Metode eficiente pentru regenerarea parului?

Metode eficiente pentru regenerarea parului? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Am nascut acum 5 luni si cam de vreo 3 saptamani - o luna a inceput sa imi cada parul rau de toooot! Deja mi-e groaza sa ma spal pe cap, il tin tot timpul prins, dar tot culeg o gramada de par prin casa. In ritmul asta, mai am par cam pentru 3-4 spalari. Cum am inteles ca astuia care cade nu prea am ce sa ii fac, vreau macar sa stimulez cresterea de noi fire, ca deja incep sa am goluri. Inainte de spalare imi pun un galbenus de ou pe par, amestecat cu ulei de masline si tinctura de ardei iute. Am folosit de vreo 2 ori si ulei de ricin, dar am ramas fara si nu am ajuns la Plafar sa iau altul. Dupa spalare folosesc un tratament regenerant de la Gerovital, dar nu stiu cat de bun e (e si cam ciudat, pe el scrie sa intind crema aia pe firele de par; cum firele mele oricum cad, nu stiu cu ce ajuta). De tuns nu imi vine sa ma tund, in primul rand ca dupa un pieptanat mai energic nu stiu cu ce as mai ramane si apoi cred ca mai degraba mai acopar golurile daca parul e mai lung. Ma gandeam sa il tai cand s-o mai opri din cazut (sper ca nu o sa imi cada chiar tot). Ce solutii de regenerare a parului mai stiti?Mami de Miruna si de Vladut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

eu am folosit cu succes tratamentul sub forma de fiole de la gerovital plant. daca nu alaptezi, poti suplini si cu revalid capsule.

stai linistita, n-o sa ramai fara par, e normala caderea de acum, dar intr-adevar ajuta sa faci un tratament de regenerare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu ramai fara par ca mie imi cade de 6 ani, cu o pauza de 9 luni pentru a doua sarcina. In rest imi cade ca daca nu aspir in fiecare zi imi numar firele pe gresia de pe hol si din bucatarie. Deci din locuri unde doar ma plimb nu ma pieptan. Ca daca e dupa pieptanat trebuie sa adun de pe jos nu pot lasa asa, la fel cand ma usuc dupa baie. La baie la fel cade foarte rau.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

eu am folosit cu succes tratamentul sub forma de fiole de la gerovital plant. daca nu alaptezi, poti suplini si cu revalid capsule.stai linistita, n-o sa ramai fara par, e normala caderea de acum, dar intr-adevar ajuta sa faci un tratament de regenerare.
Tratamentul asta il folosesc si eu. Doar ca eu aplic crema aia mai mult pe pielea capului decat pe firele de par. Sper sa ajute. Androix, nu prea suna bine ce spui tu, eu speram sa se mai si opreasca din cazut. Si inca mai ai par dupa 6 ani?Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

stai linistita, fix acum e perioada in care parul cade cel mai mult. si mie mi s-a intamplat asa, tot la vreo 5 luni dupa nastere.
nu-ti pierzi parul, ci acum iti pica firele care nu au mai cazut in timpul sarcinii (sub actiunea hormonilor din timpul sarcinii, ciclul normal de crestere al parului a fost intrerupt, iar firele care ar fi trebuit sa cada nu au mai cazut - de aceea femeile insarcinate au in general un par mai bogat, mai stralucitor in comparatie cu perioada dinaintea sarcinii)

daca nu (mai) alaptezi, poti incerca suplimente alimentare special concepute pentru sanatatea parului, pielii si unghiilor. sunt o gramada de produse, poti intreba un medic sau in farmacie.

