Lanolina pentru ten

Lanolina pentru ten | Autor: denizel

Link direct la acest mesaj

Salutare, fetele!

V-ati uns vreodata cu lanolina pe fatza? Se unge fatza cu lanolina pura?

Tenul meu este uscat iarna (in rest, normal spre uscat sa zicem) si nu am gasit pana acum nicio crema pt. ten uscat care sa mi se potriveasca foarte bine.

M-am gandit sa folosesc peste crema mea antirid un strat subtire de lanolina.

Gasesc lanolina pe undeva?
Pot folosi lanolina pura pe fatza? (nu fac bube? )
Ce miros are lanolina? (ar trebui sa miroasa cam naspa, nu? :D)
Ati folosit lanolina vreodata? E buna de ceva?


Astept cu interes parerile voastre .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Cred ca lanolina o poti gasi in farmacii.
Prietena unei prietene care era farmacista in Bucuresti ne prepara o crema de lanolina cu vitamine, o minune.
Aici in Franta lanolina e baza la diverse creme homeopatice.
Am mai gasit la Jafra o crema de inmuiat pielea care avea lanolina si pe care o foloseam pentru buze.

Da, gasesc ca lanolina e excelenta pentru ca hraneste si da volum pielii/buzelor. Mare atentie, insa, unii sunt alergici la lanolina.

Miroase nitel a oaie, insa mirosul dispare repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pe unde-ai umblat, tufata?:P
Mie mi se usuca fatza in jurul nasului si intre sprancene, periodic, orice-as face...nu stiu ce naiba are, se rosheste/cojeste...nasol. Cand aveam lanolina pura in casa (Lansinoh sau cum se numeste aia englezeasca, nu stiu unde se gaseste, am primit-o- era singura care-mi calma ragadele in primele saptamani de alaptare, garmastanul era fix pix)) ma ungeam cu un strat subtire pe zona problematica si mi se repara aproape instantaneu. Deci e super buna, emolienta, reface pielea cojita etc. Nu miroase nicicum. Mi-ar placea sa mai am, dar e de mult dusa si la farmacii n-am gasit

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc mult, Mik!
O sa caut lanolina in farmacii, asadar.

Probabil ca nu sunt alergica la lanolina , pentru ca o prietena farmacista a mamei ne prepara crema aceea cu lanolina, vitamine, ceara de albine, cetaceum si miros de lavanda si, in afara de faptul ca nu ma impac nici cu ea , nu am observat vreun efect nelalocul lui.
M-am gandit ca, poate, crema facuta in farmacie are prea putina lanolina si de aia nu e tocmai ceea ce imi trebuie...
Sa vaz ce branza oi face cu lanolina :D.


Tufata , cat am stat far' de forum numai nenorociri mi s-au intamplat . CRed ca-i un semn ceva :))))).
Pai, o sa caut lanolina pe la farmaciile de-aicea si, daca gasesc, iti trimit si tie intr-un pachetel, da?
Oricum, din cate spui ca ti-a facut tie, e grozava lanolina asta :).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Denizel, eu am folosit PureLan 100 la sani cand alaptam, pe prospect scrie ca nu trebuie neaparat sa fie indepartata cand alaptezi,ma gandesc ca e in forma pura si o poti folosi si pe fata
Ai incercat unt de shea? Era un subiect tot la Femina Intim http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132901

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc mult, Kokiy!! O sa mi-l comand pe PureLan asta :). Vad ca e doar 20 de ron, sper ca e valabil site-ul pe care l-am gasit. O sa fac intrecere cu Tufata ca sa vedem care se transforma mai repede in zana :))))).

Unt de shea am folosit si mi s-a parut unul din cele mai proaste produse pentru pielea mea . Imi parea atat de rau ca toata lumea il gasea un miracol, iar mie mai avea putin si-mi cadea toata pielea de pe mine :)).
Untul de avocado in schimb mi-a facut foarte bine, dar as vrea sa incerc si lanolina.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Unde ai gasit lanolina cu doar 20 de lei, da si mie site-ul pe pm daca aci nu-i voie reclama, sa vaza si ochii mei si sa-si comande si mecla mea ca deja e jale, is intr-o faza acuta, toata-s rosie si scortzoasa in jurul nasocei...Sper ca-i la fel de buna ca lansinoh-ul, de care tare am fost indragostita...de fapt daca-i lanolina pura, e lanolina pura, n-ar avea motiv sa existe diferentze, nu?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Eu am luat-o sigur din farmacie pe PureLan,de la Sensiblu sau Helpnet,nu ma mai ajuta neuronul sa-mi aduc aminte de acum 3 ani . Pretul e in jur de 20ron,dar e tub mic ,cam ca Garmastanul,ca am avut si din asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

denizel, ilinca, voifete:), ati incercat cu ulei de masline? Trebuie ca ati incercat, nu v-a placut efectul?
Eu am avut niste ierni de-astea cu cojeli si inrosiri. Seara - cand nu ma mai vedea si mirosea nime' - turnam niste extravirgin pe discheta si imi transformam fata in salata mediteraneana. Functiona de minune:))


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

ILinca, uite:

http://www.shopmania.ro/magazin~online-articole-si-accesorii-alimentatie-pentru-bebelusi~produs-purelan-100-unguent-hipoalergenic-lanolina-pura-pt-calmarea-mame~p-11000098.html

Eu inca nu am comandat-o, o sa trec maine pe la un Helpnet sau Sensiblu.


MIhaelka, mie mi se usuca pielea de la extravirgin .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Denizel, esti pe receptie? Am intrebat de lanolina la Sexiblue si au zis ca nici n-au nici n-au avut veci pururi, da' sa incerc la farmacii care prepara chestii. Eee, atunci am zis sa intreb la farmacia "mea" (care m-a scapt de rinofug) si nu numai ca aveau, dar imi dadeau cat vroiam io, 10 grame, 20 grame etc. Mi-am luat o cutiutza, de freo 7 lei. Asa ca daca inca nu ai aflat/ comandat, incearca la farmacii "de cartier", nu lantzuri de-astea trendy gen helpnet etc. Daca nu gasesti, te rezolv io din urbea noastra.
Si acum news: io de atata vreme de cand n-am folosit uitasem, dar chiar are un miros specific. Si e unsuroasa, iti straluce fatza cand te faci. Deci io as zice ca nu merge pe post de crema de zi, ci doar asa, reparatorie...sa te faci seara.
Mihaelka, la mine uleiu extraverjin avea efect pe moment, calma rosheatza si eventuala mancarime, da' a doua zi o luam de la capat. Sa vedem daca lanolina isi va face efectul si de data asta...daca nu, macar n-o sa-mi para rau de bani ca de La Roche Posay

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput