recoltare celule stem

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_albu spune:

Buna,

Si eu caut o companie cu care sa fac recoltarea de celule stem.
Nu ma pot hotara. Ma gandeam sa recoltez cu o firma care face stocarea in Romania. Am cautat un pic si am vazut ca sunt doua companii care fac asta. Cei de la Regina Maria si cei de la Biogenis.
O prietena ma sfatuieste sa recoltez cu Biogenis. Ea a recoltat cu ei si mi-a povestit ca au fost foarte amabili si promti. Zicea ca a mers si la cursurile de gravide de acolo. Despre cei de la Regina Maria nu stiu prea multe. Caut si eu informatii, pentru a ma decide. Eu am ramas sa decid intre aceste doua firma deoarece sunt cele mai vechi pe piata si cu experienta.

Inca nu am luat legatura cu aceste firme. Urmeaza sa fac asta.
Tu ai reusit sa vorbesti cu vreo companie?

O zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cercelush spune:

eu sunt de acord cu oanap. niste bani aruncati pe fereastra. niste oameni cu bani au vazut ca prinde acest trend si au investit in asa-zisele banci de stocare a celulelor stem. in primul rand ar trebui sa va puna pe ganduri pretul foarte mic de recoltare si stocare fata de alte tari, in romania e prea ieftin deci cu siguranta nu vei avea mari beneficii. in primul rand ei nu itzi garanteaza ca atunci cand poate vei avea nevoie de acele celule ei tzi le vor returna in stare perfecta (viabile si in aceeasi cantitate)pentru a le putea folosi, asa ca te potzi trezi, dupa ce ai platit in fiecare an, cu un raspuns de genul ca in urma analizarii lor in acel moment nu mai sunt viabile. pana acum nu am auzit pe nimeni sa se planga de ginecologul care a recoltat celulele ca nu a facut-o bine, chiar si cei din maternitatile de stat din micile orase, care stim cu totii cum sunt. asta trage iar un semnal de alarma, chiar tot ginecologii sa fie experti in recoltare? nu, dar va spun eu care e de fapt adevarul: chiar daca la banca de recoltare nu ajunge un produs bun, din care sa se poata extrage o cantitate suficienta de celule stem, banca da un buletin de analize pozitiv, spunand ca produsul a fost ok si ca ei vor stoca celulele voastre. de ce sa nu plateasca omul pentru stocare, ca poate chiar nu va avea nevoie vreodata de ele, si chiar daca va avea vor spune atunci ca intre timp produsul s-a alterat.. si multe alte chichitze care nu sunt trecute in contract, asa cum zicea si oanap.
in afara se recolteaza doar la nou-nascutzii care prezinta risc pentru aceste boli rare, boli care pot fi mostenite de nou-nascutzi de la membri ai familiei, pana la rudele de gradul 3. la acestia chiar e o necesitate, si nici macar la ei nu se folosesc 100% aceste celule stocate, nu toti mostenesc boala.
ganditzi-va bine inainte de a arunca banii pe fereastra!
nu e nimic mai mult decat o fitza care a prins si care umfla buzunarele unor baietzi desteptzi care stiu sa profite de prostia oamenilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

cercelush eu am auzit si am vazut cu ochii mei si cazuri fericite...de transplanturi cu celule stem reusite...numai ca acele celule au fost racoltate si mentinute intr-o banca de celule daneza si nici de cum romaneasca...sunt de acord cu tine dar despre bancile noastre care apelandule, ptr a te convinge sa semnezi cu ei sunt in stare de orice si o spun din propria experienta...eu una personal am refuzat orice oferta romaneasca si am ales Stemsure..daneza..si iti spun sincer mamicele care au avut nevoie de aceste celule depozitate in danemarca nu au fost dezamagite...e o mana de la Dumnezeu ptr bebe si cei compatibili...si au salvat ff.multe vieti!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_albu spune:

Buna, multumesc tuturor pentru raspunsuri. Aveti dreptate cu privire la Romania, multe lucruri ciudate se intampla tot timpul, dar nu este cazul sa generalizam. Pot da exemple de operatii nereusite din UK si Olanda. Cu privire la recoltare. Am participat la un training, eram curioasa ce presupune. Aceasta se face extraordinar de usor. Nu iti trebuie nu stiu ce diploma. Inveti cum se face in 10 minute. Nu ai cum sa gresesti.
Am luat in calcul si Stemsure, dar nu stiu de ce Biogenis mi se pare a fi o alegere mai buna. Am fost la ei si mi s-au parut profesionisti. Au depozitare atat in Bucuresti cat si in Polonia...

va dau de stire cand ma hotarasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fabiola.mami spune:

Eu am recoltat pentru Matteo cu Regina Maria. Am auzit de toate bancile pe care le-ati mentionat mai sus, ba chiar am discutat si cu reprezentanti ai unora dintre ele insa unii, saracii... lasa mult de dorit si ti-ar promite marea cu sarea ca sa semnezi cu ei si sa isi ia comisionul.

