Comori de nov-dec 2004 (209)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns craitza spune:

Otiliav
Normal ca nu-ti mai amintesti de mine, intru si citesc, admir poze cu frumusei, ma mai linistesc cand vad ca toata lumea trece prin aceleasi pb dar de scris n-am mai scris, cred ca de 3 ani. Scolarul meu e mai maricel, in clasa a V-a iar Luiza, domnisoara mea, e nascuta la 4 zile dupa Ioachim-ul Gandacelului si e scolarita de clasa I.
Felicitari ! abia acum am observat ca mai ai o printesa ! eu stiam numai de Ana si Elisa ... Curajoasa mai esti, mie tare mi s-a parut greu sa-i crestem singuri, eu si sotul, asa ca n-am mai avut curajul pentru al III lea ...

fulguletz
Ti-am admirat baietii dar cu scoala nu ma descuraja ! ca fina-mea are o fetita de 5 ani care la anu' incepe si ea cred scoala si maica-sa-i disperata cu germana ... eu incerc sa-i spun ca nu-i dracu' asa negru si tu imi cam dai de gandit. Mai ales ca la noi aici, pisoii mei "pompeaza" franceza si nu germana (care in capul meu e cam de vreo 1000 ori mai grea...)
Asa, asta una ! Si a doua : sunteti vreunul (tu sau sotul tau) de bastina din Craiova ! Pentru ca-mi face impresia ca am fost colega de liceu/fac cu sotul domniei voastre ... Eu am facut Colegiul Balcescu (acu ii zice Carol) la Craiova acum vreo 100 de ani

madachan
Ne serbam pisoii in aceeasi zi : fie-mea, Luiza, e nascuta tot pe 29.11 ... Norocoaso ! auzi sa se mute in Italia ...la caldura ... eu vorbesc de la alea -2 grade dimineata cate sunt la noi ...

Craitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui craitza

fulguletz
Asa, asta una ! Si a doua : sunteti vreunul (tu sau sotul tau) de bastina din Craiova ! Pentru ca-mi face impresia ca am fost colega de liceu/fac cu sotul domniei voastre ... Eu am facut Colegiul Balcescu (acu ii zice Carol) la Craiova acum vreo 100 de ani

Craitza


tot familionul sotzului meu e din Craiova! Dar socrii mei stau de f. mult timp in capitala iar al meu sotz a facut toate scolile in Bucuresti!
da poate ai dat de vreun verisor sau verisoara de-al lui pe acolo, pe la scolile din Craiova ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.gabriela spune:

Buna,

am primit de curand un mesaj de la DC, ca nu m-am mai logat de mult timp...
imi pare rau ca nu am mai facut-o :) ma bucur sa vad ca sunteti toate aici, cu copii mari, sanatosi si scolari. ca mamaruta mea.

am insa un motiv pentru care nu am mai scris nimic de foarte mult timp. acum am scris pentru prima data despre asta, aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167655&nm=Si-mie-imi-e-dor-de-DC-si-despre-spitalul-Elias

cu drag,
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Raluca imi pare tare rau ca ai avut o experienta atat de dureroasa si fizic si psihic.
Te inteleg ca nu ai mai intrat pe DC de atunci dar faptul ca o faci acum nu poate fi decat un semn bun. Esti foarte puternica si cred ca suferinta te-a intarit si mai mult pentru ca vad ca vrei sa te mobilizezi cat mai repede si sa incerci din nou.
M-ai facut sa-mi aduc aminte doua versuri:

O lupta-i viata; deci te lupta
Cu dragoste de ea, cu dor.

Tu esti o luptatoare . Tinem pumnii sa ti se indeplineasca dorinta!

Tocmai ce am observat ca de maine incep comorile noastre sa serbeze 7 ani


Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

RALUCA, Otilia are dreptate, esti o luptatoare, suntem alaturi de tine si ne bucuram ca ne-ai scris. Maria ce mai face?

LA MULTI ANI, ALEXAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Sa ne traiesti nasica, sa fii sanatoasaaaaaaaaa, te iubim muuuuult, azi l-am invatat pe Dani sa iti ureze LMA, nasa, si a baiguit si el: nachaaaa!!:)))))))
SA ai parte numai de fericire, implinire si tot ce-ti doresti, alaturi de familia ta frumoasa!!!!!!!! Te imbratisam cu drag!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

POEM DEDICAT NASHEI:

"Nasha-zambet si lumina
Nasha-lacrima si dor
Tu esti ziua mea senina
Ingerul meu pazitor.

Pentru dragostea ta mare
Vreau acum sa-ti multumesc
Sa-ti aduc in dar o floare
Si sa-ti spun ca te iubesc.

Sa traiesti ani multi!Viata
Zi fara de nori sa-ti fie
Si sa-ti vad privindu-ti fata
Dragoste si bucurie!"

Dani si Paul :)

Poemul este preluat dar dedicat din suflet pentru nasha Alexa pe care o iubim nespus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

raluca, imi pare nespus de rau pentru ce ti s-a intamplat...am ramas fara cuvinte, fara replica...Sper sa gasesti puterea interioara sa o iei de la capat, daca asta iti doresti...pur si simplu o sa simti cand o sa fii iar pregatita sa incerci iar...nu te grabi, lasa-ti timp!

mami de David(1 dec. 04) si Eric(20 nov.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

e ziua lu paxelina? da de baut?! la multi ani, sa ne traiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau dragelor!

Iata ca am mai ajuns si eu pe aici, in mare parte pentru ca-mi lipseste sporovaiala cu voi, in mare parte pentru ca ma simt depasita de situatia cu Robert scolar.

Am revenit oarecum cu picioarele pe pamant citind ca si voi treceti prin faze asemanatoare, dar nu pot sa nu ma bucur ca vine vacanta si iau o pauza de la "doamna Simiuc, nu stiu ce sa ma mai fac cu el"

Lui ii place la scoala, dar daca s-ar putea sa nu scrie ar fi perfect. Acum a si-a revenit cat de cat, a inceput sa faca niste chestii mai umane pe caiete, ca pana acum era vai si amar. Insa, marea lui problema este ca...nu are astampar, el permanent trebuie sa fie in miscare, permanent are ceva de vorbit sau comentat. L-a mutat doamna si cu o fetita in banca, dar n-a fost o problema, s-a intors la colegul din spate. Pana la urma l-a mutat si singur, dar nici asta n-a fost o problema, caci a vorbit singur. Permanent el trebuie sa verbalizeze ceea ce face. Stiu ca poate e normal la varsta lor sa faca asa, dar daca astea sunt cerintele doamnei, daca asta e sistemul...cum o scot la capat?

Chiar nu stiu cum am s-o scot la capat cu el, caci daca i-am taiat din favoruri, fara PC sau fara TV, sau fara ambele... se resemneaza foarte repede cu ideea si isi gaseste alta ocupatie, nu sufera prea tare.

Va pupacesc cu drag pe toate. Ma'c sa mai citesc din urma, poate-mi revin. Sau poate nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

La multi ani, Alexa!

La multi ani, Ioana Maria, Catalina Nicole, Diana Andreea!

Miha, se va odihni in vacanta si va incepe cu forte proaspete. Despre vorbit...in timp se va obisnui sa nu mai vorbeasca.
Noi suntem bine, îi mai curge un pic nasul si tuseste din cand in cand, iar saptamana viitoare o duc la vaccin ca nu am lasat-o ieri sa-l faca pt. ca ia tratament, nu mare lucru,ia sirop de tuse si homeopate, dar nu am vrut sa risc.
Cu scoala e bine, scrie tot mai frumos si-i incantata ca primeste stelute. Ieri era tare fericita ca desi lasase un spatiu in plus intre doua semiovale (in clasa) doamna i-a pus steluta (crede ca nu a observat pt ca scrisese frumos). Îi place matematica, iar eu nu pot decat sa ma declar fericita pentru moment, mai tarziu vom vedea. Cu timp in urma ma plangeam ca are o problema cu numerele, dar acum vad ca le pricepe. Si-a revenit si cu sunetele dupa un we de exercitii si rar se intampla sa uite cate unul din silafe formate din 4-5 sunete. Dupa vacanta ne asteapta evaluarea si apoi incepe perioada abecedara cu citit si dictari zilnic.
La ora asta inca doarme si cred ca va mai dormi vreo ora, iar eu ma muncesc cu un tort cu dinozauri (acu' ca-s brontozauri, asta este) pentru nepotica mea care azi implineste 8 ani, e mare iubitoare de dinozauri si m-a rugat sa-i fac un tort cu aceste aratari.

Vacanta placuta si relaxanta!

Mergi la inceput