spirulina

spirulina | Autor: matildasep

Link direct la acest mesaj

..este buna pt. lactatie?
Am nascut acum doua luni, la inceput aveam destul lapte, iar acum sanii sunt moi, iar ea plange dupa fiecare supt..de-mi rupe sufletul.
A luat bine in greutate pana acum, dar la ultimul ctrl. pediatra mi-a spus sa-i dau completare daca plange mereu dupa fiecare masa.
Mai beau ceaiuri de la hipp si de la humana, din pacate aici nu au produse gen plafar, sa pot lua si alte ceaiuri. Am doar spirulina luata de sot din ro, inainte sa nasc, dar nu stiu cate sa iau pe zi, si daca e sanatoasa pt. bb, chiar daca scrie pe cutie ca stimuleaza lactatia.
In concluzie, a luat cineva spirulina in timpul alaptarii si in ce dozaj??
As vrea sa pot continua alaptatul, dar nu stiu cat mai pot rezista sa o aud plangand :(

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Sanii moi nu inseamna ca nu ai lapte, intarirea sanilor se datoreaza unor fibre musculare a caror constrictie o ajuta pe mamica fara experienta ca e timpul sa alapteze. Eu am avut sani moi tot asa, de pe la doua luni si moi au ramas pana la 2 ani cand s-a intarcat.

Spirulina n-am luat, am baut doar ceaiuri, dar foarte laudate sunt niste granule homeopate care stimuleaza lactatia

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Multumesc pt. raspuns. #304;n tr. nu au nici produse homeopate, ei merg doar pe medicamente.
Aseara o ora am stat sa ma chinui sa accepte sanul, pur si simplu nu-l mai vrea. Nu mai curge in jet, nici macar la inceput,plange si ma impinge. Ultima solutie a fost sa ma mulg cu pompa , si am scos 10 ml de la stangul, si 40ml de la dreptul, l-a baut imediat si apoi a adormit. ce ma fac daca mereu va fi asa.
Dimineata a supt fix 7 min la o masa dupa care iar repriza de plans, la 11 la fel, cat a tinut jetul (sanii erau mai plini de peste noapte), nu stiu ce sa fac, in felul asta o sa-mi scada lactati de tot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Incearca sa bei suc de morcovi si cel putin 3 litri de lichide pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Spirulina nu face rau nimanui cata vreme este garantat ca suplimentul nu are si alte substante in compozitie. Homeopatele si religia sunt foarte eficiente in cazul persoanelor credincioase.

Lasand gluma la o parte recomand sa urmezi sfaturile mamicilor privind ceaiurile,morcovii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Matilda, eu am folosit More Milk Plus, sunt scumpe dar au meritat banii, au facut exact ce promit. le poti comanda pe net cred :

http://ro.motherlove.eu/?q=node/14

Mergi la inceput