cursuri inot copii

cursuri inot copii | Autor: xandra28

Link direct la acest mesaj

buna ziua.

am decis la inceputul primaverii cursurile de inot pentru baietelul meu (5 ani si 5 luni) - el a mai fost si anul trecut, l-am dus noi in primavara iar pe vara a mers cu gradinita; fiind din sectorul 6, am ales tenis club 2000. suntem dupa vreo 6-7 sedinte, din care in primele 3 nu s-a ocupat nimeni de el, s-a balacit la nimereala prin bazin iar pt urmatoarele a fost adus un profesor nou pt initiere (un tanar de vreo 19 ani). problema este ca sunt f multi copii la un singur instructor iar baiatul meu ori este lasat de izbeliste, ori este pus sa lucreze prea mult iar el tinde sa se descurajeze. ultima data cand am fost a inotat plangand toata ora (din pacate nu am observat) pt ca a tot strigat la el spunandu-i ce sa faca, lui i s-a parut prea greu si s-a descurajat. acum nu mai vrea sa mai mearga, cel putin nu acolo.

eu nu vreau sa nu il mai duc la inot, as incerca pt moment sa schimb locul; ce recomandari aveti pt bazine cat de cat la o distanta rezonabila de noi (militari)?

multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

draga Anda,

si eu vreau sa ii dau pe ai si m-am decis sa ii duc la bazinul de la fac de medicina veterinara imediat ce se mai incalzeste - langa eroii sanitari.Uite un site - domar sport ro.te pup, poate ne vdm acolo:)

Ile, mami de Victor si Andrei
www.flickr.com/photos/9510942@N05/show/with/4310431289/" target="_blank">POZE MARE 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

ar fi o idee.... multumesc!

cum e oare cu programul de vara, trebuie dusi musai zilnic? din pacate eu n-am cum sa-mi fac o regula si s-ajung constant, de obicei ajung 1 data in timpul sapt si inca o data in w/e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Stiti daca s-au deschis cursurile de inot la clubul Steaua in Ghencea? In primavara ziceau ca deschid dar nu stiau exact cand. Sau astiti mai ceva bazine/piscine in zona Drumul Taberei/Ghencea? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Raspunsul meu nu e tocmai potrivit, dar tot voi recomanda Clubul Daimon, langa sala Polivalenta. Stiu, e departe si de Militari si de Drumul Taberei. Ca o sugestie, inotul se poate cupla cu plimbari prin parcurile din zona, Oraselul Copiilor, parcurile Tineretului si Copilului.

Eu am baietii la inot acolo (mai au tenis si fotbal pentru copii dar nu am incercat). Mie imi place. Copiii nu sunt in "serii", adica nu incep toti deodata, cum era pe vremuri la Strandul Tineretului, fiecare incepe in alta zi. Sunt mai multi instructori, 4-5, unii intra in apa cu copiii. Mi se par atenti la fiecare copil, ii tot vad cum ii opresc pe ai mei, pe rand si le arata miscari, ii ridica pe mal, le misca ei bratele cum trebuie.

Imi mai place ca nu ii forteaza, azi instructorul i-a luat celui mic bara cu care inota, i-a aratat ce sa faca. L-am vazut ca nu vrea, ca se tine de mal si dupa o scurta discutie i-a dat bara inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Inca ceva: programul e foarte flexibil, eu uneori duc copiii la 4, alteori la 5 si am mai schimbat si zilele (si pana acum nu mi-a spus nimeni nimic, adica nu mi-au facut observatie pentru asta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

Buna. Am fost cu Alexandra sa vizitam bazinul de la Facultatea de Medicina (Eroilor), sa ne facem o parere. Mi-a placut acolo, instructoarea Diana pare ok dar nu stiu informatii de la nimeni care a fost acolo. Exista un abonament de 10 sedinte timp de 2 saptamani la 400 ron dar tot la 400 ron si de 8 sedinte intr-o luna, nu stiu daca si in weekend. Nu gasisem despre Clubul Steaua informatii dar sper sa ajung curand sa ma interesez, ca ar fi mai approape. Alt bazin in afara de Tenis 2000 eu nu am mai gasit prin Drumul Taberei - Militari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Am terminat acum o luna si ceva orele de inot la Daimon. Doream sa mai luam "o serie" dar unul din baieti s-a taiat rau la deget (fara nicio legatura cu inotul)asa ca am amanat. Toata luna am tinut "cu dintii" de banii pentru abonament.

Ieri, cand ma duc....S-a scumpit. Nu mult, 50 RON, dar eu fix acum nu aveam 50 RON. Si mi s-a parut multa lume. M-am intrebat daca vine de la faptul ca a venit vara sau de la reclama pe care le-am facut-o eu pe forum. Si mi-am zis "cine face ca mine, ca mine sa pateasca".

Dar apoi m-am gandit cate lucruri am aflat eu de aici. Asa ca voi continua sa va informez.

Si am o informatie care mie mi-ar fi prins bine...

