Carne pui/curcan bio - de unde ?

Carne pui/curcan bio - de unde ? | Autor: AlinaEmi

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am ramas fara sursa de pui / curcan de la tara asa ca de vreo 3 saptamani bebe papa doar vita si peste. As vrea totusi sa-i dau si pui dar nu mai am de unde sa fac rost si din aia din magazin plina de hormoni nu vreau sa iau.
Are cineva idee de unde as putea procura ? (m-am uitat pe siteuri de produse bio si n-am zarit carne). Sau poate are cineva de vanzare vreun curcan ceva ??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Daca ai masina, am vazut ca maicutele de la Manastirea Pissiota vand gaini / pui, nu stiu daca si curcan. De pe DN1 la stanga (e un indicator acolo):

http://manastirea.pissiota.ro/Data/Data%201/01%20Asezarea/Harta.jpg

M-ar interesa si pe mine alte surse de genul asta, eventual mai aproape de Bucuresti...multumesc anticipat !

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Buna,

Bio nu cred ca vei gasi nici macar la tara,chiar daca sunt hraniti cu graunte porumb sau grau nu esti sigura ca nu a fost ierbicidat sau a fost cultivat pe un sol ingrasat si ierbicidat in trecut. Pui crescut cu boabe si lasat mai liber si care se gaseste in supermarket se numeste puiul fericit si e un pic mai scump. Il gasesti aproape in toate supermarketurile si chiar e diferit fata de ceilalti. Oasele sunt mult mai tari, carnea la fel, se fierbe greu, are grasime galbena. Acum daca o fi si asta o facatura, n-am de unde sti dar e gustos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BELLEANE

Buna,

Bio nu cred ca vei gasi nici macar la tara,chiar daca sunt hraniti cu graunte porumb sau grau nu esti sigura ca nu a fost ierbicidat sau a fost cultivat pe un sol ingrasat si ierbicidat in trecut. Pui crescut cu boabe si lasat mai liber si care se gaseste in supermarket se numeste puiul fericit si e un pic mai scump. Il gasesti aproape in toate supermarketurile si chiar e diferit fata de ceilalti. Oasele sunt mult mai tari, carnea la fel, se fierbe greu, are grasime galbena. Acum daca o fi si asta o facatura, n-am de unde sti dar e gustos.

Te iubim, printesa Victoria!!!


Am cumparat si eu specimenul cu pricina...mie nu prea mi-a placut cum arata...
desi grasimea e galbena ca cea de la tara carnea este multttt mai moale, fierbe suspect de repede pt o gaina de tara iar de pui...poate pt cine nu stie cum arata un pui...
sau poate in alte parti o fi altfel astia de la mine de la tara sunt tare anemici. adica dupa taiere sunt doar piele si os.
aaaa si o alta chestie ciudata este ca acea grasime galbena ramane pe oala de ciorba de zici ca e colorantul de la oul de Paste.
chiar o intrebam pe maica-mea ce au mai inventat astia de au scos asa o grozavie pe piata.

eu cumpar de la tara cam cate 3 -4 o data. ca drumul pana acolo ma costa 200 lei. cam mult pt mine...dar ma intereseaza si pe mine subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

cred ca depinde de rasa, gainile pentru oua au putina carne, cele de carne au carne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Io una nu am vazut nici o gaina care sa fiarba ca un pui din comert...
poate asa o fi...nu zic nu. da' n-am vazut io...
asta fierbe si suspect de repede, are carnea moale si nici greutatea unei gaini de carne...si pe ea mai scrie si puiul...nu stiu care...

indiferent ce e...e suspect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Si eu am ramas treptat fara sursa de carnita de pui, asa ca am tot icercat diverse.

Vi le spun pe nume si le cautati voi pe net.
Am luat de la PukkaFood adusi din Ungaria (tot galbeni ca la noi insa extrem de scumpi), dar cu eticheta bio. Aduc la comanda
Am mai luat si puiul fericit dar nu m-a convins.
Am mai vazut dar inca nu am incercat pui mici, galbeni, cat un pumn mai mare, congelat la Mega, frantuzesc , parca avea si eticheta de bio.

Mai nou am luat si de la Naturalia, un pui mai gaina asa, mai mare, tot congelat, romanesc, aprox. 30ron/kg. Noua ne-a placut.

dar inca mai caut surse!

Miri2007
Mai scriu pe / reclama ilegala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

Noi mai luam, cand ramanem fara pui de tara, din Auchan pui de la Ave, se numeste Pui Osenesc si cica e crescut ca la tara. Arata mai bine decat puiul fericit si e mai gustos :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Foarte interesant topicul ..

Ma macina si pe mine demult cum sa fac sa nu ii mai dau mizeriile de pui de la Carrefour, Real etc. care nu stiu cum au fost hraniti. CU ocazi asta am gasit site-ul de care a scris cineva mai sus, cel cu produse de tara. Luni ii sun sa vad care e treaba sa iau si eu de la ei. Nu imi dau seama insa daca sunt sau nu scumpi ca nu imi spune nimic pretul de 30 RON / kg ... Habar nu am cat e in comert kilogramul. O sa iau oricum de la ei si va spun. Asa in prezentare, pare ca sunt crescuti in curte, hraniti natural etc, dar ramane de vazut.

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am cumparat in seara asta tot de pe dn1 din comuna poligraful...parca.
Vindea ceapa, vinete etc la poarta...am oprit si am intrebat daca stie pe cineva care vinde. A zis femeia ca imi da ea una 30 lei buc. dar daca mai vreau sa vin pe zi ca acum dorm si e greu.
Ea a zis ca e in functie de greutate...la mana. nu a cantarito ...i-a legat picioarele si mi-a dato la pachet.
A ramas ;la mama pt operatie....

comuna potigrafu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Multumesc fetelor si mai ales lui miri pt. raspuns.
Am sunat azi la Pukka si am facut comanda (dureaza multdin pacate dar asta e...) Pt. mine a fost singura solutie pt. ca eu vreau neaparat carne necongelata ca sa-i pot face portioare lui bebe.

Daca mai aveti idei / mai stiti magazine va astept. Gaini intregi / vi de la tara nu ma bag sa iau ca n-am stofa de "transator"

Mergi la inceput