam cu o lingurita foarte mica, iar dupa 6 luni, dupa ce a inceput sa stea in fundulet, a baut cu paiul din pahar.

Ghiulten, mami de printesa Ayla (15.01.2004) si 35+ cu alta minune de
Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Multumesc pentru sfaturi!

Pana la urma am reusit, am incercat o data pe zi, in fiecare zi, si dupa vreo zece zile si diverse tetine si biberoane a inceput sa bea, cu o tetina din latex care are o forma asemanatoare cu sanul. Intre timp eu am inceput serviciul si acum papa trei biberoane pe zi cu laptic muls de mine.

Lai de pisica mica august 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Lai, noi dupa o luna jumatate de incercari, in fiecare zi, am reusit doar sa o facem sa bea maxm 70 de ml, dar de obicei media este 50 si pe aia ii bea intr-o ora.

Sunt f ingrijorata pt ca saptamana viitoare incep serviciul. Ma consolez cu ideea ca deocamdata va fi vorba doar de o zi pe saptamana si poate de la sase luni cand va incepe si diversificarea va fi mai usor. deocamdata cred ca ma voi duce in pauza de pranz sa o alaptez.

Azi am notat pe o hartie sa vad de cate ori cere san si de la 6 dimineata pana acum la 5.30 seara a supt de 12 ori!!! Nu are nici un program, uneori suge jumatate de ora, alteori o ora, alteori 5 minute. Nici nu stiu cum sa le spun celor de la cresa sa o hraneasca.

Sa zicem ca o alaptez la 6 dimineata. apoi pe la 9 sa ii dea un biberon. Vin la 12 sa o alaptez si sa-i mai dea alte doua biberoane la 2 si 4?



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Lai, noi dupa o luna jumatate de incercari, in fiecare zi, am reusit doar sa o facem sa bea maxm 70 de ml, dar de obicei media este 50 si pe aia ii bea intr-o ora.

Sunt f ingrijorata pt ca saptamana viitoare incep serviciul. Ma consolez cu ideea ca deocamdata va fi vorba doar de o zi pe saptamana si poate de la sase luni cand va incepe si diversificarea va fi mai usor. deocamdata cred ca ma voi duce in pauza de pranz sa o alaptez.

Azi am notat pe o hartie sa vad de cate ori cere san si de la 6 dimineata pana acum la 5.30 seara a supt de 12 ori!!! Nu are nici un program, uneori suge jumatate de ora, alteori o ora, alteori 5 minute. Nici nu stiu cum sa le spun celor de la cresa sa o hraneasca.

Sa zicem ca o alaptez la 6 dimineata. apoi pe la 9 sa ii dea un biberon. Vin la 12 sa o alaptez si sa-i mai dea alte doua biberoane la 2 si 4?




www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.


Miericica, daca poti tu sa mergi sa o alaptezi la pranz e extraordinar! Eu pot sa fac treaba asta acum doar intr-o zi din saptamana, si e o zi foarte faina pentru amandoi :)

Eu in primele luni ale motanului in ziua cand mergeam la servici eram plecata de pe la 8 jumate-9 pana pe la 1-1 jumate. Ii lasam lui bebe cat pentru o masa, si era ok. Uneori il puneam la san imediat cum ajungeam acasa, alteori il gaseam dormind si mai trecea ceva timp pana se trezea si abia atunci il puneam la san.

Acum la aproape 6 luni ii las cat sa treaca cam 3 ore intre mese (cu o oarecare marja, in caz ca i se face foame-foame mai devreme de 3 ore). Cand era mai mic insa papa mai des (mai aproape de 2 ore intre mese).

Pentru inceput cel putin, si ca sa fii si tu linistita, eu zic ca e ok sa-i lasi trei biberoane (pentru trei mese), in conditiile in care mergi si tu la ea la pranz. Cei de acolo poate isi dau seama din experienta cand plange de foame vs. de altceva? Daca nu neaparat, si vad ca ii trebuie ceva, poate incearca mai intai celelalte variante (schimbat, pupacit, suzi daca tu esti ok cu asta etc.) si, daca nimic nu o linisteste si ii este intr-adevar foame, atunci sa-i dea sa pape. Si sa noteze exact la ce ore a papat, ca sa-ti faci tu o idee mai clara pt. viitor cat sa te mulgi si cat sa-i lasi. Succes, sunt sigura ca o sa fie bine!

Lai de pisica mica august 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Intrebare: la ce ora o lasi la cresa? ai putea sa o alaptezi acolo inainte sa pleci, si tot acolo cand mergi sa o iei? nu stiu cum ar functiona asta cu programul lui A., dar ar fi fain ca ar reduce la maximum intervalul de timp departe de tzitzi.

Lai de pisica mica august 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Mersul la cresa in pauza de pranz este o varianta, dar presupune un efort mare; trebuie sa conduc probabil 40 de min dus-intors, sa renunt la lunch si sa stau acolo max 20 de min. Dar o sa o fac, cel putin pana incepe diversificarea.

Programul va fi 7.30 - 5.30 (trebuie sa ajung la 8 la servici). din fericire fa fi o singura zi/saptamana pana pe 10 mai apoi va incepe full time (ca avea 6 luni atunci)

Nu cred ca am timp sa o alaptez dimineata la cresa.Oricum noi locuim la 5 min de condus de cresa asa ca nu ar face mare diferenta.

Tu ce biberoane folosesti acum? am incercat 4 tipuri si nimic.



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Atunci poti s-o alaptezi acasa chiar inainte sa plecati? La 7? Sau la 6:30, daca ii ia mai mult timp sa pape.
La noi a functionat pana la urma Playtex System cu Drop-Ins Nurser, in mod special tetina de latex cu slow-flow (am luat starter set de pe Amazon; am mai comandat suplimentar niste tetine de latex cu slow-flow de la ei, dar acolo am avut o surpriza mai putin placuta, ca erau defecte, si luate de pe Amazon, si din magazin apoi, de la Target etc.; dar cele din starter set sunt perfecte). Se pare ca bebelusilor hraniti la san le plac mai mult tetinele din latex decat cele de silicon.
Am mai incercat (si nu au mers la noi) biberoane de la Medela (cele care vin cu pompa, si pe care initial le acceptase), de la Dr. Brown si de la Evenflo.

Lai de pisica mica august 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Multumesc, o sa incerc si eu.

Da, o sa fie alaptata chiar inainte de a pleca de acasa, probabil in jur de 7.



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput