De la ce varsta au mancat fast food ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

butonul de "niciodata" unde e?
sau mai mare de 8-9-10...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

butonul de "niciodata" unde e?
sau mai mare de 8-9-10...



Pai si daca este invitat copilul la o aniversare acolo ce faci ? Ii dai pachetel de acasa?

Prima data nu a mancat absolut nimic de acolo acum cand merge la aniversari mai mananca cate ceva, in special cartofii -in medie cam de 5 ori pe an tot ajunge la MC.

Aspectul acesta privind ingrijorarea fata de fast food mie una mi se pare nesimnificativ la noi in tara deoarece o familie normala si sa vrea nu si-ar permite sa manance in fiecare zi la FF.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Aoleu, vad ca nimeni nu pomeneste nimic de odata la doua saptamani , dar la noi cam asa e... Cand il scoate taica-su la plimbare, inevitabil aterizeaza la McDonalds, spre disperarea mea . Nu aprob, in casa se mananca foarte sanatos, dar... e pofticios si-i plac cheeseburgher-ii aia de nu se poate abtine . Eu il mai duc cateodata la o pizza, dar foarte rar (de 2-3 ori pe an, ca mai facem pizza de casa si-i buna), dar cu fast-food nu-s de acord. Pacat ca nu e si celalalt parinte pe aceeasi lungime de unda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ei, evident, mamicile de aici de pe forum sunt sfinte, nu calca in fast food, nu dau dulciuri copiilor, le gatesc numai cu legume organice, carne la fel, oua free range... fie asa, fie cele care nu sunt chiar asa sfinte se sfiesc sa scrie... Asa ca le dau eu un pic de curaj.

Noi mancam fast food cel putin o data pe saptamana, de fapt cred ca cel putin de 2 ori pe saptamana. Comandam pizza cam in fiecare saptamana, aici chiar si McDonald's vine acasa asa ca adesea sambata dimineata mancam micul dejun de la McDonald's. In rest, cand are fi-miu antrenament de baseball, mancam hot dogi cu totii, de la mic la mare si daca mai sunt situatii de urgenta unde nu e timp de mancare, fast foodul ne salveaza. Copiii au 8, 6 si 2 ani, nici unul nu e gras, toti sunt deshtepti de pica... si noi pe langa ei...

Nu zic ca e buna mancarea de la fast food-uri, adica sanatoasa. Dar de aici pana la a nu ne atinge, parca e otravita, mi se pare cale lunga, cred ca sunt multe alte lucruri care ne fac mai mult rau decat o masa ocazionala la fast food. De exemplu, nu am vazut astra vara in Romania sa comenteze vreo mamica in vreun parc cand se fumeaza la locul de joaca in nasul copiilor lor. Asat mie mi se pare muuult mai nociv decat un hamburger si 3 cartofi parjiti...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am vazut niste documentare despre fast food asa ca mi-a cam taiat pofta...

noi mancam fast food (hamburgers...gen Mc Donalds) poate 1 data pe an cand suntem pe undeva plecati si nu avem mancare cu noi.

nu cumpar niciodata carne tocata.

am retzeta de hamburger f. buna si ii fac in casa de 2 ori pe luna.

la fel fac si pizza acasa. mancam piza de cumparat doar cand suntem la petreceri.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Michelle vreau si eu reteta aia te rog.Eu nu mananc fast food ca mi se face rau,de cand am vazut niste documentare,iar daca ii dau ceva Evei,ii fac in casa..cu un set de oale si tigai si plita ultimul racnet.Ce reteta delicioasa ai?Sa mearga si la Eva,te rog.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Citat:
Nu zic ca e buna mancarea de la fast food-uri, adica sanatoasa. Dar de aici pana la a nu ne atinge, parca e otravita, mi se pare cale lunga, cred ca sunt multe alte lucruri care ne fac mai mult rau decat o masa ocazionala la fast food. De exemplu, nu am vazut astra vara in Romania sa comenteze vreo mamica in vreun parc cand se fumeaza la locul de joaca in nasul copiilor lor. Asat mie mi se pare muuult mai nociv decat un hamburger si 3 cartofi parjiti...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



Nu numai ca nu e sanatoasa mancare de fast food, nu e nici macar neutra. Este plina de sare/zahar/ulei/ulei/ulei/grasimi. Asta din ce se vede si e mai la suprafata. In rest, in "carnea" tocata poate fi orice, iar gustul poate fi imbunatatit oricum.

Noi mai mancam rar de tot de la KFC - tot niste otravuri, dar rar si fara sa ne gandim ca de fapt e ok, dar la copii chiar ca nu as da asa ceva cu buna stiinta. Iar sa comand acasa fast food mi se pare horror. Oricand fiind acasa pot pregati ceva sa nu aiba impact negativ asupra sanatatii comparativ cu fast food.

Cand treci pe langa un Mcdonalds (spatele, nu interiorul, acolo unde se fabrica/prajesc/dezgheata mancarea) lesini de miros. Inauntru e frumos, sigur

Pizza insa nu mi se pare junk food. Si noi si copiii mananca pizza ocazional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

multi considera pizza fast food, sub e oricum controversat. eu una nu consider pizza fast food
copilul n-a testat si nici nu cred ca e atras, luni eram in deplasare cu el si am luat menu de la MC si mancare chinezeasca, de MC nu s-a atins, a luat doar jucaria, a ciugulit orez si pui cu legume. pizza mai papa, rar si n-o iau cu semipreparate, am eu asa un cui pe creier cu semipreparatele. eu insa pap KFC, o data la 2-3 sapt tot dau iama in crispy

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

pana la urma pizza ce are asa de rau ? aluatul de paine ? mozzarella ? prosciutto ? rosiile ?!

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

pana la urma pizza ce are asa de rau ? aluatul de paine ? mozzarella ? prosciutto ? rosiile ?!

_



toate astea pot avea aditivi si mai multe grasimi decit ai vrea. cand o faci in casa mai reduci din ele, cu salam si brinza mai naturale.

chiar sapt trecuta am fost la o vecina si comandase pizza de lao pizzarie destul de buna.
fara exagerare am incercat sa luam grasimea de pe deasupra si am imbimat in grasime 3 prosopele de hirtie.

asta mie mi se pare inconstientza, sa dai asa ceva regulat la copii.

eu fac pizza doar in casa si iese destul de buna, copilul e multumit...si noi speram sa fim mai sanatosi.

michelle

Mergi la inceput