Inainte sa dai cu subsemnatul pe un contract pe urmatorii 18-20 de ani trebuie sa il citesti bine si sa fii sigur ca esti asigurat in caz de daune. Eu am avut mai multa increderea sa las celulele stem ale copilului meu pe mana celor de la Regina Maria deoarece reprezinta un sistem privat de sanatate cu renume la noi in tara, au un laborator de exceptie pe care l-am si vazut (lucru pe care nu cred ca il poti face in Danemarca, Polonia sau mai stiu pe unde..).

Si, ca un fun fact, daca au stocat aici nume mai mari decat ale mele de genul Monica Anghel, Andra Maruta iar R.M. este furnizorul casei regale a Romaniei... eu zic ca este destul de safe ;)
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui cercelush

eu sunt de acord cu oanap. niste bani aruncati pe fereastra. niste oameni cu bani au vazut ca prinde acest trend si au investit in asa-zisele banci de stocare a celulelor stem. in primul rand ar trebui sa va puna pe ganduri pretul foarte mic de recoltare si stocare fata de alte tari, in romania e prea ieftin deci cu siguranta nu vei avea mari beneficii. in primul rand ei nu itzi garanteaza ca atunci cand poate vei avea nevoie de acele celule ei tzi le vor returna in stare perfecta (viabile si in aceeasi cantitate)pentru a le putea folosi, asa ca te potzi trezi, dupa ce ai platit in fiecare an, cu un raspuns de genul ca in urma analizarii lor in acel moment nu mai sunt viabile. pana acum nu am auzit pe nimeni sa se planga de ginecologul care a recoltat celulele ca nu a facut-o bine, chiar si cei din maternitatile de stat din micile orase, care stim cu totii cum sunt. asta trage iar un semnal de alarma, chiar tot ginecologii sa fie experti in recoltare? nu, dar va spun eu care e de fapt adevarul: chiar daca la banca de recoltare nu ajunge un produs bun, din care sa se poata extrage o cantitate suficienta de celule stem, banca da un buletin de analize pozitiv, spunand ca produsul a fost ok si ca ei vor stoca celulele voastre. de ce sa nu plateasca omul pentru stocare, ca poate chiar nu va avea nevoie vreodata de ele, si chiar daca va avea vor spune atunci ca intre timp produsul s-a alterat.. si multe alte chichitze care nu sunt trecute in contract, asa cum zicea si oanap.
in afara se recolteaza doar la nou-nascutzii care prezinta risc pentru aceste boli rare, boli care pot fi mostenite de nou-nascutzi de la membri ai familiei, pana la rudele de gradul 3. la acestia chiar e o necesitate, si nici macar la ei nu se folosesc 100% aceste celule stocate, nu toti mostenesc boala.
ganditzi-va bine inainte de a arunca banii pe fereastra!
nu e nimic mai mult decat o fitza care a prins si care umfla buzunarele unor baietzi desteptzi care stiu sa profite de prostia oamenilor!



Dar tu stii cum se recolteaza celulele stem?
Bine ca poti critica totul fara sa aiu habar de cum e situatia.
mare e gradina!
Alt exemplu de roman atotstiutor...

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fabiola.mami spune:

cercelush, probabil ai motivele tale sa afirmi asta, paote sursele de informatii pe care le ai te-au adus sa spui asta... insa din punctul meu de vedere nu este adevarat.
in primul rand, recoltarea de celule stem nu este deloc o procedura ieftina, am comparat si cu alte tari.
iar daca vei avea nevoie de acele celule, ei SE OBLIGA, prin contractul pe care il au cu tine, sa iti transporte celulele unde ai nevoie, acestea fiind viabile deoarece se fac teste constant.
iar partea asta cu musamalizarea si teoria conspiratiei, ca o sa spuna ca e proba buna chiar daca nu e... asta e deja deplasat.
Depinde cu cine decizi sa recoltezi celule stem.
Daca te incurci cu un "Nea Nelu'" care face repede si ieftin atunci da... sunt riscuri.
Daca vrei sa faci treaba asta cu o banca buna, potrivita, de renume si cu oameni seriosi atunci riscurile sunt foarte mici si esti instiintat cu privire la ele.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIOGENIS spune:

Buna ziua,
Numele meu este Andreea si reprezint banca de celule stem BIOGENIS. Am vazut interesul manifestat pentru domeniul celulelor stem si de aceea mi-am propus sa vin in ajutorul mamicilor interesate cu informatii despre recoltarea si stocarea celulelor stem din sangele placentar si Gelatina Wharton. Astept cu interes intrebarile sau nelamuririle pe care le aveti.

Cu drag,

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_albu spune:

Buna Andreea,

Am citit multe lucruri despre Biogenis si am fost placut impresionata.
Imi poti spune cateva lucruri despre procedura in sine?

Voi faceti recoltarea doar in anumite maternitati?

Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_albu spune:

Buna,

Daca fac recoltarea de celule stem din cordonul ombilicat, credeti ca este nevoie sa recoltez si din dintii de lapte?

Merci

Mergi la inceput