Deci, neavand bani de Daimon si fiind un pic grabita, ca plecam la mare, am inceput sa caut altceva. Ceva cu pret mai mic, cu frecventa mare (am gasit mai multe oferte cu 2-3 sedinte pe saptamana, dar doream mai mult). Am gasit Potstyle. Am sunat si un individ care s-a recomandat Radu Valentin mi-a spus sa fiu la 18.30 la bazinul Lia Manoliu. Apoi a specificat "mai bine sa fiti acolo la 18.15". Nu-mi prea convenea locul (dar cam toate erau departe de mine), nu-mi convenea deloc ora. Dar pretul se incadra in buget si mi-a spus ca ei au 5 zile pe saptamana. Si plec eu cu doi baieti plus fetita de un an (ca n-am cu cine sa o las), cu Dacia mea fara climatizare. Si uit ca se construieste un pasaj la inceputul lui Mihai Bravu si stau in caldura. Si, in sfarsit ajung. Am plecat mult mai devreme de acasa, nu stiam zona, nici parcul. Gasesc, astept. Astia mici se uitau la copiii din apa si imi povesteau despre cursul anterior si ii vedeam cu abia asteapta sa intre si ei in apa.

Si incep sa abordez parintii din zona (adica de la mijlocul tribunei)"Sunteti la dl. Radu Valentin?" Nu, nu, nu. Inteb fiecare antrenor care trece "Sunteti dl...?" Nu, nu, nu. Ma gandesc ca poate am inteles eu gresit si sun. Imi raspunde. Da, la mijlocul tribunei, sa-l caut pe Alex sau pe...Am uitat. Si incep sa intreb "Sunteti dl. Alex? Nu stiti cine e?" "Pai nu e aici, nu cred ca are azi." Nu ma las, mai intreb si intreb.

Nu a venit nimeni, am plecat inapoi prin caldura, am abordat alt drum dar tot am prins aglomeratie.

Cat de nesimtiti pot fi unii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Eu l-am dus pe baietelul meu, la "Casa Victor", este pe stradute, undeva intre Arcul de Triumf si Aviatorilor. De la statia de metrou Aviatorilor se ajunge in 4-5 min (mers cu copil in voie). 280 lei 8 sedinte, de 2 ori pe saptamana. Se ocupa ft bine de ei, nu lucreaza cu multi copii si garanteaza ca in maxim 2 cicluri, copii invata sa inoate, chiar si cei mai fricosi. Multi invata, chiar pana la sf primului ciclu, chiar si baietelul meu (nu am spus asta sa ma laud, am spus, ca sa confirm spusele instructorilor, desi mie mi-era greu sa cred ca este posibil). Cand spun ca invata, nu ma refer ca sunt gata pt performanta, ma refer ca se descurca in apa fara aripioare, fara pluta ,fara nimic. Am inteles ca isi vor mai lua ore in alte 2 bazine, dar nu stiu exact unde sunt, daca vreti ma interesez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Scuze, este "Casa Victor", nu stiu ce am avut in cap cu David. Nu stiu cum sa fac sa modific raspunsul de mai sus. Daca vreti, va pot da si nr de tel al instructorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La Lia Manoliu cat mai este abonamentul? Pana acum doi ani am avut si eu copiii acolo la inot. Sunt vre-o 3 cluburi care au inchiriate culoare. La incepul am facut la Delfinii, asta acum vre-o 4 ani. Acum doi ani i-am dat la...Lia Manoliu. Cum intri in cladirea de la bazine, in partea dreapta erau niste birouri administrative. M-am dus la o tanti si am vrajit-o ca vreau un instructor draguta, ca ala micu e cam fricos...si mi-a recomandat o tanti (care avea si ea un copil de 4 ani). Am platit pt doi, pe cel mic care avea 3,5 ani si oficial nu-l primeau am declarat ca are 5 si gata. Am iesit la bazinul de afara, am luat-o pe margine si am intrebat de d-na...cum scria pe ce platisem ..si gata. Cel mic nu a invatat sa inoate in cele 10 sedinte, dar macar n-a prins frica. Cel mare - avea 6 ani atunci- a invatat!
Anul acesta am mers pe varianta Aquateam. Au doua bazine inchiriate. Unul in Pantelimon, la Delfinului si unul la Facultatea de Medicina. Mie imi pica bine cel de la Delfinului, fostul Miramar. Pana acum copiii mei - acum 5 jumate si 8 ani - sunt foarte incantati. Au 11 sedinte la activ. Cel mare invata cum sa faca corect miscarile iar la cel mic se vede foarte bine evolutia. In prima sedinta l-a lasat cu aripioarele - cum stia el. De la a doua sedinta a plecat cu pluta. Acum inoata pe spate fara nimic iar pe burta inca cu pluta. E foarte incantat de inotul lui si pt mine asta e cel mai important lucru. Au mai multe tipuri de abonament. Luni+miercuri+ vineri de la 5 incolo din ora in ora 10 sedinte consecutiv sau Marti +joi de la 5 incolo+ sambata (nu stiu la ce ore) 10 sedinte consecutiv, program doar de weekend sau varianta care mi-a convenit mie, 10 sedinte oricand in luna de luni pana vineri de la 13.00 sau 14.00. In intervalul asta nu sunt nici asa de multi copii si chiar se ocupa. Pe culoarul pe care lucreaza sunt doi antrenori. Unul in apa pt cei micuti + corectia miscarilor si unul pe mal care supravegheaza pe cei mai mari care "bat bazinul". Tot bazinul are 3 culoare si permanent sunt 5-6 antrenori. Am uitat sa va zic cat costa 200 lei 10 sedinte.

Mergi la inceput