Parintii intreaba, doctorii raspund!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitom

Buna ziua! As avea si eu o intrebare pentru domnii doctori. Am un baietel de 1 an si 3 luni. De la varsta de 4 luni a inceput sa aiba sectretii nazale care erau la inceput transparente apoi deveneau galbui. I-a curs nasul destul de mult timp ,aproape in continuu cu mici pauze de cate o saptamana. la 6 luni a avut prima bronsiolita,la 10 luni a 2-a si la un an a 3-a.Di sept 2010 pana in ianuarie a tusit aproape in continuu.acum ia Singulaire de 2 luni,i-am schimbat laptele cu lapte de soia formula,dar iar tuseste mai ales noaptea iar dupa ce bea laptele. am facut si test alergologic dar este negativ pt toti alergenii. Eu banuiam laptele dar iata ca si cu lapte de soia se repeta povestea. Unde ar trebui sa mai merg?( am fost si la prof. Cernatescu,dansul i-a dat Singulair,datorita bronsiolitelor repetate)Ar putea fi polipii de vina?
Va multumesc!



Cauzele cele mai frecvente de tuse recurenta la copii sunt rino-adenoiditia, hipertrofia adenoizilor (polipi), astmul bronsic, refluxul gastroesofagian, aspiratia de corpi straini. Din descrierea dvs pare a fi o afectiune alergica intretinuta de o afectiune de sfera ORL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

am si eu o intrebare

daca acum 17 zile mi-a aparut eruptia de varicela si a disparut acum 5 zile, fara alte simptome, cate zile sa il mai tin pe baietelul meu acasa? nu as vrea sa il duc la gradinita daca urmeaza sa i se declanseze si lui varicela.

mama de Carol (29.12.2008) si 20+ cu Patrick



Teoretic, pana in momentul acesta, ar fi trebuit sa debuteze varicela si la copil; dumneavoastra ati fost contagioasa cu cateva zile (2-3zile) inainte de aparitia eruptiei iar eruptia a debutat in urma cu 17 zile; asadar el se putea imbolnavi, daca a avut contact cu dvs, in urma cu (3 zile + 17 zile =) 20 de zile. Perioada de incubatie a varicelei este de 7-21 de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui florysya

Buna ziua.Foarte buna initiativa voastra de a aduce 2 medici pediatri pt a raspunde intrebarilor noastre.Pt mine este cu atat mai buna deoarece eu sunt plecata din tara si nu intotdeauna m-au multumit raspunsurile medicilor de aici.Am si eu o intrebare de fapt mai multe dar o sa le adresez pe parcurs.
Am si eu un bebe de 6 saptamani si vreau sa intreb ce pot face in cazul in care face febra?Nu a facut pana acum dar preventiv as vrea sa stiu.
Va multumesc anticipat



La varsta de 6 saptamani singurul antitermic permis este paracetamolul. Ibuprofenul se administreaza de regula dupa varsta de 3 luni, iar metamisolul numai in situatii exceptionale, la recomandarea stricta a medicului. Masurile generale indicate la febra sunt: hidratarea, adoptarea unei tinute lejere. In cazul unei temperaturi foarte mari (peste 39'C la aceasta varsta) sau in cazul in care temperatura scade greu sau deloc la administrarea de antitermic se apeleaza la "impachetari" / dusuri / bai hipotermizante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui oradeanca

Buna din nou
am si eu o alta intrebare: medicul de familie la ce intervale trebuie sa faca un bilant copilului si ce parametri ar trebui sa verifice inafara de greutate/inaltime. Va multumesc anticipat!



Examinariel periodice se fac in functie de varsta copilului. Astfel, pana la varsta de un an copilul trebuie examinat lunar: talie, greutate, perimetru cranian, fontanela anterioara, dentitie, dezvoltare neurologica. Dupa varsta de un an, examinarea se face din 3 in 3 luni pana la varsta de 2 ani, apoi din an in an pana la 18 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Am si eu 2 intrebari pentru baietelul meu de 3 ani si 7 luni:

1) Am avut pana acum 2 episoade de afte in gurita (ii apar 1-2). Sunt dureroase si prima oara s-au suprainfectat (doctorul ne-a prescris tratament cu antibiotic - Keflex si am avut diagnosticul de herpagina - scuze, nu stiu exact daca aftele si herpagina sunt acelasi lucru). Tot atunci i-a aparut si pe limba o zona rosie care se extinde, se restrange. Acum suntem la al doilea episod de afte, a debutat cu febra, am folosit spray Tantrum verde si pare sa fie mai ok. Am observat ca aceste episoade coincid cu debutul unei viroze. Cum sa evitam pe viitor aparitia acestor afte? Dar a modificarii aspectului limbii?

2) Baietelul meu are uneori un miros neplacut al gurii, in special dimineata. Eu am avut Helicobacter Pylori. Este posibil ca aceasta sa fie cauza mirosului? Ce analize ar trebui sa ii facem ca sa depistam de unde provine acesta?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanema spune:

as dori sa vin cu o intrebare:
fetita mea a facut de curind un an si pe 3 feb. i s-au facut vaccinurile de 1 an, iar pe 15-16 feb i-au aparut pe picior-tibie- niste nodului sau nu stiu cum sa le numesc , nu sunt durerosi nu au culoare ei se simt doar la palpare, daca pe 19-20 i-au disparut pe 22feb) vad ca au revenit,
acelasi lucru l-am intilnit si astazi a reaparut unul, pe piciorul sting tot pe tibie
stiu ca poate suna "ciudat" dar nu stiu unde sa ma duc cu ea, caci sincer am fost si mi s-au spus diferite diagnostice, dar cu fenistil sau cu rivanol nu am rezolvat nimic. ce analize se pot face , la cine imi recomandati sa ma duc
multumesc anticipat
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zina

Ma incumet sa fiu eu printre primii care pun intrebare doamnelor pediatre. De la inceput le multumesc din suflet pentru gestul danselor.

Am tot postat aici fel de fel de intrebari, toate legate de baietelul meu de 4 ani si 4 luni. El a inceput gradinita in septembrie trecut, dupa care pana in decembrie a facut 3 viroze, tratate cu antibitoic (dat de pediatru). Viroze fata niciun fel de tuse. Tin sa spun ca inainte de gradi, i-am facut analizele, si-n gat nu avea nimic (pe parcurs s-a pricopsit cu stafilococul auriu). Din decembrie a inceput sa tuseasca si sa-si dreaga vocea. Am crezut ca va trece de la sine. I-am dat sirop Stodal, nimic. I-am dat tratament homeopat, nimic. Cand am vazut ca tusea incepe sa fie insotita cu haraiala (in piept spun eu), am chemat din nou pediatra (care intre timp l-a mai vazut, dar a spus sa nu-i mai dam nimic, ca poate va trece). L-a consultat si i-a dat Singulair. I l-am administrat o luna de zile, pana acum 12 zile, cand a facut febra 2 zile la rand, i-am dat Nurofen, a fost ok, dupa 2 zile a facut din nou febra, si doctorita mi-a dat Ceclor si mi-a spus sa intrerup Singulair-ul. Intre timp am fost si la un medic ORL, care mi-a spus ca este la limita cu polipii, adica nici foarte mari, dar nici foarte mici. Si nu stie de unde are acele secretii care se aud. Ca-l poate opera de polipi, dar nu-mi garanteaza ca va trece tusea aceea. Am fost si la medicul alergolog, care mi-a dat din nou Singulair (inca 2 luni), pe care i l-am reinceput de aseara si Aerius (timp de-o luna), spunand ca are wheezing. La plamani a fost ascultat si mi s-a spus ca nu se aude nimic. Intrebarea mea este: de unde are acele secretii care se aud in piept? Ce poate fi? Ce are pana la urma urmei de tuseste asa? Nu tuseste des, dar totusi...si se aude ca una productiva. Si cand sta linistit si respira se aude de parca ar avea nasul iuncarcat sau gatul incarcat de secretii.
Eu m-am speriat initial, ca are tbc, deoarece bona noastra a avut tbc cand a fost copil, iar acum este bolnava de astm bronsic si tuseste toata ziua in casa, foarte urat. Ea isi face testul de sputa de 2/an, ultima data l-a facut in noiembrie si este negativ, deoarece au trecut deja 2 luni si nu a primit vreun raspuns ca ar fi pozitiv.
Spuneti-mi va rog, de ce a inceput asa dintr-o data sa tuseasca copilul meu, el care pana acum nu a tusit niciodata, nici macar cand era racit. Multumesc din suflet!



Asa cum am spus si in alte interventii, cauzele cele mai frecvente de tuse recurenta la copii sunt rino-adenoiditia, hipertrofia adenoizilor (polipi), astmul bronsic, refluxul gastroesofagian, aspiratia de corpi straini. Din ceea ce ati postat inteleg ca nu s-au facut nici un fel de investigatii (hemograma, probe inflamatorii, IgE seric total, radiografie pulmonara, etc). Din descrierea dvs pare sa fie o hiperreactivitate bronsica. Este necesar un examen clinic si investigatii pentru a identifica exact cauza si a trata corespunzator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui oradeanca

Buna ziua,
baietelul meu de 4 ani merge la gradinita si "culege" toti microbii, dezvoltand in special faringite si amigdalite - min. 1 / luna, tratate cu antibiotice tot mai puternice (in ultima vreme Zinnat). Am incercat tratament cu bronchovaxom dar este alergic. Cu ce as putea sa ii stimulez imunitatea?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!


Exista o serie de preparate care stimuleaza imunitatea. Remediile homeopate, plantele precum echinaceea sau catina, vitamina C stimuleaza imunitatea nespecific. Bronchovaxomul, pe care spuneti ca l-ati administrat copilului, este un vaccin oral; in aceeasi categorie se incadreaza si Ribomunil-ul, Luivac-ul, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina_22

Pe mine m-ar interesa sa stiu, daca un copil care la o varsta foarte frageda a avut contact cu un bolnav TBC , a iesit pozitiv la IDR si a luat timp de 6 luni Izoniazida zilnic, poate avea probleme pe viitor. Adica mai exact: mai are microbul in organism, iar acesta la un moment dat se poate activa dezvoltand boala? Daca mai face testul IDR, acesta va iesi pozitiv?
Multumesc!

_

Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

ALATURI DE BIBI

BAZAR DC





Din nefericire, microbul se pastreaza in organism in stare latenta si se poate activa oricand, in conditii de imunodepresie severa. Daca IDR-ul a fost pozitiv nu este necesara repetarea lui: nu aduce informatii suplimentare si nu foloseste la monitorizarea infectiei. Se va urmari simptomatologia respiratorie (tuse persistentta) si generala (scadere in greutate, astenie, anorexie, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

felicitari pentru initiativa!

si mi se pare si mie util un subiect separat despre vaccinuri, ca prea s-au dezbatut mult pe aici pe DC.

baietelul meu, care acum are 3 ani si jumatate, a facut ROR-ul la 1 an. in 2 saptamani a facut rubeola ca reactie la vaccin. (diagnosticul acesta l-am primit de la medic).
am aflat ca la 7 ani se face rapel la ROR. daca el a facut rubeola post-vaccinare, mai e "necesar" vaccinul ROR?


Traiesc in Orasul Alandala



Vaccinul de la 7 ani este de fapt un rapel, adica un “refresh” la imunitatea castigata anterior pentru rujeola, rubeola si oreion, deci il va face.

Mergi la inceput