Dieta Dukan

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Si eu am cam o luna de cand am inceput si am slabit 8 kg. Nu am facut deloc miscare pentru ca am un genunchi accidentat. Sunt inca in faza a doua, de croaziera, faza care va dura pana prin februarie la ritmul in care slabesc.
La inceput a fost mai greu, dar acum m-am obisnuit. Mi-e pofta de fructe, dar cand chiar nu mai pot mai iau o bucatica mica si imi mai trece pofta cateva zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Cite zile de atac ai tinut?
Cite kg ai,inaltime?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Am 1,68 si am plecat de la 83 kg. Pe site mi-au calculat 3 zile de atac, dar eu am tinut 5. Tot pe site mi-au dat greutatea ideala de 64 kg.
De regula sunt destul de stricta cu dieta. Am pecit acum cateva zile cu 1 pahar de vin, dar vad ca nu s-a intamplat nimic rau. Mai greu e cu cafeaua pe care obisnuiam sa o beau cu 2 lingurite de zahar, iar acum am eliminat zaharul complet si inca nu reusesc sa beau cafeaua cu placere, ci doar de nevoie. Dar banuiesc ca ma voi obisnui vreodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

as vrea si eu sa tin regimul, am cateva kilograme care nu vor sa plece de la mine f repede, deja ma simt inconfortabil cu ele .

m-am apucat de sport si incerc pe cat posibil sa mananc ordonat, imi numar caloriile, insa nu am mare succes.

ar putea sa imi trimita si mie cineva cartea? daca da, trimit pe PM adresa mea, promit ca vin si la raport cu progresele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata

cybele, eu n-am carte, m-am ghidat de pe site-ul: Dieta Dukan , gasesti acolo multe informatii
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

ioanaiub,multumesc mult!
am intrat pe site si am parcurs cateva pagini, informatiile sunt clare si suficiente, cred ca ma pot apuca de treaba!!!
weekendul asta fac curatenie in frigider, fac si aprovizionarea si la atac cu mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Si-am citit subiectul cap-coada, nu e prima data, dar inca alaptam atunci asa ca revin.

Mi-ar place sa stiu daca cele care ati inceput dieta cu aproap un an in urma (cind sint majoritatea postarilor) aveti inca disponibilitate pentru acea zi PP, c-o fi joi c-o fi marti, si daca kilogramele pierdute au ramas pierdute, in ciuda trecerii la alimentatie normala plus ziua PP.

Nu am inceput de astazi, adica intr-un fel am inceput ca in loc de micul dejun copios de duminica am mincar doua oua fierte (fara piine) si lapte, la prinz am niste brinza si iaurt in program (in general e o masa la care maninc frugal), iar diseara aveam oricum peste in program, ma mai gindesc daca maninc si quinoa alaturi sau nu.

Multumesc pentru retetele de piine, de pateu, pentru ideile de preparat peste si ou si supe, o sa imi fie de folos cind ma apuc pe bune. Si pentru sfaturi si explicatii despre dieta, foarte la obiect.

Nu pot sa zic ca trebuie sa slabesc, dar cele citeva kilograme, cam cinci, cu care am ramas dupa sarcina sint toate parca pe burta, hai 3, restul pe picioare, si nu sint obisnuita asa.

In plus, am ceva probleme cu stomacul, in sensul ca fermenteaza toate cele si sint balonata mai tot timpul, sper sa rezolv cu taritele de ovaz.

Cine mai tine dieta, orice suport e binevenit si apreciat.

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Sotul meu a tinut dieta dukan si a slabit si, spre uimirea mea, desi tot are abateri, inca se mentine. El tine o zi/spt doar proteine. S-a apucat si de sport, de aceea cred eu ca se si mentine. E singura dieta care a dat rezultate.
I-am facut cd simtea ca e mai greu cate o reteta de ceva dulce de pe site si asa nu a calcat prea des stramb...Peste o saptamana plecam in concediu. Daca si cd ne intoarcem are aceeasi greutate, o sa recomand tuturor dieta.
a..uitam ceva f important. Si-a facut analizele si de mult nu le-a avut asa bune (si le face des)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Corina, multumesc.

Am inceput si eu dieta, cu o abatere pe zi, de care nu pot sa ma las - mai rea ca tigara inghetata asta! :) - si merge bine. Sint de-a dreptul surprinsa ce usor imi e dimineata sa maninc iaurt cu tarite, apoi ceva carne slaba la prinz si paste/creveti/pui seara.

Ce e interesant e ca nu mai sint deloc balonata si, in plus, am ieftinit 2 kile spre 2 si jumatate de duminica incoace (in ciuda abaterii respective!).

Concluzia mea dupa saptamina asta e ca pentru cineva care nu se omoara dupa legume si fruncte - cum sint eu - si are un strop de vointa si scoate ciocolata si rontzanelele din meniu pentru citeva saptamini (luni?) dieta e ideala. Eu sint foarte multumita!

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Aduc dieta pe prima pagina pentru ca ma intereseaza detalii.

Simonna, cum mai e cu dieta?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput