Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
Anca ce vesti ne aduci? Sper ca ai reusit sa-ti faci programare. Sa ne anunti ce verdict a dat si acest dr.
Ai grija de tine si daca te ingrijoreaza ceva, poti sa-mi scri linistita.
Stiu ca eu imi faceam tot felul de scenarii: ce ar fi daca....? cum as face daca...? Atunci fetele de pe forum m-au ajutat foarte mult si familia la fel.
Si noi suntem aici pentru tine.
Te pup,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_lala spune:

Am fost exact in situatia ta Anca Wish, eu am facut deja operatia de histerectomie subtotala (cu pastrarea ovarelor si colului uterin) pe 4 august 2011, laparoscopic, la Sp Sf. Ioan - Bucuresti. Totul a mers ca pe roate, m-am recuperat rapid, ma simt excelent, adio hemoragii, adio menstruatie si....adio orgasm prin penetrare. M-am inscris special ca sa scriu despre asta, medicii nu zic totul despre aceasta interventie. Daca ar fi sa dau timpul inapoi as alege sa fac o miomectomie ori embolizare, as fi facut totul ca sa-mi pastrez macar o parte din uter. Pentru femeile la care uterul nu joaca un rol important in atingerea orgasmului nu vor simti nici o diferenta fata de perioada pre-operatorie. Eu am ajuns la trista concluzie ca uterul meu era partea cheie, prin contractiile sale atingeam orgasmul. La 3 luni de la operatie e un mare fassss fatza de ceea ce simteam inainte. Datorita proastei alegeri a chirurgiei va trebui sa bat din nou drumurile pe la medici sa vad daca mai pot recupera ceva dintr-o parte foarte importanta a vietii mele. Sanatatea sexuala. Va rog din suflet informati-va mult si studiati cum functioneaza corpul vostru inainte de a decide tipul chirurgiei. Medicii nu explica intotdeauna totul, multi sunt barbati si sigur nu stiu cum functioneaza corpul fiecarei femei in parte. Nu doresc niciunei femei sa aibe asa o surpriza neplacuta in urma unei operatii care se presupune ca-ti imbunatateste viata...Eu am doar 41 de ani, nu ma asteptam ca la varsta asta sa mi se schimbe viata in felul asta, ba chiar sa-mi fie casnicia in pericol. Multa atentie celor ce urmeaza sa se opereze, va rog luati decizia in cunostinta de cauza! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anca, ai ajuns la dr Ion? Ai reusit sa-ti faci programare?

Laura, imi pare tare rau pentru ce ti s-a intamplat, bafta multa in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_lala spune:

Mersi Lavi, cum pentru mine regretele sunt acum tardive m-am gandit ca pot cumva sa ajut prin marturia mea, macar pe cele dintre noi care au posibilitatea sa aleaga intre o interventie sau alta. Este pentru cele ce nu au probleme adiacente legate de uterul fibromatos si singura mare problema ar fi sangerarile abundente si un disconfort legat de marimea uterului datorat cresterii fibroamelor.

Desigur sunt cazuri mai grave in care e obligatorie interventia si uneori medicii avertizeaza asupra posibilelor efecte. Din pacate doar uneori. Una este sa fii pregatita sufleteste si sa pui sanatatea mai presus de efectele secundare neplacute si alta este sa te trezesti cu o disfunctie la care nu te asteptai.

Eu sunt o optimista incurabila, voi lupta sa-mi recastig ceea ce am pierdut, o iau de la zero, asa cum am luat-o la 18 ani cand mi-am inceput viata sexuala. Sper sa reusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
la mine viata sexuala e mult mai buna decat era inainte, fara sangerari, fara dureri...
Inca ne obisnuim cu ideea ca nu mai am probleme si mai avem discutii de gen: te doare, e ok?, dar nu se compara cu ceea ce traiam inainte de operatie.
Dar uite ca mai sunt si cazuri cand operatia rezolva o problema si creaza alta.
Imi pare rau Laura lala ca trebuie sa treci prin asta, dar trebuie sa ramai o luptatoare si vei vedea ca vei reusi. Cu rabdarea sotului si cu increderea ta veti depasi si acest obstacol.
Aveti grija de sanatate ca e, intr-adevar cea mai importanta.
Va pup,
Laura

