De la ce varsta au mancat fast food ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Fetita mea a implinit 5 ani in decembrie si cam de 1 an mancam Mc 1 data pe saptamana, mai des cand e invitata la petreceri. In privinta costurilor pentru zile de nastere, la ultima aniversare a avut 11 copii si m-a costat 420 lei. in acesti bani a intrat tot inclusiv consumatia parintilor (unii au si mancat, altii au luat doar racoritoare). Sora mea i-a facut baietelului ziua la un loc de joaca si a costato 1050 lei in noiembrie cu acelasi numar de copii.
Una peste alta si mie imi place sa mananc la Mc, imi place si ciocolata...ce nu mai este nociv in ziua de azi?

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

michelle -- eu una nu prea cred in toate teoriile conspiratiei care vor sa ne omoare pe toti in vremurile astea. vaccinele sunt facute ca sa ne imbolnavim mai rau, leacul pt cancer exista dar nu este dat publicitatii pt ca sa faca bani in continuare companiile de medicamente si spitalele, etc etc. carnea de la mcdonalds nu e carne, dar ce e??? Are aditivi? si ce daca? Asa sa nu mai mancam nimic din comert, ca si inghetata aia din supermarket are adititvi cat cuprinde, mezelurile te omoara sigur, cascavalurile si branzele topite sunt otravuri si asa mai departe.

Eu am lucrat la mcdonald's in state si nu am fost oripilata de nimic din ce am vazut. nu se transformau hamburgerii in monstri noaptea. Micul dejun de la mcdonalds pe care il comandam noi frecvent este acelasi saussage pe care l-as face si io in tigaie (tot cumparat de la magazin, tot aceeasi carne), aceleasi clatite, acelasi maple syrup. Si in plus cate un hash brown, care e prajit in ulei -- de parca daca faci cartofi prajiti in casa nu tot in ulei sunt prajiti...

Nu mi-am "facut lectiile", pur si simplu nu ma intereseaza. Mancam din toate, echilibrat, avem o viata activa si eu condier ca suntem ok. atat.

AAa, si pentru cine spunea ca mananca mancare chinezeasca, poate va imaginati ca e sanatoasa??? Poate nu cunoasteti cate tone de MSG se pun in mancarea chinezeasca, cate tone de ulei (aproape totul este prajit in baie de ulei, la temperaturi foarte ridicate) si ce feluri de carne folosesc...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Apropo de McDonalds. In vara m-am intalnit cu vara-mea si cu niste amici ai ei, americani. Printre altele tipii au spus ca mancarea de la McD din Europa este superba in comparatie cu cea din SUA . Ca in SUA ei nu calca prin restaurantele astea, dar ca aici! Da!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamonds spune:

Nu stiu daca i-as da copilului meu mancare tip fast - food . Si asta in primul rand datorita mirosului . Aceasta mancare miroase urat . Probabil trebuie sa fii ori mort de foame ori crunt de racit sa-i dai asa ceva sau sa mananci tu . Orice alta varianta mi se pare mai buna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

dar treb sa ne intereseze ce e in mancare.
au crescut cazurile de diabet si boli de inima si cancer.de la ce? in primul rind nutritie.

carnea de la MD vine vai de mama ei de la producator modificata...ca sa tina mai mult timp. la fel si carnea de carnati, tocata din magazine.
ia daca iei o bucata de carne, o toci si o pui in frigider, sa vezi cat iti tine si nu prinde gust, schimba culoarea...

plus sa nu mai vb de caltitatea uleiului, si mai ales refolosirea lui in restaurantele fast food.

avem computere, internet la dispozitie, nu se poate spune ca nu ne putem informa.
Iar hrana, si mai ales cand avem copii si suntem responsabili si pt iei, ar trebui sa fie pe locul 1 in 'cercetarile" noastre.

indiferent de unde si cum stam, putem sa renuntzam la mancarurile care "stim "cu sigurantza ca sunt daunatoare. putem sa cumparam de la ferme carne si alte produse de calitate. eu cand eram in Rom. aveam un cioban si 1-2 luni ne aducea un miel.
mai aveam o tanti ne aducea pui, lapte, oua...de pe la gradina luam rosii, castravevti...

se poate, dar trebuie sa deschidem ochii sa vedem realitatea, si sa depunem efort sa ne schimbam atitudinea.Nu trebuie sa depunem armele si sa nu luptam.Pt noi, pt copiii nostri se merita efortul!

vedeti la subiectele de mai jos cat de greu e sa duci o boala,cata suferintza, cati bani,timp, efort....nu e mai bine sa ne straduim din timp sa nu ajungem acolo?
nu spun ca nu se poate intimpla exceptii, dar cand nu ne pasa , ajungem sigur.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui miha81

Fetita mea a implinit 5 ani in decembrie si cam de 1 an mancam Mc 1 data pe saptamana, mai des cand e invitata la petreceri. Una peste alta si mie imi place sa mananc la Mc, imi place si ciocolata...ce nu mai este nociv in ziua de azi?

pozeBianca



ciocolata mai ales cea cu un concentrat de peste 80% cacao e recomandata.
din punctul meu de vedere e gresit sa gindesti asa...ai optiuni, depinde de tine sa vrei sa le gasesti si sa le adopti.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

AAa, si pentru cine spunea ca mananca mancare chinezeasca, poate va imaginati ca e sanatoasa??? Poate nu cunoasteti cate tone de MSG se pun in mancarea chinezeasca, cate tone de ulei (aproape totul este prajit in baie de ulei, la temperaturi foarte ridicate) si ce feluri de carne folosesc...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



asa e!pe aici insa au cam scos MSG-ul de prin meniurile lor.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Noi mancam cam o data la 2 saptamani la MD.Nu suntem mari fani fast-food,dar nici nu il ocolim.Mancam din toate cate putin.Si o data la 10-15 zile,nu cred ca e un capat de tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:



cam ce e in Chicken Nuggets...

Aside from chicken and oil, those “stabilizers and preservatives” are said to include dimethylpolysiloxane, a form of silicone also used in cosmetics.
Another additive is tertiary butylhydroquinone (TBHQ), a form of butane.
According to one report, chicken is only about 50 percent of a McNugget; the remainder is a mixture of corn-derived ingredients, sugars and synthetic substances.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu-i dau Evei si nici nu mancam si noi...am acces la atatea bunatati naturale..pot fi preparate extrem de sanatos si delicios,sunt enorm de multe metode de a prepara mancaruri absolut delicioase..chiar si cartofi prajiti si hamburgeri si chesburgeri home made absolut deliciosi..cascaval sau branza topita facute in casa....odata pe saptamana eu prepar tot felul de chestii gustoase...ma relaxez dupa o saptamana de munca pe branci....
Suntem deja supusi unui bombardament chimic...daca pot gestiona ce mancam..macar asa sa ne ferim.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput