Dieta Dukan

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Deci..nu am inceput dieta azi...ptr ca nu mi-am facut temele, adik nu am avut timp de cumparaturi, nu am avut in casa lactate degresate si nici tarate de ovaz nu am gasit deloc si nici sanse sa reusesc sa cumpar azi


Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Cine nu reuseste sa scape de constipatie doar cu iaurt+ tarate (desi e eficient aproape intotdeauna), poate adauga seminte de in macinate sau zdrobite (se gasesc la plafar de la Sanovita, foarte bune!)
In plus iaurtul, ceaiurile neindulcite (ceai verde sau de plante), apa multa, previn in general constipatia.
Nici mie nu mi-a fost deloc foame azi, desi in mod normal as fi mancat mai mult cantitativ inainte de dieta. Cred ca asta este marele avantaj al acestei diete, faptul ca nu ajungi sa te infometezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Cum a decurs prima zi de dieta,fetelor?La mine a fost relativ ok,seara m-a lovit o pofta de carbohidrati,de am crezut ca sparg frigiderulAm pacatuit cu 2 bucatele de cascaval si 1/2 pahar vinIn schimb am facut ceva sport,,vreo 20 min.,dar tot e ceva.....Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=8" target="_blank"> VOTATI po.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Buna. ma bucur ca atitea fete inimoase au inceput dieta odata cu mine. Din pacate am trisat cu 2 mere :(. Dimineata am mincat briza de "veci" si ou fiert, insa la prinz lesinam de foame si cum am gasit 2 mere in sertar - de sapt trecuta - m-am aruncat asupra lor.
promit ca diseara ma rezum la peste la cuptor si ceai.

De fapt stau si ma gindesc ca merele mele (vreo 160 calorii) sint contrabalansate pt am fost azi la gym, deci n-ar trebui sa ma simt asa de vinovata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Buna, fetelor. Ma bag si eu la slabit cu voi!
Incep cu 71 de kg, am tinut anul trecut o dieta f asemanatoare cu Atkins data de un nutritionist si am slabit vreo 13 kg in doua luni si jumatate, am fost foarte foarte multumita. Dar am fost in tara unde a trebuit sa ma operez si am renuntat la dieta.. pus kg inapoi in vreo 8 luni. Degeaba imi tot zic ca de maine incep dieta, ca tot timpul gasesc ceva bun in frigider sau se iveste cate o iesire cu fetele sau vreun eveniment special de la care nu ma las deloc prejos si mananc orice. Am constatat ca ma ajuta foarte mult forumul, trebuie sa dau raport si de rusine ma abtin si, cel mai mult, ma incurajeaza faptul ca discut cu colege de suferinta.
Inca nu am citit cu ce "se mananca" dieta, mi-am facut greutatea ideala conform Dukan si ar fi 56 de kg, desi as vrea un pic mai spre 52-53. In mare parte e o dieta low carb low fat si, cum am trecut prin dieta low carb, daca aveti nevoie de retete, voi fi prin zona.
Monabella nu te descuraja daca ai mancat mere, sunt low carb asa ca nu-i grav.. daca gasesti alimente utile prin supermarketuri, zi-mi si mie ce cumperi, te rog. Pana acum nu m-am uitat niciodata la lactate low fat, pt ca dieta pe care am tinut-o incuraja grasimile.
Cat despre taratele de ovaz, nici eu nu gasesc decat fulgi, ma gandesc ca putem macina fulgii in tarate. Acum eu stiu ca Dukan stie mai bine despre ce vorbeste, dar cred ca o sa inlocuiesc ovazul cu inul, care are semnificativ mai putini carb si mai multa fibra decat ovazul.
Eu am avut o energie debordanta cu low carbul, sper sa fie cazul si acum. Cea mai mare problema pe care am avut-o a fost constipatia. Asa ca nu ignorati cantitatea de ovaz recomandata.
Ma pun pe studiat si de maine incep si eu. Pup si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Buna dimineata!!!!Eu sunt asa de fericitaaaaa,de ieri arata cantarul mai putin cu 1.3kgOk,nu sunt naiva,sunt constienta ca e apa multa,in plus sunt chiar in ultimele zile de CM,cand acumulez apa extra....dar a fost super-super feelingulMonabella,2 mere nu sunt o mare tragedie....Mai ales ca ai facut si miscare......Addicted,spor la slabeala!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=8" target="_blank"> VOTATI po.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna dimineata fetelor,

Ma alatur si eu voua in a incepe dieta Dukan. Eu am 70 kg si as vrea sa ajung la 62 - dupa cum spune Dukan. Nici 60 nu m-ar supara. Eu sunt si inalta asa ca la 62 sunt destul de slaba.

Am mancat astazi asa: un 'sandwich' din 2 felii de carne slaba de pui cu o felie de branza la mijloc, asta a fost sandwich-ul si o cafea mare cu lapte si fara zahar.

La pranz am tot asa, niste pui si niste branzica. Vreau sa tin 3 zile minimum de atac si dupa sa mananc PP si PL o perioada. Cam cat se tine faza urmatoare asta cu PP si Proteine plus Legume, dupa atac, nici nu mai stiu cum se numeste, pana se slabeste pana la target sau anumite zile. Stiu ca dupa, croaziera parca se tine cumva legat de cate kg ai slabit.

Va pup si spor la treaba!

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna,
Ma apuc si eu.Am 1.58 si 61.5 kg.De fapt intentia mea a fost de ieri ,insa am turbat pe traseu.
Dimineata iaurt de capra si 2 bilute de mozzarela.N-au o grasimi ,dar nu trebuie zero ci 10. Eu asa stiu,maxim 10.Nici mozzarela nu se incadreaza insa se compenseaza cu iaurtul.
Am in frigider tot ce ar trebui sa maninc ,adica peste ,muschi,iaurt ,am cumparat urda...deci conditii exista.
Pooh 1,3 kg intr-o zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Buna dimineata fete ambitioase!

Raportez: trecut cu brio de prima zi de dieta .

Dimineata: 2 iaurtele cu 0% grasimi, 3 lingurite de tarate de ovaz;
Pranz: carne de vita la gratar cu sos de iaurt 0% grasimi si marar, usturoi si sare;
Dupa amiaza: piept de pasare la gratar cu acelasi sos delicios;
Seara: o conserva de ton in suc de rosii;
2 cafele cu indulcitor
2 l de apa plata

Si cam atat . Am rezistat eroic sa nu mananc restul de corn cu ciocolata de la puiutul meu !

Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Mariana foarte frumos meniul tau! felicitari si pentru ca ai rezistat eroic la cornul cu cioco. Stiu cum este, si fetele mele ba vor una, ba alta, mai lasa cate ceva si eu ma uit cu un jind... ieri i-am pus fetitei paine cu unt si miere, taiata in patratele , a mancat din ele si mai ramasesera cateva patratele la care m-am tot uitat dar...nu le-am mancat. Am mai baut niste apa si m-am culcat :)))
astazi la pranz am cateva feliute de pui cu feliute de branza si cu 2 iaurtele mici (in care voi pune si seminte macinate de in). Votez si eu pt semintele macinate de in, sunt ff bune pentru tranzitul intestinal, eu nu as mai lua nici un colon help (pe mine m-a constipat colon help in trecut de mama mama, dar colon cleanse mi-a fost bun) cand pot manca seminte de in (macinate), tarate de ovaz, etc si nu la pretul ala :)

Diseara insa nu stiu...as manca ceva pe gratar...sau oua. Ieri am mancat o omleta cu branza si mi-a tinut de foame de la ora 6 pana astazi, nu mi-a mai trebuit nimic, foarte satioasa. Pup.

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput