sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Avort n-am facut:) nasterile nu mi-au pus probleme desi nu mai eram tanara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cand se spune ca mai multe femei mor la nastere decat la avort se ia in considerare si faptul ca multe au avut avorturi inainte de aceste nasteri?
avorturile duc la complicatii in nasterile care urmeaza ca: placenta previa,sarcina extrauterina etc...si de aici duce la cresterea mortalitatii la nastere



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Michelle uite voi cauta... parerea mea e ca majoritatea problemelor vin exact din cauzele pe care incearca sa le elimine doctorii prin controale: preeclampsie, diabet, infectii..

O sarcina extrauterina nu supravietuieste, deci nu ajunge sa fie contata la nasteri. Probabil miscarriage sau nici macar acolo.

Avorturile multiple din cate stiu eu pot duce in principal la fertilitate redusa sau infertilitate si/sau pierderi de sarcini.

Placenta praevia nu-i determinata doar de avorturi multiple. E des intalnita si e cauzata sau un uter anormal dezvoltat, de multe sarcini anterioare, de sarcini multiple cu gemeni, tripleti si abia ca ultima cauza cicatrici pe uter: cezariene, chirurgie pe uter sau avorturi multiple.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Ac'sor, atunci zi-o p'a dreapta: cum ii mai bine: sa nasti sau sa avortezi (daca te-a lovit "napasta")?




In lipsa culpabilizarilor de natura religioasa avortul pune probleme emotionale doar in cazul in care iti doresti copilul. Din punct de vedere medical riscurile avortului exista dar au probailitate foarte mica, asa cum pe prospectul unui medicament banal sunt trecute foarte multe riscuri si totusi daca trebuie il iei. Daca ai putea gandi in afara cutiei numita religie ai vedea ca intrebarea nu-si are rostul in cazul in care sarcina este intr-adevar o napasta - asa cum ai pus problema.

Nu discut sarcinile neplanificate ci pe cele nedorite, e o mare diferenta.

Nu minimizez neplacerile unui avort, este o experienta absolut de evitat si nu este greu deloc sa nu ajungi acolo. Chiar si daca te-a luat valul la un anumit moment si ai uitat de protectie ai timp inca 24 de ore sa aplici o metoda de contraceptie de urgenta. Nu merita niciodata sa iti asumi riscul, am exemplul personal de transmis fetelor si sper sa invete din greselile mele si sa nu le repete. Sa risti si apoi sa stai sa numeri zilele in calendar e groaznic, nu merita.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




:)))Acest studiu este genial. Ia in considerare orice deces survenit in decurs de un an de la o nastere sau un avort. Deci cine a murit intr-un accident de masina la un an dupa un avort este luat in calcul. Normal ca dupa ce ai nascut si ai copii duci o viata ceva mai putin aventuroasa si e mai putin probabil sa mori dintr-o supradoza de alcool, o deceptie sentimentala, un zbor cu parapanta sau mai stiu eu ce. Oricum e geniala ideea, trebuie sa admit ca aceste organizatii nu se lasa cu una cu doua, sunt de admirat eforturile lor in a lupta pentru ceea ce cred.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

Da unii confunda via#539;a cu filmul:)) tu chiar crezi ca dac#259; nu incurajam sexul adolescentilor suntem puritani?


Ce te-a atins atat de tare din recomandarea unui film de ai reactionat asa departe de realitate?
Cred ca ma citesti pe forumul asta de suficient timp ca sa nu crezi ca as confunda viata cu filmul. Tot asa cum si eu te citesc pe tine si nu mi-ar trece prin cap sa te asociez cu puritanismul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

daca nasterea are un risc de mortalitate mai mare decat avortu', atunci ce le spunem tinerilor? iubiti-va, da' nu faceti copii! nasterea poate fi mortala, avortu' e mai sigur! in cazu' in care n-ati folosit anticonceptionale si anti bts. vreti copii, adoptati! c-or mai fi cativa care nu stiu ca nasterea e mortala, sunt impotriva avortului, n-au folosit anticonceptionale si sunt prea tineri pentru a-si lua raspunderea de parinte.



Asta e o demonstratie prin reducere la absurd?

Cred ca stim cu totii ca motivatia de a da nastere unui copil e mult desupra riscului nasterii. Se pare ca alegem sa nu fim prea constiente de dimensiunea riscului nasterii (se intampla intotdeauna altcuiva), fata de avorturi - unde alegem sa scoatem in fata riscul, oricat de mic ar fi el.

Cum se face ca am ajuns sa echivalam activitatea sexuala a adolescentilor cu iminenta unui avort? Musai trebuie sa fie corelate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

rrox3 pai un film este mai rau decat un discurs. Reprezinta o traire exacerbata a cuiva si fixata intr-o suita de imagini cu aparenta de realitate.

Eu cred ca sunt destui adolescenti (si nu parinti ) care vor sa-si traiasca viata ca-n film, ca-n reclame, ca-n ce au auzit din viata starurilor.

Cred ca o relatie sexuala la o varsta la care nu esti major are exact hiba lipsei de maturitate. Nu ai ce-ti trebuie pentru ca nu ai prevazut corect, dai inainte pentru ca ti-e rusine sa recunosti ca nu esti pregatit sau nu faci fata presiunii celorlati.... etc. accidentele sunt mai dese in adolescenta decat mai tarziu, statistic vorbind... Dintre accidente, cele cu o sarcina sunt mai putin grave decat cele cu un BTS.


BTW accept folosirea avortului medicamentos au ba ca "procedeu" contraceptiv ca "te-a luat valul" depaseste limita mea morala.

Citat:
Nu minimizez neplacerile unui avort, este o experienta absolut de evitat si nu este greu deloc sa nu ajungi acolo. Chiar si daca te-a luat valul la un anumit moment si ai uitat de protectie ai timp inca 24 de ore sa aplici o metoda de contraceptie de urgenta. Nu merita niciodata sa iti asumi riscul, am exemplul personal de transmis fetelor si sper sa invete din greselile mele si sa nu le repete. Sa risti si apoi sa stai sa numeri zilele in calendar e groaznic, nu merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Dar un film e arta, transmite idei si emotii, nu isi propune sa te persuadeze prin orice mijloc si sa-ti indese pe gat reteta fericirii in viata. Iar uneori chiar ne prinde bine sa mai simtim si emotiile exacerbate ale altcuiva, ajuta la imaginatie si perspective.

In rest sunt cumva de acord cu tine. Doar ca-s foarte constienta ca nu depinde de mine cand isi vor incepe copiii mei viata sexuala. De mine depinde intr-o oarecare masura cum vor fi copiii mei cand vor alege sa-si inceapa viata sexuala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

:) Asta-i o disputa interesanta:) si generala. Cartile si vorbele cuiva te ating partial pentru ca vin cumva si se lipesc pe propria ta baza de imagini care-i variata. Poti gasi o hiba sau o parte ridicola mai usor in functie de experienta ta. Un film nu. Mai ales un film bun. E o solutie cumva inchisa si lumea lui e autosuficienta si nu face apel la tine sa o completeze.


Eu nu cred ca depinde nici cum, nici cand. Dar daca inceputul nu este foarte diferit de ceea ce considera ei normal, poti determina intr-adevar intr-o oarecare masura cum vor fi.
Poti sa reduci sansele sa fie diferit prin dragoste si incredere de sine, prin educatie, prin expunerea la puncte de vedere diferite, prin cunoasterea anturajului, mediu social, dar tot aleator va ramane.

Mergi la inceput