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Lala, din nefericire nu am ajuns la Dr. Ion, impiedicandu-ma o complicatie a interventiei chirurgicale pe care am facut-o in septembrie. Mi-e tare ciuda pentru ca am gasit cu greu programare, dar ce sa fac?!? Nu-mi ramane decat sa-mi fac o noua programare dupa ce ma voi face bine.

Iti multumesc pentru sfaturi si imi pare rau ca treci prin asta. M-a mirat ca ai scris ”adio menstruatie”. De ce asa, daca ovarele au ramas la locul lor????

M-am gandit si eu la embolizare si am gasit un dr. despre care parerile au fost f bune. Ideea e ca, dr. acesta (imi scapa numele acum)opereaza la o clinica privata unde sunt costurile sunt f mari. Este si la un spital de stat, dar inteleg ca acolo ai nevoie de recomandari clare pentru acest gen de interventie.

Ma mai interesez!!!

Multumesc inca o data si numai bine. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ancuta, daca nu mai are uter, de unde menstruatie?Ovarele secreta ele hormoni, dar endometru se formeaza pe peretii uterului, ala e menstruatia de fiecare luna.
Laura, eu te stiu de pe culi si stiu ca esti o luptatoare!Numai bine iti doresc!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Valentina mea, dna dr. , daca ovarele raman - menstruatia exista. Mai putin cantitativ, fara dureri, dar exista. Am citit muuult despre asta, am intrebat dr. si mai exista si parerile celorlalte femei care au trecut prin asta.

Pup fata si, daca nu iei spaga, baga-mi o programare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANY_1984 spune:

Anca,
si parerea mea este sa ajungi la dr ion ionut de la giulesti.eu am ramas insarcinata dupe ce m-a operat dumnealui,asta dupa ce fusesem pacienta a 15 medici printre care si un renumit profesor..
acum am un bebe de 1 an si 3 luni si sunt insarcinata din nou in 4 luni..daca nu mergeam la dl dr ion nu cred k reuseam vreodata.
nu trebuie sa stai dupa programarea facuta in spital la giulesti.stiu k asta dureaza ff mult.mergi jos la camera de garda la giulesti si il gasesti luni,marti,miercuri si vineri de la 13:30.primeste mai intai gravidele si apoi toate celelalte persoane in ordinea in care au venit..nu tine cont de nicio programare facuta sau nefacuta in spital.eu am fost ultima persoana care a nascut la giulesti in seara incendiului,,pe 16 august si acest om minunat nu a uitat de mine desi luase parte la stingerea focului..am nascut si m-a cusut la lumina telefonului si a lanternei..vei ramane profund impresionata de acest medic!
multa sanatate iti doresc si sa te ajute dumnezeu sa iei decizia cea mai potrivita pentru tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaiulia spune:

Anca , asa cum s-a spus mai sus nu mai exista menstruatie pt ca din uter se produce. Eu sunt cu histerectomie de hemostaza , am facut hemoragie mare in timpul cezarienei ,mi s-a scos uterul au ramas ovarele si a ''construit ''medicul un ''bont'' la capatul colului,deci pauza menstruatie desi chiar acum cand am fost la control de un an ovarele functionau ,uneori chiar simt ceva ce as putea defini ca un sindrom premenstrual dar si bufeuri am mai avut , iar acul cantarului s-a blocat oricata foame si sport bag,dau jos cu suta de grame si pun cu kg. Si totusi cel mai important e sa fi sanatoasa sa poti creste puiul tau, eventual sa ma iei unul, casa vecinei mele e plina cu doua minuni de printese adoptate si fff.fericite.Multa sanatate si DD sa te lumineze sa faci cea mai buna alegere pt.tine.

Mergi la inceput