Tonus dupa nastere

Tonus dupa nastere | Autor: sdcristian

Link direct la acest mesaj

Am scris tonus, pt ca nu ma intereseaza slabitul, adica nrul de kg, ci doar forma.

pe picioare, dar mai ales pe burta. fiind a doua sarcina, am ramas cu pielea un pic mare si evident zero tonus muscular. nu am burta, s-a retras de tot, dar e atat de moale ca la orice pahar cu apa sau ceai se umfla

cum sa fac pielea sa isi recapete fermitatea?
cum sa fac tonus muscular bun, fara efort mare fizic, ca am avut totusi cezariana?

si sa fie ok cu alaptarea

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Sa le luam pe rand:
- pielea, asta e mai dificil, daca atarna nu prea ai cum sa o faci sa stea ferm. Exista masaje si creme dar sincer sunt ca o frectie la un picior de lemn.
- muschii, aici e alta situatie, cu sport poti sa-i faci cat de fermi vrei tu. Daca intaresti muschii ai sa vezi ca nici nu se mai lasa burta cand mananci sau bei apa. Ca sa cresti tonusul muscular trebuie sa faci sport, nu merge altfel.

Acum vad ca ai nascut de mai putin de 2 luni (sa-ti traiasca ), poate mai sunt sperante cu pielea sa se mai traga.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

Am scris tonus, pt ca nu ma intereseaza slabitul, adica nrul de kg, ci doar forma.

pe picioare, dar mai ales pe burta. fiind a doua sarcina, am ramas cu pielea un pic mare si evident zero tonus muscular. nu am burta, s-a retras de tot, dar e atat de moale ca la orice pahar cu apa sau ceai se umfla

cum sa fac pielea sa isi recapete fermitatea?
cum sa fac tonus muscular bun, fara efort mare fizic, ca am avut totusi cezariana?

si sa fie ok cu alaptarea

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog



exercitiile postnatale sunt foarte eficiente, eu am cumparat dvd-ul asta:
http://www.befitmom.com/bounce_back_fast_post_natal_core_conditioning_dvd.html
ajuta nu numai la tonusul muscular in zonele afectate de sarcina dar si la indreptarea coloanei, revenirea cavitatii toracice (asa se lauda!) etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

multumesc mariuta

pielea nu atarna, doar ca arata un pic urat. dar daca tin umerii drepti nu se vede asta, cand stau pe scaun pare ridata

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput