Cea mai buna vopsea de par

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:



asa m-ati enervat cu nervii nervosi, ca m-am dus la sensiblu si mi-am luat o cutie de vopsea korres, nuanta 9R.

acu' mai trebuie sa trec pe la frizerie, sa ma tund. dap, la frizerie, pentru ca acolo lucreaza tipa care se ocupa de imblanzirea parului meu, de ani de zile.

va tin la curent cu rezultatul vopsirii. daca imi iese cine stie ce minunatie, voi sunteti de vina, ca m-ati starnit !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Rall, eu nu am inteles care poza e "before" si care "after"


Aia mai roscata e "after" (adica a doua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Rall, eu nu am inteles care poza e "before" si care "after"


Aia mai roscata e "after" (adica a doua)


Ma gandeam eu, ca are un aspect mai sanatos, dar nu prea vedeam blondul.
Eu mi-as fi dorit un saten deschis, care sa nu bata in roscat, dar cum spuneam era foarte redusa gama la farmacie si n-am avut rabdare sa analizez, sa comand...
Accept, tu cred ca te pricepi mai bine la gama asta de vopsea: cam cu ce nuanta ar trebui sa ma vopsesc data viitoare ca sa iasa mai deschis decat acum si sa mai dispara din roscat?...
La mine au trecut vreo 18 zile de cand m-am vopsit dar nu a reaparut niciun fir alb din cele 6-7 cate aveam. Sa patez perne/ haine/prosoape...nici vorba, doar la prima spalare, cand am dat jos vopseaua, s-a luat ceva rosheala pe prosopul cu care am sters parul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Accept, tu cred ca te pricepi mai bine la gama asta de vopsea: cam cu ce nuanta ar trebui sa ma vopsesc data viitoare ca sa iasa mai deschis decat acum si sa mai dispara din roscat?...
La mine au trecut vreo 18 zile de cand m-am vopsit dar nu a reaparut niciun fir alb din cele 6-7 cate aveam. Sa patez perne/ haine/prosoape...nici vorba, doar la prima spalare, cand am dat jos vopseaua, s-a luat ceva rosheala pe prosopul cu care am sters parul.




Asta astept eu acum de la 8N...saten deschis care sa nu bata in roscat. Insa clar nu are cum sa-mi iasa asta ca vad ca la rall e destul de rosiatic iar eu acum am in cap nuanta 4M care e si mai rosiatica. Natural eu sunt saten inchis.

Deci nici eu nu ma pricep deloc (e si pentru mine o premiera sa ma vopsesc singura) dar cred ca roscatul tau nu se va duce decat cu timpul sau cu decolorant/oxidant. Si dupa ce se duce as crede ca nuantele din gama miere sau grafit nu au rosu in ele, as incerca 7C sau 7D. Insa pe culoarea ta de acum nu cred ca are cum sa iasa. 4M ai si tu? Eu mai astept 2 saptamani si incerc 8N. Iti spun ce iese.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Eu scrisesem gresit ca m-am vopsit cu 4M - era de fapt 4D = honey chestnut. N-are pic de rosu in el, ceea ce ma incanta, dar nu e tocmai deschis. Ma tenteaza sa incerc 5D data viitoare, dar pe mostre arata cu reflexe galbejii, ceea ce nu-mi place - o sa mai studiez.

Din cate imi spunea odata coafeza, cifrele din codul culorilor sunt standard la toate marcile, de la 1 = negru, la 10 = blondul cel mai deschis. Culoarea mea naturala o gradase pe la 5.5 si mi-a recomandat sa raman in jurul ei daca nu vreau schimbari dramatice.

Accept, esti sigura ca poti trece de la 4 la 8 dintr-o miscare??

Ilinca, eu am reusit sa scot roscatul folosind un saten ceva mai inchis decat parul meu. Daca vrei si culoare mai deschisa, nu stiu daca o sa reusesti sa scapi de reflexele rosiatice. Ai putea incerca un 6D (miere), cred ca s-ar combina bine cu ce ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia


Accept, esti sigura ca poti trece de la 4 la 8 dintr-o miscare??





Siu sigur ca nu o sa iasa culoarea de pe cutie, nici nu-mi doresc ceva atat de deschis. Sper sa iasa un maroniu, ceva. 8N l-am luat ca l-a gasit la reducere pe un site de unde imi comandasem alte produse korres si l-am luat desi imi propusesem ca data viitoare sa incerc 6N. Sincer mi se pare o vopsea atat de usor si curat de aplicat incat din ce ma vopseam fara tragere de inima de doua ori pe an, as experimenta toata ziua cu korres.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

se mai gaseste korres pe undeva? eu am terminat stocurile, la sensiblu am inteles ca nu o mai aduc...

Ultima data am incercat cu Color&Soin de prin alte farmacii dar nu m-a incantat deloc - usuca parul, e negricioasa... toate dezavantajele vopselelor chimice + fara amoniac .

Citesc acum de Phyto - ati incercat-o cumva? Cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani



asa m-ati enervat cu nervii nervosi, ca m-am dus la sensiblu si mi-am luat o cutie de vopsea korres, nuanta 9R.

acu' mai trebuie sa trec pe la frizerie, sa ma tund. dap, la frizerie, pentru ca acolo lucreaza tipa care se ocupa de imblanzirea parului meu, de ani de zile.

va tin la curent cu rezultatul vopsirii. daca imi iese cine stie ce minunatie, voi sunteti de vina, ca m-ati starnit !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


revin, ca am uitat sa dau feed-back in legatura cu vopseaua korres : sincer, nu am fost multumita, nici de rezultat, nici de "durabilitatea" culorii.

concret, desi am respectat cu sfintenie procedura din prospect, am acoperit cu grija toate radacinile si am intins/uniformizat culoarea, dupa ce m-am spalat, fix in crestetul capului, pe carare, se hlizeau cateva radacini albe. nici firele albe nu pot sa spun ca au prins grozav nuanta, desi am prelungit intentionat timpul de vopsire.
iar culoarea s-a dus destul de rapid, in cateva saptamani. in primele zile dupa vopsit mi-a iesit culoare si pe perna, a trebuit sa dorm cu un prosop pe perna pana la prima spalare de dupa vopsire.
una peste alta, n-as mai repeta vopsirea cu korres. poate am eu parul cu firul prea gros, prea aspru, nu stiu, cert este ca nu mi s-a parut grozava. intr-adevar, parul a capatat un luciu, o stralucire aparte, vopseaua nu miroase urat, se intinde usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

nici mie nu mi-a placut korres-ul la prima folosire (la fel, am cu ramas firele albe), dar dupa a doua-a treia am devenit dependenta . firele albe s-au estompat, si in plus o asemenea stralucire n-am mai gasit la alte vopseluri. la mine tinea 2 luni fara pb.

chestiunea e ca nu stiu cu ce o pot inlocui sau unde sa mai gasesc nuantele (pe site-ul cu bio banatati nu mai exista nr 5)

Mergi la inceput