PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Si eu merg tot la ea de 1 an de zile,imi place.
Cum te-ai simtit de la stimulare? Ce ai luat?
Te pup si iti tin pumnii stransi sa fie bebe

------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am luat Clostybegyt 50 mg/zi timp de 5 zile din ziua 2. Combinat cu metformin si Euthyrox. M-am simtit bine nu am avut nici o problema, dar si doza a fost mica. Merg la eco miercurea viitoare sa vedem daca am ovulat sau nu. Nu imi fac sperante ca o sa raman din prima. Daca nu am ramas luna asta in Aprilie iau pauza. O sa mai iau pastile de stimulare in Mai, apoi Iunie pauza, iar medicatie in Iulie si August, pauza Septembrie, stimulare iar in Octombrie si sper sa fie ok. Nu vreau nici sa risc hiperstimulare, nici sa ma ingras si mai ales sa nu imi distrug ficatul ca si asa imi cam face probleme de la medicatia obisnuita (Euthyrox de atata timp, Metformin, ACO inainte...)
Prietena mea a nascut cu Dr Gero si a fost super multumita.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Buna fetelor! Am fost si eu diagnosticata cu PCOS, dar am avut tot timpul menstruatii si ovulatii normale. Cu toate acestea diagnosticul dat de medic ma irita. Cu atat mai mult cu cat ne doream si noi un bebe. Fara sa-mi recomande nimeni, doar din ce am citit si auzit, am facut tratament cu branca ursului si napraznic 6 luni/3 ori pe zi. Am continuat doar cu napraznic pentru inca cca. 4 luni. Am facut o pauza, dupa care am inceput sa iau tinctura de cretisoara/3 ori pe zi. Tratamentul a durat cca. 6 luni. Din vara trecuta folosesc picaturile doar sporadic. Astazi am fost la ginecolog iar rezultatul este ca NU am CHISTURI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor.

Am fost astazi la eco. Am un prea-minunat folicul de 2,94 cm pe ovarul drept. Am facut Ovitrelle injectabil azi, sa se rupa si vedem vineri la o noua eco daca e totul ok.




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

enza, diagnosticul de Pcos nu inseamna ca nu poti avea copii, doar ca poate fi mai greu. Nu inseamna nici ca e obligatoriu sa ai chisturi. Unele cazuri de Pcos se manifesta altfel. Cauta sa faci analize de sange Lh si Fsh in ziua 2 a ciclului, testosteron si glicemie. Aceste analize pot confirma sau infirma diagnosticul.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Bravo Emilia!Sigur e cu ochi daca avea 2.94.
Eu am facut ovitrelle si avea 1.95.Inseamna ca stimularea a dat roade la tine,iti tin pumnii sa fie bine.
Cand te testezi?

------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_N_A_1 spune:

Buna,

Cat timp ati luat Metformin/Siofor?
Se poate combina cu tratament Vitex si Female Hormone? (asta e tratamentul pe care-l urmez de cateva zile)
Dupa cativa ani de anticonceptionale Yasmine, Melleva35 si apoi Duphaston...tot nu am scapat de problema; nu am ovulatie, iar daca intrerup medicamentele nu-mi mai vine CM.
M-ai demult mi-a recomandat un endocrinolog sa iau Metformin, dar mi-a fost frica. Acum nu mai stiu ce sa fac.
Imi puteti da mai multe detalii despre tratamentul luat de voi cu Metformin. Cum l-ati luat? Ce perioada? Daca nu raman insarcinata pot sa-l iau mai multi ani?

Multumesc anticipat,
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Dana, azi trebuie sa am contactul magic fiindca ieri am facut Ovitrelle sa se rupa foliculul. Maine merg la eco sa vedem daca s-a rupt. Si peste inca vreo saptamana pot sa fac un test sa vad ce si cum...



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

ANA, eu am luat metformin cate 1500 pe zi timp de mai multe luni dar singur doar medicamentul asta nu a avut efect in cazul meu. Combinat cu Clostybegit am ovulat frumos ieri sau azi :)



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La eco azi dimineata s-a vazut un frumos corp galben, deci am ovulat. Incep duphaston-ul si peste 2 saptamani pot afla daca e sau nu



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput