intoleranta la proteina din laptele de vaca

intoleranta la proteina din laptele de vaca | Autor: marasara

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
Am o problema cu fetita mea cea mica. La 3 luni a fost diagnosticata cu intoleranta la proteina din laptele de vaca. Am fost la Spitalul Sf. Maria din Iasi unde i s-au facut diverse investigatii, ea avand si reflux gastro-efogian. Ni s-a recomandat un lapte special, Alfare de la Nestle pe care Sara l-a primit foarte greu mai ales ca o si alaptam in paralel. In perioada cat am alaptat-o am tinut un regim drastic pt ca imediat cum incercam ceva nou facea bubite. Am inceput diversificare pe la 4 luni cu cereale puse in lapte ca sa il primeasca,apoi am inceput cu legumele pireu ...carnitza de pui de casa doar ...etc. Pe parcursc am vazut ca pot sa ii dau doar carnitza nu si zeama unde o fierb.Din fructe doar mar si banana acum ; pe timpul verii pere si prune.acum are 11 luni si nu prea mai stiu ce sa ii dau sa manance. Problema cu Sara e ca e foarte pofticioasa ...si acum e si la varsta cand intelege cat de cat ca noi avem altceva in farfurie. Daca e cineva care a avut o problema similara si imi mai poate da niste idei .... Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

cum se manifesta alergia si refluxul?cred ca si noi avem o problema asemanatoare si nu stiu ce sa fac.fetita mai mare e alergica la banana.am ocolit banana.poti sa-i dai ou,gratar de pui,vita sau friptura.orice fel de supica,chiar si ciorbita.poti daca ai curaj sa incerci unt sau branza de casa.am inteles ca prin fermentatie se altereaza proteina si se reduce riscul reactiei alergice.
multa sanatate.

mami de 18.11.03 si Robert 27.09.10


mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marasara spune:

cu refluxul a fost cam asa...Sara vomita foarte multa inca din maternitate si mereu mi se spunea ca a mancat prea mult sau ca a mancat lacom.....prima luna a fost k pt ca a luat in greutate super bn dar luna a doua a fost dezastru ..tot ce manca vomita si atunci nu a luat in greutate mai nimic.am fost la pediatru si mi s-a spus ca e posibil sa fie stenoza de pilor si ca se poate corecta doar prin operatie ..am innebunit...la 2 luni ..suna cam ...intre timp am descoperit acasa incercand sa ii dau supliment(pt ca eu o alaptam) un lapte praf pe care l-am folosit la fetita cea mare si dupa doar cativa ml de lapte vreo 10 cred, Sara s-a inrosit la fata, s-a umflat chiar si niste pete gat ...am intrat in panica....citisem de intoleranta la lactoza asa ca i-am cumparat NAN fara lactoza...si am mers din nou la pediatru....ne-a tratamentul pt alergie ...ne-a dat si pt voma ceva si lucrurile incepusera sa se linsiteasca....dar apoi a ainceput sa faca iar bubie pe gat prima data si in jurul guritii si apoi pe tot corpul ..cu stare de mancarime....plangea noaptea in special , agitata ...etc...mereu se mergea pe ideea ca detergentul pt rufe, samponul si sapunul de baita ar fi cauze..cu vomitatul se ameiorase doar cateva zile cat a luat acele picaturi apoi iar ..vomita cu jet de cele mai multe ori iar eu nu intelegeam cu poate fi ceea ce spunea pediatrul atata timp cat laptele vomitat era modificat , se vedea ca ajunge in stomacel ..si uite asa dupa o fi asta sau cealalta am ajuns prin doctorita noastra de familie la iasi la Sf. Maria si acolo ne-am lamurit care e treaba si cu refluxul si cu intoleranta la proteina si nu la lactoza cum am crezut initial. pt reflux i s-a facut tranzitul cu bariu ( cam neplcut) si ia un medicament care actioneaza ca un pansament gastric...nu mai vomita deloc.....iar pt intoleranta ..laptele acela de care am spus mai sus si singulair ...asta e pt alergii in general...aaa, uitasem pt reflux ni s-a recomandat sa o tinem cat de mult in scaunul de masina..cica pozitia asta ajuta sa se dezvolte acolo ceva care sa nu mai permita sa iasa mancarea in stomacel.. de la vaca nu am voie sa ii dau nimic...nu lapte nu carne...si nici derivate .....supita doar de legume..asta mananca mai mereu si pireu de legue cartofiori, peste fiert, de la ou mai face uneori ..acum e si foarte greu sa gasesc de tara proaspete....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

atunci stabileste-i un regim pe baza de carne de pui,fructe si legume,peste.

mami de 18.11.03 si Robert 27.09.10


mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Salutare,

marasara, si Andrei este diagnosticat cu alergie la proteinele din laptele de vaca. Acum are un an si o luna, si am dscoperit alergia pe la 5 luni. Ma bucur ca ai deschis acest subiect.

El are si dematita atopica de pe la vreo 2 luni jumate. Am incercat tot felul de tratamente, dar nimic nu a avut efect, si asa am ajuns sa facem analize si sa vedem ca este foarte alergic.

Am facut analize pe la 5 luni, cand s-a descoperit alergia la proteina si albus de ou. Am reluat testele la 11 luni, cand pe langa proteina din laptele de vaca si albus, a mai aparut si alergie la soia, alune si cartof. (nu stiu sigur la cati/care alergeni s-au facut testele)

Am inceput diversificarea la 6 luni. Cartofi am inceput sa-i dau pe la vreo 8 luni, si ii dau si acum deoarece nu am vazut nici o reactie. Pe parcurs am vazut reactii alergice cutanate, doar la piersica. Am fost foarte atenta la diversificare. Dar este greu de urmarit, si avea deseori reactii cutanate fara sa imi dau seama de la ce.(mai ales in vara, cand era cald).

Mai face reactii alergice cutanate la medicamente.

Il mai alptez si acum, iar pt cereale folosesc Nan HA3.

Pt alergie ii dau Ketof.

Trimit si mai revin.


CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Eu ii dau carne de vita, nu mi s_a spus ca nu este voie.

Adevarul este ca sunt copii la care le trec, iar altii care asa vor fii toata viata. Pedi mea imi zicea ca are doua fetite gemene care sunt in clasa I, si nu pot papa nici un lactat. La ele se manifesta prin diaree. Am o alta prietena cu copilul foarte alergic, care la teste iesea alergic inclusiv la orez, morcov, dar care acum la 3 ani, poate papa lactate fara probleme.

Eu sincer nu prea m-am, documentat sa vad diferenta intre alergie / intoleranta la lactoza / proteina.

Andrei a facut o singura data alergie la ou, dar s-a manifestat complet diferit: au fost bubite mai mari la nivelul capului, nu pe corp. Pediatra zicea ca poate nu am indepartat bine albusul.

Eu ma tot pregatesc sa-i dau branzica, dar nu prea imi iese. Inainte de Craciun am facut vaccinul si bineinteles au aparut reactii adverse: mucusori, ganglioni inflamati,etc.... acum e racit, si uite asa tot aman pana cand o sa fie bine, .....


CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_helena spune:

Draga cristina, ce teste ai facut pentru a depista alergiile baiatelului tau? Baietelul meu in varsta de 1 an si 9 luni are dermatita atopica si este si el alergic; se pare la proteina din lapte. Se deranjeaza la burtica daca mananca lactate.Noi am facut un test de sange la Synevo, dar era special numai pentru aceasta proteina. Acum ii dau lapte de soia. Ca sa vad daca mai are alergie si la altceva ar trebui sa testez prin proba de sange toate alimentele? Cum s-a procedat in cazul vostru? Te intreb pentru ca la noi problema nu e in totalitate rezolvata: Razvan stranuta mereu, se freaca la nas si la ochisori. Pediatra ne-a zis ca e alergie si desi nu mai mananca lactate problema asta "nazala" nu s-a rezolvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Salutare,

Irina imi pare rau ca si voi va confruntati cu aceste probleme.

Testele pe care le-am facut au fost din sange, tot la Synevo, in Cluj. Nu stiu sigur daca au fost facute la toti alergenii, sau au fost cativa selectati de pediatra. Ar fii in jur de 200 de alergeni alimentari la care se fac (asa mi-a explicat tipa de la Synevo). Eu testele le-am facut prin pediatrie si nu le-am platit.

Cand am fost prima data, la 5 luni, s-au facut teste doar pentru albus si lapte, ca nu erau fonduri.

Acum la 11 luni, nu stiu sigur la cati alergeni a fost testat, dar a fost gasit alergic la lapte, albus, cartof, alune si soia.


CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinabeve spune:

Draga marasara

Baietelul meu, acum de 3ani si 4luni, a avut intoleranta la proteinele din laptele de vaca. Alaptatul a fost simplu (cu un regim strict din partea mea)si apoi laptele de continuare a fost Humana de soia. Nu am putut sa ii dau nimic din ce se gaseste in magazine si are lapte/zer praf, dar am facut diverse cu laptele praf din soia de la Distins (se gaseste in supermarket). Evident, in paralel, m-am facut cuminte si sarguincioasa si faceam in casa lapte de soia, tofu si alte minuni. Daca ai nevoie de ajutor, retete etc, cere-mi.

Totul s-a terminat brusc la varsta de 2ani si jumatate, cand am incercat sa-i dau din nou lapte/iaurt si nu a mai avut reactie.

Pediatrul meu zicea de niste praguri la care se depasesc intolerantele astea: 1.5, 3 si 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

buna.si baietelul meu a avut reflux gastro-esofagian cam in jurul varstei de doua luni a facut mie mi-a spus gastroenterologul ca a facut de la ceva...eu i-am dat nan fara lactoza insa mi-a dat niste medicamente foarte bune care si-a revenit dintre care(nexium,kreon,si niste prafuri care se prepara in farmacie)stiu ca mi-a facut o schema cum sa-i dau precum si ce mancare si cum sa i-o dau i-am dat si liv52 ca-i gasise si ficatul marit.al meu voma in jeturi ,avea crampe,...am tinut o cura stricta cu el si am mers des la control si am facut intocmai cum mi-a spus doctorita ,si-a revenit repede dar nici acum nu ii dau lapte cu lactoza ,am incercat dar il doare burtica doctorita a zis ca-si va reveni ,insa mananca cereale(milupa) care contin lapte si ii prieste acum are 1an si 7 luni.l-am tratat tot la iasi la sf.Maria(policlinica) la d-na dr.Toma Argentina o doctorita foarte buna din punctul meu de vedere.multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tinabeve

Draga marasara

Nu am putut sa ii dau nimic din ce se gaseste in magazine si are lapte/zer praf, dar am facut diverse cu laptele praf din soia de la Distins (se gaseste in supermarket). Evident, in paralel, m-am facut cuminte si sarguincioasa si faceam in casa lapte de soia, tofu si alte minuni. Daca ai nevoie de ajutor, retete etc, cere-mi.

Totul s-a terminat brusc la varsta de 2ani si jumatate, cand am incercat sa-i dau din nou lapte/iaurt si nu a mai avut reactie.

Pediatrul meu zicea de niste praguri la care se depasesc intolerantele astea: 1.5, 3 si 5 ani.


Multumim de info. Prinde bine sa discuti cu cineva care a trecut prin asa ceva.
Imi spui te rog ce reactii avea, daca incercai sa-i dai lactate?
Tratament ati facut sau nu?



CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput