Vestimentatia la nunti

Vestimentatia la nunti | Autor: XIO

Link direct la acest mesaj

Ce e prea mult respectiv prea putin cand e vorba de alegerea unei rochii pt. o nunta?
Din nuntile la care ati fost, din ce ati vazut la prieteni, cam care credeti ca e pragul de sus si de jos?
Spre exemplu pana recent mi se parea cam mult sa mergi la o nunta cu rochie lunga, cu trena, dar am o amica, care asa se imbraca... la polul opus au fost niste rochii simple de tot, pe care daca le vedeam in magazin nu ma gandeam ca le-as putea purta la o nunta.
care e mai nou eticheta?
Cum trebe sa te imbraci la o nunta?




**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

trendul e rochie cu paiete si sarmale in coc .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

trendul e rochie cu paiete si sarmale in coc .....








Xio, trendul e "smart casual" observ, in ultima vreme...adica rochii cu paiete, lame-uri, paruri, strasuri si culori stridente sunt nu numai desuete, dar fac deliciul multor meseni (ma rog, mesene ) care zic dupa aia 5 saptamani ca au fost la o nunta la care s-au distrat fenomenal.
Am observat in ultima perioada rochii simple dar cu gust sau tinute shui, dar chic.

Dar, daca vrei sa fii cea mai comentata de acolo io zic ca poti sa mergi si pe ideea propusa de cristinuk. Eu as merge chiar mai departe si as propune (aici dau copy paste de la odiseea mea unde am dat consultanta in acest sens).

...Acu' ce inteleg eu prin smart casual:

un dupes (deux-piece ) blio cu maron, cu anchior, definit prin decolteu' pan' la splina si fusta pan' la bikini sau prin zona, ma rog. In plus, o bluzita laminata aurie (adik cu lame), asortata cu o brosa mare aurie (primita pe post de martisor) prinsa cu talc, la shto, ashea, pe reveru' taiorului. Ciorapi trendy flendy cu model si cu dunga aurie (evident) la spate. Pantofii- cum altfel???- aurii! gen sanda(la) care merge la fix cu ciorapii, e de-acolo, e din filmu' ala, clar, crede-ma sincer!
Am ajuns si la poseta. Aici sunt mai multe variante, toate la fel de inspirate si de fericite. Cea mai misto dintre ele ar fi un fake finutz de viuton ala (louis vuitton), pentru ca partea cea mai frumoasa e ca are literele alea mari, multe, dese si stralucitoare si-n plus sunt si "pa auriu" precum capu' ala de leu de pe usa. Desigur ca alta varianta cel putin la fel de stralucita ar fi o poseta neagra de birou ca sa-ncapa mai mult in ea. Stiu, stiu, o sa-mi zici ca pana acum avem maron cu blio si cu auriu, dar tocmai asta e spilu': NU SE MAI POARTA ASORTAT, DOAMNELOR! Hellllo!!! S-a auzit si acolo in spate?? Deci e permisa orice combinatie, cat mai shuie daca se poate, si nu numai ca e permisa, e chiar obligatorie, pentru ca altfel "vai, tu, nu pot sa cred ca nu esti in tendinte! Pai asa ai invatat tu in liceu?? Unde dreq erai la ora aia? Iti faceai unghiile? Sigur, e foarte bine ca-ti faceai unghiile, e in trend, da' puteai sa fii si tu atenta, da?"

Cam asta. Succes si sper ca ti-am fost de folos cu sfaturile vestimentare.
Sa nu ma blestemi, glumeam, nush pentru care motiv sunt bine dispusa in seara asta.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu merg maine la o nunta si voi purta o rochie chinezeasca traditionala, cheong sam. Este de matase si arata super.

Finn Constantine 15.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Si eu merg in curand si am ales ceva simplut, gen Sarah Jessica Parker, duce cu gandul la o balerina.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Depinde de silueta din dotare..dar eu am fost si la nunti cu pretentii si obisnuite si rochiile simple,uni,discrete...eventual un little black dress sunt perfecte.....eu cel putin am o rochie neagra preferata.....clasica...merge oriunde.....si pui accesorii smecheresti...

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Mai si pe mine ma intereseaza la maxim subiectul,ca in octombrie se insoara frate-meu si as vrea ceva mai special.
Nu stiu ce sa aleg,rochie lunga sau scurta ??? La mine nu e problema ca am silueta apropiata de "90-60-90" merge aproape orice model,ba inca-s prea slaba
Nu prea am fost in ultima vreme pe la nunti,mai mergeam asa odata la un an-doi si mai mult la nunti de la tara,dar ce sa va zic ca de multe ori m-am simtit ca o Cenusareasa cu echipamentul meu mai simplu,fata de ce tinute de gala isi trageau tipele de pe-acolo ,aoleu mama
Deci stie careva, cam ce se poarta acum la nuntile de la oras,rochii scurte sau lungi?


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

eu voi merge peste 2 sapt la o nunta si un botez. mi-am ales 2 tinute": o rochie simpla, dreapta, scurta,urmeaza linia corpului roz si inca una de saten, simpla, dreapta,la fel pe corp, neagra. iar pantofii i-am facut pe comanda negru+ un roz pal sa mearga la ambele rochite. eu nu sunt fan rochi lungi...


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

XIO, cred ca e important ce fel de nunta e.
Unele sunt cu tematica, altele-s la cort, altele la un restaurant obisnuit, altele in locatii exclusiviste...
Eu in functie de locatie , anotimp si miri aleg tinuta. Si evident, in functie de stilul propriu.

Nunta e nunta, nu premiile Oscar. Rochia lunga e ok, dar trena te incurca la hora si calca lumea pe ea. Deci fara trena, da lunga poate fi, eleganta poate fi, insa cum am zis, musai sa se potriveasca rangului locatiei.
Scurta poate fi, dar nu bumbac de la H&M..
Colorata poate fi, dar nu verde cu paiete si flori de plastic, si uite asa ne intoarcem la stilul personal care are multe de zis in alegerile astea.

Caut niste poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

eu am fost duminica la o nunta, nu de fitze dar nici foarte comuna. tinutele doamnelor au fost simple: rochii lungi/pana la genunchi uni, cu accesorii discrete. rochitele au fost intr-adevar uni dar fiecare avea un detaliu care le scotea in evidenta, adica sa nu para casual. ori un croi deosebit ori o manseta jos/la guler/la maneci care sa le faca elegante.
cu siguranta pot sa-ti spun ca toata lumea a dansat toata noaptea, deci tinuta trebuie sa te ajute sa te distrezi... parerea mea.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

depinde de f mult de nunta, de locul unde se tine nunta si de perioada in care se tine nunta.

Ceeea ce sigur nu se face e sa ai rochie alba sau crem.
De asemenea ar fi bine sa nu se vada chilotii cand dansezi sau stai pe loc. :)
Prea mult eu consider ca este si o o rochie cu o trena prea mare, sau o rochie cu crinolina.


Mergi la inceput