Parintii intreaba, doctorii raspund!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Baiatul meu de 7 luni jumatate e tot cu degetele in gura. Am obs ca degetul mare de la mana dreapta, incepe sa arate f rau. I se duc straturi de piele si unghia incepe sa se deformeze. Eu ii dau suzeta, dar sta f putin cu ea in gura si tot degetul il baga in gura. Cu ce as putea sa-l dau pe degetel? Mi-e teama ca, daca continua asa, ii va curge sange...Multumesc.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yula94 spune:

Buna seara
Sunt mamica a doi copii,o fetita de 7 ani si un baietel de o luna jumatate.Avem o problema care ne doare tare,baietelul s-a nascut cu picioare strambe congenitale bilateral,din a doua zi de viata i-a fost pus ghipsulet dupa metoda Ponsetii,acum este ultima oara a sasea saptamana,pe data de 23 ne v-a face operatia de alungire a tendonului lui achille,apoi vom purta inca de doua ori cate trei saptamani ghips si v-a urma sa purtam ghetutele speciale.Pentru cat timp nu stim exact...1 an,2...poate trei..!!!Ce ma intereseaza pe mine este sa stiu daca v-a fii un copil cu picioare normale toata viata, sa nu aibe probleme.Am tot cautat pe internet fel de fel de cazuri,unele au fost cu succes,altele nu...
Oare da rezultate bune aceasta metoda?
V-a rog sa ma luminati si pe mine
multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Revin cu aceaasi problema pt ca a fost trecut mesajul cu vederea.
Sper sa fie vazut de data aceasta.

Va multumesc

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Buna ziua,

Vin si eu cu o intrebare la care caut raspuns de multa vreme. Poate ca il voi gasi asa.

Baietelul meu are aproape 1an si 5 luni. De cand am venit cu el din maternitate nu doarme legat noaptea mai mult de 3 ore. Dupa aceste 3 ore plange, e agitat, vrea pe jos, abia il poti tine pe picioare sa il adormi la loc.
Mentionez faptul ca am fost atat la un consult psihiatric cu el cat si la unul neurologic. Ambele doctorite au ajuns la concluzia ca este un copil smecher si ca ne fraiereste pe toti. Ba una dintre ele l-a numit micul Binladen. Acum, eu inteleg ca el e alintat si ca e posibil sa aiba dreptate dar am nevoie de o solutie pt a-l face sa doarma. Nu mai trebuie sa spun ca siropuri tip Peritol si Romergan nu ne ajuta cu nimic. Nu reactioneaza la nici unul. Nu reactioneaza nici la ceaiul de tei, nici la extractul de tei. Eu efectiv nu stiu cum sa mai fac ca sa il determin sa doarma.
Trebuie sa spun si faptul ca ziua are un singur somn intre 14 si 16. El nu pare un copil nedormit. Singurul lucru care nu e in regula la analize este siderimia care e mai mica de 6 iar intervalul de referinta era 21-29.

Va multumesc anticipat.

Monica mami de Rares dragalas (16.10.2009)
Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

Raisa are nevoie de ajutorul nostru!


Monica mami de Rares dragalas (16.10.2009)
Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

Raisa are nevoie de ajutorul nostru!





Iritabilitatea se poate datora carentei de fier, desi in acest caz este citata asocierea cu oboseala si anorexie. Oricum, carenta de fier trebuie corectata! Agitatia copiilor poate fi determinata de o multime de factori (amintiti in posturile anterioare) – carente alimentare, infectii acute sau cronice, reflux gastroesoesofagian, tulburari neuropsihice, inactivitate (lipsa stimularii din partea familiei, stimulare prin joc, vorba, miscare, invatat, etc), tensiune in familie, exces de vitamina D, etc. Exista insa si copii care nu au nici o suferinta fizica sau psihica si care totusi sunt extrem de activi. Daca din punct de vedere fizic (in urma unui examen pediatric) si neuro-psihic copilul este normal, va sfatuiesc sa tratati carenta de fier si sa cautati si alte carente (calciu, magneziu, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Baiatul meu de 7 luni jumatate e tot cu degetele in gura. Am obs ca degetul mare de la mana dreapta, incepe sa arate f rau. I se duc straturi de piele si unghia incepe sa se deformeze. Eu ii dau suzeta, dar sta f putin cu ea in gura si tot degetul il baga in gura. Cu ce as putea sa-l dau pe degetel? Mi-e teama ca, daca continua asa, ii va curge sange...Multumesc.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 8