un efect bun de regenerare a parului il are si vopsirea cu henna, insa din aceea naturala 100%, fara alte substante introduse in ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ralucutza da chiar mai am. Am ajuns ca nici nu ma mai deranjeaza ca-mi cade decat fix din cauza ca-l vad pe jos Ba acum cateva luni l-am tuns ca deja imi trecuse binisor de umeri. Acum imi pare rau, dar daca tot am comis-o vreau azi maine sa ma tund chiar si mai scurt. Tratamentele astea sunt foarte anevoios de aplicat daca ai parul lung asa ca e binevenita acum o tunsoare mai scurta numai bine bag si niste fiole d-astea.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

stai linistita, fix acum e perioada in care parul cade cel mai mult. si mie mi s-a intamplat asa, tot la vreo 5 luni dupa nastere.
nu-ti pierzi parul, ci acum iti pica firele care nu au mai cazut in timpul sarcinii (sub actiunea hormonilor din timpul sarcinii, ciclul normal de crestere al parului a fost intrerupt, iar firele care ar fi trebuit sa cada nu au mai cazut - de aceea femeile insarcinate au in general un par mai bogat, mai stralucitor in comparatie cu perioada dinaintea sarcinii)daca nu (mai) alaptezi, poti incerca suplimente alimentare special concepute pentru sanatatea parului, pielii si unghiilor. sunt o gramada de produse, poti intreba un medic sau in farmacie.un efect bun de regenerare a parului il are si vopsirea cu henna, insa din aceea naturala 100%, fara alte substante introduse in ea.Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
De alaptat nu mai alaptez, o sa trec pe la farmacie sa iau niste vitamine. Henna nu cred ca pot folosi, parul e vopsit (cu vopsea pe baza de amoniac - ca, deh, am si o gramada de fire albe....) de mai putin de o luna, nu stiu ce ar iesi. Vazusem niste sampoane pe baza de henna, or ajuta la ceva?Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karis spune:

Subiectul acesta ma intereseaza si pe mine. Am incercat diverse metode de regenerare a parului si nu am dgasit inca solutia satisfacatoare. Momentan ma dau cu tinctura de ardei iute, insa nu vad nicio imbunatatire. As fi multumita daca macar nu s-ar mai ingrasa asa de tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

parul se ingrasa din mai multe motive.
cel mai des intalnit este un dezechilibru hormonal sau chisturile ovariene.
asadar, incercati sa decoperiti si sa tratati cauza, nu efectul.

in perioada in care am facut tratament cu Diane35+supliment Bio-Seleniu-Zinc impotriva acneei, am observat ca secretia de sebum a scazut dramatic, atat la nivelul fetei cat si al scalpului. de unde inainte de tratament aveam zona T de-a dreptul uleioasa la finele unei zile, in timpul tratamentului pielea mea nu mai capata acel aspect lucios/uleios, ba chiar mi se uscau buzele, iar parul puteam sa-l las nespalat si o saptamana, pentru ca nu se mai ingrasa. insa dupa terminarea curei (6 luni), simptomele au revenit usor-usor, nu chiar la aceeasi intensitate, insa au revenit.

degeaba cheltuiti pe suplimente, masti si alte minunatii, daca sursa problemelor este in organism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

am gasit un articol interesant. chiar daca are multi termeni medicali si/sau de specialitate, informatiile prezentate va pot lamuri asupra ciclului de viata al firului de par, al cauzelor care determina caderea excesiva a parului.

din articol eu inteleg ca cel care il semneaza are un cabinet care se ocupa exact de asta - terapia bolilor parului

http://www.e-med.ro/noutati_medicale_detalii.php?cat=15&id=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

am gasit un articol interesant. chiar daca are multi termeni medicali si/sau de specialitate, informatiile prezentate va pot lamuri asupra ciclului de viata al firului de par, al cauzelor care determina caderea excesiva a parului.

din articol eu inteleg ca cel care il semneaza are un cabinet care se ocupa exact de asta - terapia bolilor parului

http://www.e-med.ro/noutati_medicale_detalii.php?cat=15&id=12

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

duap ce am nascut, ginecologul m-a avertizat: peste cateva luni incepe sa cada parul, dar cica nu voi cheli, se va opri/regenera. A avut dreptate.
Solutia: tuns+ tratament de par (ceva ieftin am folosit).



Mergi la inceput