Mirosul neplacut al transpiratiei

Mirosul neplacut al transpiratiei | Autor: adinutza78

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor.In ultima vreme, mai precis de vreo 2 ani ma confrunt cu o problema neplacuta si anume dupa ce transpir, in cateva ore, transpiratia miroase foarte neplacut. Imi este si groaza cand trebuie sa plec de acasa o zi intreaga ca deodorantele pe care le folosesc sunt eficiente pentru o perioada scurta de timp. As vrea sa stiu ce produse folositi voi, eu folosesc produse fara parabeni si fara saruri de aluminiu ,cat mai naturale. poate cunoasteti chiar ceva remedii homeopate, care chiar au rezultate. multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La mine nu are efect mai nimic daca nu are aluminiu. Am folosit un deodorant homemade cu bicarbonat, amidon, unt de shea si ceva ulei esential de tea tree. A avut un oarecare efect in sensul ca nu mai mirosea asa de urat, incepea sa miroasa dupa cateva ore dar nu a transpiratie, oricum mirosea naspa dar nu atat de naspa ca transpiratia. Nu stiu sa explic mai bine. Uite aici reteta de deodorant.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

De ceva vreme eu folosesc bicarbonatul de sodiu alimentar si mirosul de transpiratie a disparut. Folosesc un deodorant cat mai natural care insa singur nu are efect indelungat pentru a combate mirosul de transpiratie. Imediat ce aplic deodorantul dau cu bicarbonat si sunt foarte multumita de rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

adinutza, tu vrei sa tratezi efectul, insa pana nu afli care este cauza, degeaba.
vreau sa-ti spun ca mirosul neplacut al transpiratiei poate indica faptul ca in organism ceva nu este in regula, toxinele nu sunt eliminate cum trebuie sau poate este vorba despre o dereglare hormonala. chiar si dr. oz mentiona acest lucru intr-o emisiune, daca transpiratia la axile devine abundenta dintr-odata, pateaza (ingalbeneste) imbracamintea si are un miros neplacut, ceva nu este in regula si trebuie aflat ce.
am avut o colega care tot asa, desi era ok cu igiena corporala, folosea deodorante, etc., avea un miros foarte neplacut al transpiratiei, la axile. ulterior, s-a dovedit faptul ca avea niste probleme foarte-foarte grave la ficat.
asa ca nu ar fi rau sa faci cateva investigatii medicale, sa excluzi posibile probleme de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Glimmer, si nu ti s-au stricat bluzele? Asa foloseam si eu mai demult dar am inceput sa-mi ingalbenesc bluzele deschise la culoare si sa le decolorez pe cele inchise asa ca am renuntat. Deodorantul asta natural a carui reteta am postat-o nu a avut efectul asta negativ, dar nici mirosul nu a disparut, s-a schimbat dar nu a disparut.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Glimmer, si nu ti s-au stricat bluzele? Asa foloseam si eu mai demult dar am inceput sa-mi ingalbenesc bluzele deschise la culoare si sa le decolorez pe cele inchise asa ca am renuntat. Deodorantul asta natural a carui reteta am postat-o nu a avut efectul asta negativ, dar nici mirosul nu a disparut, s-a schimbat dar nu a disparut.



Pana acum nu s-a intamplat nimic cu bluzele, dar o sa ma uit mai atent. E drept ca pe cele mai inchise la culoare s-a mai intamplat sa apara o dara alba, dar a disparut la spalat. Nu ma imbrac de obicei imediat cum m-am dat cu deodorantul. Bicarbonatul il "aplic" imediat peste deodorant si practic se "dizolva" in el macar partial si ma imbrac dupa ce locul cu pricina e zvantat. Cum ziceam, o sa ma uit mai cu bagare de seama...

Mergi la inceput