Degetul in gura este, intr-adevar o drama; am intalnit multe cazuri soldate cu deformarea dentitiei, degetului, rani si chiar infectii la nivelul degetului. Din nefericire nu exista o metoda prin care sa ii dezvatam pe copii de acest obicei care sa dea roade la toti. Nu este o idee buna cu unsul degetului cu diferite substante; am inatlnit in practica reactii violente la piper / boia si alte lucruri pe care parintii disperati le-au folosit (buze umflate si rosii, pleoape umflate, conjunctive rosii, lacrimare), reactii care au spariat parintii, au pus copiii in primejdie dar nu i-au dezvatat. Asadar, sfatul meu este sa folositi un bandaj, o manusa, bluze cu maneci foarte lungi pe care sa le coaseti la capat, etc. Din nefericire, cei mai multi copii renunta la obiceiul acesta la varste mai mari (3-4-5ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui yula94

Buna seara
Sunt mamica a doi copii,o fetita de 7 ani si un baietel de o luna jumatate.Avem o problema care ne doare tare,baietelul s-a nascut cu picioare strambe congenitale bilateral,din a doua zi de viata i-a fost pus ghipsulet dupa metoda Ponsetii,acum este ultima oara a sasea saptamana,pe data de 23 ne v-a face operatia de alungire a tendonului lui achille,apoi vom purta inca de doua ori cate trei saptamani ghips si v-a urma sa purtam ghetutele speciale.Pentru cat timp nu stim exact...1 an,2...poate trei..!!!Ce ma intereseaza pe mine este sa stiu daca v-a fii un copil cu picioare normale toata viata, sa nu aibe probleme.Am tot cautat pe internet fel de fel de cazuri,unele au fost cu succes,altele nu...
Oare da rezultate bune aceasta metoda?
V-a rog sa ma luminati si pe mine
multumesc anticipat

http://s587.photobucket.com/albums/ss312/yula94/?action=view¤t=c610bc94.pbw



Asa cum ati spus si dvs, in unele cazuri rezultatele sunt bune, in altele-mai putin bune, in functie de gravitatea malformatiei initiale. Mai multe informatii vi le poate oferi medicul ortoped pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.Mihaescu

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Revin cu aceaasi problema pt ca a fost trecut mesajul cu vederea.
Sper sa fie vazut de data aceasta.

Va multumesc

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Buna ziua,

Vin si eu cu o intrebare la care caut raspuns de multa vreme. Poate ca il voi gasi asa.

Baietelul meu are aproape 1an si 5 luni. De cand am venit cu el din maternitate nu doarme legat noaptea mai mult de 3 ore. Dupa aceste 3 ore plange, e agitat, vrea pe jos, abia il poti tine pe picioare sa il adormi la loc.
Mentionez faptul ca am fost atat la un consult psihiatric cu el cat si la unul neurologic. Ambele doctorite au ajuns la concluzia ca este un copil smecher si ca ne fraiereste pe toti. Ba una dintre ele l-a numit micul Binladen. Acum, eu inteleg ca el e alintat si ca e posibil sa aiba dreptate dar am nevoie de o solutie pt a-l face sa doarma. Nu mai trebuie sa spun ca siropuri tip Peritol si Romergan nu ne ajuta cu nimic. Nu reactioneaza la nici unul. Nu reactioneaza nici la ceaiul de tei, nici la extractul de tei. Eu efectiv nu stiu cum sa mai fac ca sa il determin sa doarma.
Trebuie sa spun si faptul ca ziua are un singur somn intre 14 si 16. El nu pare un copil nedormit. Singurul lucru care nu e in regula la analize este siderimia care e mai mica de 6 iar intervalul de referinta era 21-29.

Va multumesc anticipat.










Iritabilitatea se poate datora carentei de fier, desi in acest caz este citata asocierea cu oboseala si anorexie. Oricum, carenta de fier trebuie corectata! Agitatia copiilor poate fi determinata de o multime de factori (amintiti in posturile anterioare) – carente alimentare, infectii acute sau cronice, reflux gastroesoesofagian, tulburari neuropsihice, inactivitate (lipsa stimularii din partea familiei, stimulare prin joc, vorba, miscare, invatat, etc), tensiune in familie, exces de vitamina D, etc. Exista insa si copii care nu au nici o suferinta fizica sau psihica si care totusi sunt extrem de activi. Daca din punct de vedere fizic (in urma unui examen pediatric) si neuro-psihic copilul este normal, va sfatuiesc sa tratati carenta de fier si sa cautati si alte carente (calciu, magneziu, etc).



Va multumesc pt raspuns. Analizand toti factorii mentionati nu reusesc sa gasesc motivul agitatiei.

Puteti sa imi spuneti cum as putea sa aflu daca are exces de vitamina D? Calciu si magneziu sunt in limite normale.

As mai vrea sa va rog sa imi spuneti daca 8-9 ore de somn/24h ii sunt suficiente unui copil de 1 an si 5 luni si daca nu, ce s-ar putea face.

Va multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui m.roswita

Buna ziua,am un baietel de 5ani si 8 luni.La recomandarea medicului de familie am inceput sa-i administrez Broncho-vaxom.Din prima zi de administrare a facut febra moderata pana in 38.A doua zi a facut febra 38cu7.Am vb cu med. de fam. la tel(fiind duminica)si mi-a recomandat sa continui administrarea broncho-vaxom-ului ,dar daca febra depaseste 38 cu5 sa-l intrerup,sa continui cu antitermicele si dupa ce scapam de febra sa continui cu broncho-vaxom.Astazi am ajuns la med. de fam. pt ca nu am scapat de febra si a inceput sa-i curga si nasul,sa tuseasca si sa stranute foarte des.Diagnosticul rinofaringita.Tratament:cedax 5ml/12 ore,zyrtec 5picx2/zi,daca nu gasesc zyrtec la farmacie(pt ca s-a retras de pe piata)sa-i administrez aerius.Mentionez ca au trecut 2 saptamani de cand am terminat tratamentul cu augumentin es.
Inrebarile mele sunt:
1.Nu este prea devreme administrarea de antibiotic unul dupa celalalt?
2.Daca a avut aceste reactii dupa administrarea broncho-vaxom-ului(in prospect la reactii adverse se mentioneaza de febra si fatigabilitate,le-a avut pe amandoua la numai cateva ore de la prima administrare)sa continui administrarea broncho-vaxom?Medicul mi-a recomandat dupa terminarea cedax-ului sa continui cu broncho-vaxom.
3.Daca nu pot folosi ibuprofenul,pt ca baietelul este alergic la el,cu ce pot alterna paracetamolul?
Va multumesc pt timpul acordat.

Fii recunoscator celui care te-a abandonat, pentru ca astfel te-a invatat ca trebuie sa nu depinzi de nimeni si de nimic!
Lin Kai Ting


1. Administrarea corecta a antibioticului se face dupa obtinerea unei hemograme si a unei culturi pozitive (exudat nazal/faringian, urocultura...etc)care sa diferentieze intre infectiile bacteriene si virale.
2. Febra se poate datora atat administrarii de bronhovaxom, asa cum este mentionat pe prospect, desi aceste reactii sunt destul de rare, dar si in contextul unei infectii de cai respiratorii superioare.
3. In cazul unei alergii la ibuprofen se poate administra paracetamol sau se pot efectua impachetari hipotermizante si o hidratare corespunzatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna ziua! Fata mea a fost diagnosticata cu scarlatina. Acum luam toti tratament cu penicilina (ospen, mai exact). As vrea sa intreb daca in afara de Biotics ar trebui sa le mai dau ceva copiilor pt protejarea florei intestinale. Si daca exista riscul sa faca fata candida de la antibiotic luat 10 zile. Daca da, o pot proteja in vreun fel? Multumesc mult!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m.roswita spune:

Vreau sa va multumesc pt raspunsuri.
Mai am 2 intrebari:
1.Puteti sa-mi spuneti,va rog, cum se calculeaza cantitatea de antibiotic pt copii?Doctorita de fam. mi-a trecut pe reteta sa-i dau Cedax 5 ml/12 ore,la randul ei farmacista mi-a trecut la fel pe cutie.Am ajuns acasa si,negasind zyrtec la farmacie,am sunat-o pe doc. sa o intreb cat aerius sa-i dau copilului.Intreband-o din nou de cedax mi-a zis sa nu-i dau la 12 ore ci la 24 de ore.
2.A doua intrebare:de ce dupa inceperea tratamentului cu atibiotic copilul inca mai face febra(38).Specific ca ii dau cedax 5ml/24ore.Oare este prea mare distanta intre administrari?Sa-i dau cum mi-a trecut doctorita initial pe reteta,adica 5ml/12 ore?Scuze ca de fapt au fost 4 intrebari.
Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui m.roswita

Vreau sa va multumesc pt raspunsuri.
Mai am 2 intrebari:
1.Puteti sa-mi spuneti,va rog, cum se calculeaza cantitatea de antibiotic pt copii?Doctorita de fam. mi-a trecut pe reteta sa-i dau Cedax 5 ml/12 ore,la randul ei farmacista mi-a trecut la fel pe cutie.Am ajuns acasa si,negasind zyrtec la farmacie,am sunat-o pe doc. sa o intreb cat aerius sa-i dau copilului.Intreband-o din nou de cedax mi-a zis sa nu-i dau la 12 ore ci la 24 de ore.
2.A doua intrebare:de ce dupa inceperea tratamentului cu atibiotic copilul inca mai face febra(38).Specific ca ii dau cedax 5ml/24ore.Oare este prea mare distanta intre administrari?Sa-i dau cum mi-a trecut doctorita initial pe reteta,adica 5ml/12 ore?Scuze ca de fapt au fost 4 intrebari.
Va multumesc anticipat.

Fii recunoscator celui care te-a abandonat, pentru ca astfel te-a invatat ca trebuie sa nu depinzi de nimeni si de nimic!
Lin Kai Ting


nu sunt doctor, dar copilul meu tocami este pe tratament cu cedax, asa ca imi permit sa iti raspund, in caz ca e o urgenta.
cum se calculeaza cantitatea de antibiotic pt copii? - in functie de kilogramele copilului, dar nu stiu sa iti spun formula. Dani, la 15 kg, are doza prescrisa de 4 ml.
cedaxul este un antibiotic cu administrare unica/zi, adica o data la 24h, sau cel putin mie asa mi-a fost prescris de fiecare data.
Dani, dupa 3 zile de tratament cu cedax, a facut 39. pediatra mi-a spus ca abia dupa 3 doze este relevanta febra/absenta ei. oricum, conform pediatrei mele, 38 nu este febra, este stare subfebrila.
totusi, raspunsul la acesta intrebare "de ce dupa inceperea tratamentului cu atibiotic copilul inca mai face febra" ma intereseaza si pe mine.

sper sa nu se supere doamnele doctor ca m-am bagat in subiect.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput