tratament cu untura de bursuc

tratament cu untura de bursuc | Autor: lililiteni

Link direct la acest mesaj

Buna,sunt o mama disperata,nu stiu ce tratamente sa mai fac pentru copilul meu,ca raceste foarte des.Am citit aici pe forum despre untura de bursuc,cica ar fi buna in tratarea astmului bronsitic,dar nimeni nu spune exact in ce cantitate se administreaza si ce efecte a avut!Va rog din suflet sa imi spuneti ceva despre untura de bursuc,daca ati dat copilului dumneavoastra asa ceva,cat timp si ce cantitate si daca s-a facut bine copilul.V multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Aoleu, cu ce a gresit bursucul ca sa il faci untura???

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu am auzit pana acum de asa ceva.

singura data cand am vazut untura de bursuc "in actiune" a fost la o colega de camin, isi ungea cizmele cu ea, pentru a nu intra apa in piele.

vorbesc foarte serios, fara ironie, inteleg ce simti cand vezi ca puiul e bolnav si o tine din raceala in raceala. asta nu inseamna insa sa faci experimente cu sanatatea copilasului tau. daca metoda ar fi fost atat de buna, te asigur ca pana la ora asta ar fi fost cunoscuta si aplicata de toti ce cu probleme.

ce varsta are copilasul tau, ce inseamna ca raceste foarte des, ce tratamente a luat pana acum, e in colectivitate sau nu, are frati/surori mai mari, etc. ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

E prima data cand aud de asa ceva. Ai epuizat toate medicamentele, homeopatele, plantele? Nu fac misto, sunt sigura ca exista si alte cai de rezolvare a problemelor copilului tau. Stiai ca o singura; lingurita; de zahar sau de miere in plus diminueaza; apararea anti-infectioasa; la un adult cu 4%, iar la un copil mic cu pâna; la… 10%? (este vorba de capacitatea de fagocitoza; a polimorfonuclearelor) de asemenea pentru probleme respiratorii exista acum saline.
Multa sanatate ii doresc copilului tau!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lililiteni spune:

Pe forum sunt multe discutii despre untura de bursuc,cum s-au vindecat in urma tratamentului chiar si de cancer pulmonar.Dar nu se spune gramajul de administrare pentru copii si cica in cantitate mai mare afecteaza ficatul!Cat despre unsul bocancilor,cred ca este vorba despre untura de peste sau de rata nu de bursuc!Nu cred ca colega ta isi permitea sa cumpere untura de bursuc sa isi unga cizmele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ba da, era de bursuc, jur. bunicul ei era padurar, avea permis de vanatoare, el vanase bursucul, preparase si ii daduse untura respectiva, iar din blanita voia sa-i faca un guler sau o caciula. toate acestea se petreceau in 1990-1991.

pe care forum sunt discutiile acelea despre untura de bursuc ? aici, pe DC ?

eu una cred ca nu are rost sa te amagesti sau sa te complici cu asa ceva. poate tocmai de aceea nici nu e precizata cantitatea in cazul copiilor, deoarece este extrem de toxica/daunatoare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Si ce ai crede ca daca ai sa cumperi untura de bursuc nu e una de porc sau oaie cu eticheta de "bursuc"?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lililiteni spune:

Untura de bursuc se deosebeste fata de celelalte prin simplul fapt ca se topeste foarte repede!Daca pui in palma si astepti8-10 secunde se face ulei deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui lililiteni

Untura de bursuc se deosebeste fata de celelalte prin simplul fapt ca se topeste foarte repede!Daca pui in palma si astepti8-10 secunde se face ulei deja


si asta inseamna ca are proprietati curative ?!



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui lililiteni

Untura de bursuc se deosebeste fata de celelalte prin simplul fapt ca se topeste foarte repede!Daca pui in palma si astepti8-10 secunde se face ulei deja


si asta inseamna ca are proprietati curative ?!


Nu, a spus ca prin asta se deosebeste de celelalte unturi. De unde ai tras tu concluzia "amuzanta"?

Nu inteleg de ce raspundeti asa rautacios la intrebare. Ba ca saracul bursuc (dar toate celelalte animale sacrificate pentru oameni?), ba ca poate nu e de bursuc si e de altceva (nu exista un control al marfurilor, sau numai bursucul e cu problema?) etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lililiteni spune:

Asa te cred,daca zici ca tatal ei era vanator sau padurar!Ei se ocupa cu comertul unturii si prin zona Bucovinei am inteles!Si pe DC sunt ceva discutii dar nu prea relevante si fara nici un numar de contact!Daca intri pe google,acolo sunt foarte multe articole,chiar si din presa si reportaje din emisiuni tv.Am crezut ca poate aflu mai multe de la mamicile de pe acest site!

Mergi la inceput