Dieta Dukan

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

azi sunt in a 9 a zi de ATAC. este OK. nu am avut si nu am stari de rau, sunt mereu satula. am slabit 2,6 KG. apa beau 2L/zi. la miscare: doar mersul pe jos.

aceasta dieta are 4 faze:
1) Atac: care se poate tine intre 1-2 zile si 10 zile. Se mananca doar proteine din carne (fiarta, gratar, NU prajita), peste, oua, branzeturi slabe, degresate (lapte, iaurt, branza cu 0,1-0,5 % grasime); 1 lingura/zi tarate de ovaz; 1-2 linguri de ulei de parafina; condimente; indulcitori (zaharina, aspartam, stevie). Si DOAR atata. Neaparat 2L apa/zi.
2) Croaziera: in care se alterneaza zilele de proteine (cele de la faza de atac) cu zile de proteine si legume. Poti tine 1/1, 3/3, 5/5. 2 liguri/tarate ovaz/zi
3) Consolidare: se introduc treptat fructele se celelalte alimente nepermise. 3 linguri tarate de ovaz/zi
4) Stabilizare definitiva: toata viata si implica ca o zi/saptamana ( de ex: joia) sa fie doar de proteine pure (ca in faza de atac).

in primele pagini ale acestui topic se gasesc mai multe informatii despre alimentele permise.
pe site ul englezesc al dr Dukan iti poti calcula zilele si etapele si iti da informatii despre cate kg poti pierde/zile (Calculate my true weight free):
http://www.dukandiet.co.uk/
am gasit una dintre cartile Dr Dukan cu regimul, dar este in franceza:
http://www.scribd.com/doc/36230230/DUKAN-Pierre-Je-Ne-Sais-Pas-Maigrir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa1986

Apropo vreau sa tin 3/3, va tin la curent. Astazi trebuie sa ma duc sa caut la plafar tarate de grau, sper sa si gasesc.


1. sigur ai inteles ca incepi cu atacul, abia apoi vorbesti de 3/3?

2. sigur vrei tarate de grau? in aceasta dieta se folosesc tarate de ovaz, taratele de grau sunt doar tolerate.

eu nu ma pot numi dukanitza, sa zicem c-am tinut-o cum trebuie vreo doua saptamani. la cate deplasari am eu, am fost tare doar la prima, cand m-am plimbat cu ouale fierte si ardeiul dupa mine am mai plimbat si iaurturi zero, pan-a crapat cutia unuia in timpul manevrarii atat de "blande" a celor care se ocupa de bagajele de cala, asa c-am renuntat si la astea. nu va enumar abaterile mele, ca nu-s sadica, insa am continuat sa slabesc. practic am ajuns sub greutatea pe care mi-o prezicea site-ul respectiv, insa eu sper sa mai dau jos cam un kg si ceva.

asa ca da, merita, incercati sa va tineti de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa1986
Dim: 1 Sana(oare avem voie? 3,5% grasime)


nu, n-avem. se gasesc multe sortimente de 0.1% (ok, nu sana, cred ca n-am vazut - dar recunosc ca nici n-am cautat - ci iaurturi). macar acum, la inceput, incearca sa tii dieta corect. eu am mai trecut si la cele cu fructe de maxim 1.8%, dar nu-s un exemplar reprezentativ si cu siguranta fetele serioase ar blama rau gestul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Buna dimineata,
Ieri am dat-o un pic in bara in sensul ca pieptul de pui pe care mi l-am luat la pranz nu a fost bun si nu l-am mancat, pentru ca imi era foarte foame am rontait cateva cipsuri . Aseara am mancat o conserva de ton in suc propriu si mai tarziu m-am trezit in fata televizorului rontaind seminte .
Astazi am inceput ziua cu cateva cipsuri(de azi gata cu cipsurile) fiind intr-o graba continuua si stomacul meu cerand ceva repede de mancare, fara pauze, asa ca i-am dat ce-am nimerit.Mianna multumesc de rasp, o sa ma feresc si de Sana.
La pranz: o omleta cu sunca de pui si branza.
Diseara : Ton
Va astept la raport.
O zi buna

D-zeu ne iubeste si in anul 2011 sigur ne va aduce un bebel frumusel, sanatos si mancacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Am omis sa spun ca am mancat si un iaurt 0% cu vreo 2 linguri de fulgi de ovaz(nu am gasit tarate de ovaz), o sa mai caut astazi. Fulgi de ovaz au ceva?

D-zeu ne iubeste si in anul 2011 sigur ne va aduce un bebel frumusel, sanatos si mancacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui alexa1986

Apropo vreau sa tin 3/3, va tin la curent. Astazi trebuie sa ma duc sa caut la plafar tarate de grau, sper sa si gasesc.


1. sigur ai inteles ca incepi cu atacul, abia apoi vorbesti de 3/3?

2. sigur vrei tarate de grau? in aceasta dieta se folosesc tarate de ovaz, taratele de grau sunt doar tolerate.

eu nu ma pot numi dukanitza, sa zicem c-am tinut-o cum trebuie vreo doua saptamani. la cate deplasari am eu, am fost tare doar la prima, cand m-am plimbat cu ouale fierte si ardeiul dupa mine am mai plimbat si iaurturi zero, pan-a crapat cutia unuia in timpul manevrarii atat de "blande" a celor care se ocupa de bagajele de cala, asa c-am renuntat si la astea. nu va enumar abaterile mele, ca nu-s sadica, insa am continuat sa slabesc. practic am ajuns sub greutatea pe care mi-o prezicea site-ul respectiv, insa eu sper sa mai dau jos cam un kg si ceva.

asa ca da, merita, incercati sa va tineti de ea.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...


Mianna spune-mi te rog cum adica faza de atac? Adica mananc de ex 5 zile carne si dupa astea 5 zile amestec carnea si legumele si dupa cele 5 de P+L mananc numai proteine 5 zile si tot asa pana la sfarsitul dietei? Ca eu asa am inteles.... Explica-mi te rog.
Multumesc


D-zeu ne iubeste si in anul 2011 sigur ne va aduce un bebel frumusel, sanatos si mancacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Buna
Ma intereseaza mult dieta Dukan si am citit in ce consta si ce anume trebuie facut si totusi am o nelamurire. Este o dieta care la final trebuie tinuta toata viata. Toata viata sa manac tarate de ovaz, joia sa am zi de proteine , nu zic nu as putea sa fac asta dar ce ma intereseaza este daca are efecte negative asupra organismului. Vorbim despre o dieta care-ti schimba regimul alimentar total. Mai mult citind site-ul in ramaneste deseori am vazut atentionarea ca nu cumva sa renuntam ca toate kg pierdute plus altele se vor pune la loc.
Nu vreau sa critic dieta, mi se pare extraordinara, dar vreau sa fiu bine informata inainte sa ma apuc de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

au trecut si cele 10 zile de ATAC!!!! nu am mai apucat sa ma cantaresc zilele astea ca am fost fff ocupata. cred ca si maine voi tin etot proteine, fiindca efectiv voi avea tot o zi super plina si nu voi avea ce manca in afara de iaurt de baut 0,1% grasime.

nu am mai mancat nici oua de vineri fiindca am facut o alergie si m am gandit ca de la atatea oua. saptamana trecuta am mancat PUI la gratar, cuptor, fiert cu OUA fierte sau omleta la teflon (fara ulei) si BRANZA degresata (o,1%, Quark).
din branza Quark cu indulcitor si ulei esential de lamaie mi am facut INGHETATA. am terminat o ieri.
in seara asta mi am facut un alt DESERT: branza dulce proaspata degresata (o,5%) frecata cu indulcitor (natural din STEVIE) si ulei esential de vanilie; a iesit ca o budinca. Puteam sa pun si vreo 2 oua si sa o pun la cuptor. Am mancat o fara oua, ca sa nu ma mai intoxic...

si iaurturile astea degresate de 0,1% grasime au gusturi diferite, depinde de firma... am gasit unul care imi place mult.
asa ca in general beau 2-3 iaurturi degresate mari/zi, carne de pui la rotisor (am vazut ca e mai buna cea de la rotisor din supermarchet), branza degresata, lapte 0,1% si desert. nu mi lipsesc taratele de ovaz si apa plata.

en_kvinna: toate dietele cred ca dau rezultate, adica tii o dieta si slabesti, DAR dupa ce NU o mai tii te ingrasi la loc. si asta poate sa ti o spuna orice om si orice medic. daca ai tendinta la ingrasare IN MOMENTUL in care mananci 'la liber' se pune totul la loc si INCA si mai mult. Concluzia: orice dieta ince[i va tb sa CONTINUI toata viata (mai mult sau mai putin...). DOCTORUL Dukan spune ca nu e periculoasa ptr sanatate (si e medic). Daca vrei sa slabesti va trebui sa alegi o metoda: calcularea caloriilor sau disociat sau Atkins sau Montignac dar toate iti SCHIMBA COMPLET regimul alimentar. Daca ai ramane cu acelasi regim nu ai slabi. Ramane la alegerea ta ce regim vrei sa urmezi.

ALEXA1986: am scris mai sus cum e cu fazele (atac, croaziera, etc). sunt niste etape ale acestei diete, asa cum le a conceput Dr Dukan.
1) Atac: care se poate tine intre 1-2 zile si 10 zile. Se mananca doar proteine din carne (fiarta, gratar, NU prajita), peste, oua, branzeturi slabe, degresate (lapte, iaurt, branza cu 0,1-0,5 % grasime); 1 lingura/zi tarate de ovaz; 1-2 linguri de ulei de parafina; condimente; indulcitori (zaharina, aspartam, stevie). Si DOAR atata. Neaparat 2L apa/zi.
Taratele tb sa fie TARATE de OVAZ, Dr Dukan insista pe asta. Se gasesc la orice PLAFAR. De asemenea e important sa NU ITI FIE FOAME, adica cum simti foamea cum mananci TOT CE VREI din ce e permis. Dr Dukan spune sa ai tot timpul in frigider OUA fierte tare si IAURT 0,1% ca sa nu ai tentatia de a manca altceva pana iti pregatesti masa. De asemenea ai dreptul si la desert, dar sa contina doar ce ai voie.
FULGII ingrasa (contin miezul bobului cu carbohidrati), pe cand TARATELE sunt doar invelisul (coaja) bobului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

nu te supara, Alexa, dar tu tii o varianta proprie si personala a dietei care seamana cu Dukan. cipsuri???

a explicat Inaf78 foarte frumos ce inseamna faza de atac, pe mine insa ma surprinde ca ai inceput dieta dupa ce-ai citit doar asa, in diagonala, in ce consta.

prima faza e faza de atac, explicata frumos in postul de mai sus. apoi urmeaza croaziera, in care alternezi zilele cu PP (proteine pure) cu zilele cu PL (proteine + legume). cei mai multi zic ca numarul acestora trebuie sa fie egal - adica tii 1/1, sau 2/2, sau 3/3 etc. am avut un schimb de replici pe site-ul cu dieta respectiva, cand fetele pomeneau si de numar inegal, insa nu redau discutia ca sa nu te zapacesc. ramanem la numar egal. care se poate schimba, nu-i batut in cuie, adica daca incepi plina de elan cu 5/5 si ajungi la concluzia ca e prea greu de tinut, il poti schimba in 2/2 sau in ce alta combinatie alegi. insa atentie, nu il schimbi de 3 ori pe saptamana. adica nu pleci de exemplu cu 1/1, iar dupa ziua de PL te trezesti ca ai chef de-o salata si iti zici "nu-i nimic, zicem ca tin 2/2". nu, orice schema se mentine minim 2 saptamani, abia apoi o schimbi daca ajungi la concluzia ca alta-i mai usor de tinut sau ca ar putea fi mai eficienta.

astea au fost primele 2 faze. despre urmatoarele doua vorbim cabnd termini croaziera - adica atunci cand atingi greutatea dorita (sau pe cea posibila, nu intotdeauna coincid).

(apropos de asta, eu, cu toate abaterile, sunt sub greutatea prezisa pe site )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Mersi de explicatii Inaf78. Inca nu stiu daca o sa mai mai apuc de vreo dieta din moment ce voi fi dependenta de ea toata viata

Mergi la inceput