Esti o mama elicopter?

Esti o mama elicopter? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Raspund eu prima la intrebare: Da eu sunt o mama elicopter. Imi place sa zbor in jurul baietelului meu, si chiar fac ore de zbor suplimentare...
Conceptul de mama elicopter l-am gasit in presa engleza si mi-a placut foarte mult.
O mamica elicopter (nu detine un elicopter propriu zis ) dar se transforma ea insasi intr-un centru de observatie pentru copilul ei, si survoleaza in jurul lui cu 3 camere de luat vederi :))

Poate ca i-am spus fooooooarte des, cand era mic: ai grija sa nu cazi, nu baga in gurita, nu sari de acolo, vezi cum traversezi strada, vezi cu cine vorbesti, nu uita sa te speli pe dinti, vezi ca urmeaza un obstacol, da-te la o parte cand e periculos, vezi ca e prea greu pentru tine ...si atatea comenzi de siguranta si control...

Acum, tocmai citeam ca mamele elicopter, nu isi protejeaza deloc copiii in acest fel, ci mai mult ii fac vulnerabili...

hm...nu stiu ce sa mai spun.

Mai avem printre noi mame elicopter?



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

OOoooooooooo, da...ma exista, eu sunt una dintre ele. Desi, stiu ca nu e chiar atat de bine pentru copil, dar....ma tratez

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Si eu ma tratez de ce vreme, si obs ca a inceput sa isi faca efectul tratamentul, si copilul sa simta efectul tratamentului meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Sincer nu stiam de aceasta metafora. Dar suna cool . Pana acum am incercat sa nu-i spun prea des "nu" ca sa nu-i determin inca de la inceput un comportament reactiv, iar primul lui cuvant sa nu fie "nu" ci "mama" (fie ma multumesc si cu tata) .

In comportament insa, cred ca am stat pe langa el cam mult in anumite perioade, mai ales cand incepuse sa misune in toate felurile. Am inceput insa de ceva timp sa-l las sa experimenteze mai singurel ceea ce-si doreste si nu poate genera un accident grav.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

plastica si amuzanta caracterizare de mama
ma regasesc pe alocuri

Cred ca orice mama se comporta mai mult sau mai putin conform acestui concept

eu mai degraba ma straduiesc sa fiu 'controlor de trafic' , o 'mama elicopter' care-si indeamna copiii spre un zbor controlat






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ahahaha cat de super e asta cu mama elicopter
si da, sunt... in multe cazuri

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Si eu..toata ziua cu inima la gat de ce ar putea sa i se intample micutului meu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

" Titulatura " de mama " bondar" nu exista? Deoarece banuiesc ( nu doar eu ci si cei din jurul meu ) ca asa voi fi , o mama bazaitoare ... Si spun asta bazandu-ma pe firea mea, foarteeee protectiva si ( recunosc !!!) sacaietoare.

Acum Luca e mic , dar sper pana va creste sa ma temperez , deoarece stiu ca nu e deloc productiv . Rezultatele se vad altfel , si nu asa ( dovada sora mea care e ca si in descrierea mea - mostenire de familie probabil ) si copiii nu sunt mai ascultatori , sau mai vigilenti , sau mai atenti ..

Asa ca , un topic de genu' ar trebui sa ne aprinda beculetele putin macar celor care facem asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Ma regasesc si eu in caracterizare , dar ma tratez intensiv de la un timp. Acum, in general, ii spun o data despre un pericol ("Vezi ca ai sa cazi"), apoi ii las alegerea lui. Acest lucru nu se aplica la chestiile cu adevarat periculoase (de ex. ii repet obsesiv "Ai grija cand treci strada!"). Iar cu spalat pe dinti, maine etc., astept sa vad daca o face, iar daca uita (90% din cazuri ) ii amintesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

astept sa vad daca o face, iar daca uita (90% din cazuri ) ii amintesc

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)


la copilasi functioneaza ft bine 'experimentul' si vizualizarea unor consecinte

de ex la chestia cu spalatul pe dinti, i-am aratat intr-o zi o poza pe net cu niste dinti cariati, murdari...

de atunci, doar cand ii zic 'vrei sa ai dintisori stricati ca acel copilas?'.... amandoi dau buzna la periutze

intr-o zi tati si-a scos o masea de minte... le-a explicat si aratat cumva rana pe care o avea, spunandu-le ca atunci cand era ca ei nu stia despre ce consecinte vor fi mai tarziu

scuzati off topic /cred ca am remuscari pt 'mama elicopter'





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

eu sunt semi- elicopter, adica, de multe ori imi inghit cuvintele si doar supraveghez cu mare atentie.

incerc sa nu fiu cicalitoare, pentru ca stiu ca, cuvintele folosite de prea multe ori si inutil, pentru situatii in care nu se regasesc, isi pierd din valabilitatea lor, atunci cand chiar este nevoie de ele.

daca-i repet fie-mii de 100 de ori pe zi sa aiba grija cum merge, ea nici nu o sa ma mai auda, iar atunci cand chiar va fi nevoie sa se uite cu grija pe unde calca, pentru ca sunt niste gropi, nu ma va auzi si va fi riscul mai mare de cadere.

Mergi la inceput