Braduti draguti de ian-feb 2005 (72)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Felicitari pt bb6, draga Adita, D-zeu sa va ajute in tot ce va doriti! Ce mai face praslea, e bine cu burtica? Casuta e in Adunatii Copaceni cumva? Sa va mutati sanatosi si voiosi!
Bestuza, Adita, sunt f multe de zis despre gradinaritul bio, va invit pe amandoua la subiectul de profil ca sa primiti raspunsuri adecvate. Si eu sunt fan bio, dar trebuie sa stiti ca in caz de boala (avansata) a plantei, solutiile gen pelin/zeama de ardei iute, etc nu ajuta. Astea le puteti folosi mai degraba preventiv. Melci si limacsi am si eu cat curprinde, dar cata vreme nu-mi omoara planta, eu ii las in pace. Doar anul trecut am foslosit niste granule pe pamant(Optimol) contra melcilor caci imi dobora efectiv mazarea.
Crinuta, felicitari pt noul proiect, sa veti mult spor, putere si nervi tari sa-l duceti cu brio pana la sfarsit. In ce zona ai luat terenul?

Niste poze recente cu noi gasiti AICI

De Tomasa mai stiti ceva?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Parca ne mai animaram un pic!

Crinuta,multam de raspuns.Pentru Tudor anul asta a fost foarte socilitant din punctul asta de vedere.Si pentru mine nu mai spun...

La inceput profa ma tot intreba daca nu vreau sa il trec la vioara.I-am spus ca dc voiam vioara il duceam la vioara,nu?

Nici acum nu stiu daca nu este foarte solicitant pentru el,desi pare ca nu oboseste.Avantajul lui este ca are o manualitate foarte buna si asta ar trebui, zic eu, exersat.

La admiterea la clasa I s-a dat doar proba de auz,ritm si voce.La cl a II se da proba de pian,ceea ce mi se pare mult mai relevant ca acum.Sunt copii care au voce,auz, dar nu le place asta sau au alte motive si nu evolueaza.

Si sunt altii care sutn constiinciosi, lucreaza, le place si cum ziceai, inteleg mult mai bine.

Uite ca tot veni vorba, cred ca stii "cretisorul" din Cernovodeanu.
si Studiu.Ultimul rand e mai complicat.Nu intelegea cum e cu U_NA si UNA.

Acolo trebuia insistat sa inteleaga ca in masura aia sunt 4 timpi si toata teoria.Doamna se supara,intrebandu-se ce e atat de neinteles...el se crispa si tot timpul zicea "Iar se supara doamna.."-asta acasa cand nu ii iesea.

Ilincai ii place sa cante,are o cartulica cu cantece ce contin cateva note si le exerseaza foarte relaxata.Oricum,ea e mai linistita de felul ei..Dar ea are castigata postura corecta a mainii si placerea de a lucra cu doamna.

Eu eram uimita, cum asta iarna doaamna lui Tudor era oripilita ca pleaca copiii in vacanta si nu exerseaza!

Si cu noi in vacanta asta la fel...ca daca nu lucreaza, uita.Intr-adevar a uitat un pic cantecul din mai, dar si-a luat notele si dupa cateva exersari si l-a adus aminte.

Problema e ca nu stiam exact ce trebuie sa ii cer si nu stiu cum sa apreciez pretentiile ei.

Acum ca mi-ai spus, mi-am confirmat indoieleile in legatura cu timpul.Daca ajungem la o jumatate de ora legat,cred ca e bine ,zilnic.

Tu lucrezi cu Rayan, te asculta?




http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Liviana, merci, banuiesc ca te voi teroriza cu intrebari :)))), esti veterana.

Bestuza, vad ca moda asta cu Cernovodeanu persista, si nu inteleg de ce, mie nu-mi plac piesele alea.
Eu nu mai lucrez din Cernovodeanu, mi-am comandat metode din Anglia iar acum voi pleca in Germania sa imi procur altele, pentru ca la noi nu se gasesc partituri iar metodele de pian se mai schimba, abordarea sufera si ea schimbari iar pe mine ma intereseaza orice noutate.

Cand se numara u-na sunt jumatati de timp, adica optimi.
Profesoara i-a explicat cum e cu duratele? Dar inaltimile le cunoaste? Degeaba se supara pe el daca el nu a inteles, mai ales ca la varsta asta nu e usor sa intelegi asta.
Cunoaste notele din ambele chei?

Cam ce varsta are profesoara?


Cu Rayan am facut doar vreo 3 ore de pian, nu am avut timp cu 3 servicii, dar in vacanta asta recuperam.
In schimb am facut mai mult flaut drept ( Blockflote), instrument pe care l-am introdus la scoala unde lucrez cu mult succes si cu rezultate uimitoare in doar 3 luni si vad ca Rayan e foarte bun la acest instrument, sincer, ma gandesc sa il dau la oboi din clasa a 4-a sau a 5-a.
La pian nu il voi da, in schimb doresc sa aibe habar cat de cat de ce inseamna instrumentul.
Cunoaste deja duratele, am comandat un set de carti de joc doar cu durate, iar jocul consta din alcatuirea unor masuri ( 2/4, 3/4, 4/4) in functie de ce durate ai. Tot din UK am comandat jocul si prinde bine la copiii de varsta asta.

Oricum Rayan nu studiaza daca eu nu insist iar eu nu am vrut sa il presez, pentru ca eu cand eram de varsta lui ma jucam cu orele la pian, dar pentru ca eu doream, nu pentru ca ma impingea cineva de la spate.
De ascultat ma asculta, la ora sunt profesoara, nu mami :)))
Ideea este ca, la aceasta varsta ( si nu numai) studiul pianului aduce multe beneficii.


Crinuta si minunea ei

PRO LIFE, NOT PRO CHOICE!!!

www.staycatholic.com/Free%20Book.pdf" target="_blank">Staycatholic

www.alabamacatholicresources.com/Bible.html" target="_blank">Catholic answers


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Crinuta, poti sa imi spui si mie de unde ai comandat cartile de joc cu durate? ai mei fac pian si chitara cu nasa, dar destul de rar, cand avem timp sa ne vedem, nu avem un program serios, riguros. Antim a inteles foarte bine teoria,toata ziua ar fi in stare sa vorbeasca de masuri si alte chestii care mie imi sunt cu desavarsire straine (eu n-am facut niciodata muzica, in clasele mici la muzica se facea mate, iar in clasele mari stateam la povesti cu profesoara, asa ca n-am absolut nicio idee de note). cu Elena e mai greu, ca si mine, nu prea intelege chestiile astea, cred ca ar fi tare bune cartile de joc de care spuneai, mai usor retin din joaca
Liviana, casa e la Copaceni, nu la Adunati, sunt doua localitati diferite, relativ apropiate,dar in judete diferite. Copaceniul nostru e mai aproape de Bucuresti, tine de ilfov. subiectul cu gradinaritul bio care e? cel cu calendarul gradinarului vesel?am scris la un moment dat acolo sa intreb de un pom cu radacini mai scurte, dar mi-a fost greu sa-l urmaresc, se scrie cam mult pt cat de putin timp de net am eu

mamica de cinci copilasi :Nicolae (15 oct. 2009) , Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

www.musicroom.com



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Crinuta

Doamna e pensionara de vreo cativa ani buni.
Si doamna Ilincai e aproape de pensie, dar e cu totul alta persoana si alt stil.Ilinca lucreaza dupa ECkstein,sper sa fi scris corect.

Temerile prof de pian de la sc de muzica sunt legate de faptul ca elevii vor pleca in clasa a IV la flaut, chitara sau la alt instrument.Acum nu stiu dc pleaca de dragul instrumentului sau de uratul profesorului.

Tudor nu facut teorie propriu -zis, ci i s-au aratat notele in functie de partitura.Asta e "si' de acolo, asta e "fa" de acolo.Si acum le stie oarecum.Dar eu nu pot face o evalure corecta a ceea ce stie si ce nu pentru ca nu ma pricep.

Acum lucreaza dupa Czerny, dar nu am ajuns sa i le cumpar eu.Are 4 cantecele pentru un concurs din toamna :o piesa romantica,o sonatina si...uite ca nu mai stiu...Si cred ca sunt si pentru evaluarile din toamna.

Piesa din Czerny se numeste exercitii pentru cinci degete si o canta bine acum.

Cel mai greu este la descifratul partiturii.Dupa ce o intelege, e f fericit si o canta singur de vreo cateva ori in fiecare zi, dar atat.

Voiam sa va mai intreb despre germana.

Stiti pe cineva ,vorbitor nativ ca sa zic asa, care sa lucreze cu copiii in grup si sa aiba structurate niste teme adecvate pentru varsta lor?







http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Adita, calendarul gradinarului vesel e singurul topic de interes pe gradinarit, dar daca vrei poti crea unul doar pt tema asta. E bine daca sunteti mai aproape de Bucuresti.
Crinuta, cu siguranta tu vei sti mai multe, noi am cumparat casa, nu am facut-o de la zero. Ia legatura daca poti si cu Tomasa, Lali, Shobo si cu AnaMaria, ele si-au construit.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Pai cu Lali ma vad des, avem baietii la aceeasi gradinita/scoala, voi vb cu ea.
Eu stiam ca voi parca ati construit-o, de ce oare imi amintesc asa?
Ati luat=o la rosu sau la cheie?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

La gri. adica lipseau finisajele, fosa, caloriferele, centrala dar instalatia termica si electrica exista. Cel mai bine e sa vb cu Lali atunci. Cand vreti sa demarati? Sotul a venit in Ro?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Bestuza, ma gandeam eu ca e pensionara, din tot ce ai explicat.
Nu recomand!

Mergi la inceput