Intreruperea alaptarii pentru 5 zile

Intreruperea alaptarii pentru 5 zile | Autor: ckllaudia

Link direct la acest mesaj

Sunt nevoita sa intrerup alaptarea pentru 5 zile la un bebe de 3 luni. Incerc sa-i dau in aceste 5 zile laptele meu stocat. Exista cineva care a mai trecut printr-o astfel de experienta? Sunt dificultati la reinceperea alaptarii din partea bebelusului? Cum ati procedat? Multumesc de ajutor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

claudia, intrerupi din cauza de medicamente sau despartire fizica de copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckllaudia spune:

Despartire fizica de copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

al meu avea 4 luni cand am intrerupt 4 zile (tot asa am fost plecata); aveam rezerve suficiente de lapte si i-a dat mama laptele meu
mie imi dadea bip si puneam pompa la san de cate ori primeam bip (am ratat 2 bipuri doar in 4 zile)

cand am venit insa am vazut ca totusi productia scazuse
urmatoarele zile am facut ce citisem pe DC Si alte situri
am stat cu el cat mai mult in pat (eu cu bustul gol); l-am pus la san mai des; l-am tinut in wrap la fel la bustul gol; a durat vreo 4-5 zile pana am intrat pe fagasul normal (l-am alaptat pana la un an jumate);

bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckllaudia spune:

Multumesc mult pentru incurajare si raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_matei spune:

draga ckllaudia as dori sa stiu daca ai intrerupt alaptarea si cum a fost pe urma. si eu sunt nevoita sa plec 2-3 zile iar bebe are 4 luni jumate si mananca numai san. as dori sa stiu daca a mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare? mi-e frica sa nu se invete cu biberonul si sa refuze sanul sau sa scada productia de lapte. va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckllaudia spune:

Sper sa nu ajunga prea tarziu raspunsul meu. Am trecut f bine peste cele 5 zile. Acasa fetita a refuzat in prima zi sa manance cu biberonul si a fost hranita cu laptele meu, dar cu lingurita. Ulterior a mers si cu biberonul. Pe partea cealalta eu am avut niste zile infernale si nu am reusit sa ma mulg decat de 2-3 ori pe zi. Am avut ceva emotii la intoarcere insa dupa ce am intrat in casa si am facut un dus fetita a acceptat sanul de parca nici nu as fi lipsit. O am in continuare pe san si totul e ok. Ciudat ca acum 3 zile a vrut mama sa-i mai dea niste lapte din biberon ca eu nu reuseam sa ajung acasa si a refuzat iar biberonul. Daca mai ai intrebari, nu ezita sa-mi spui.

Mergi la inceput