rana col uterin

rana col uterin | Autor: cristinuca

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Nu stiu daca am post unde trebuie dar stiu sigur ca aici voi gasi raspunsuri
Sa va povestesc: ma duc intr-o zi la farmacie sa imi cumpar anticonceptionale, doamna de acolo faorte draguta imi spune ca au fost scoase de pe piata si ca trbeuie sa iau legatura cu medicul ginecolog ca sa imi prescrie altceva (luam Triquilar). Imi sun doctorita care imi spune ca e in concediu insa ma pot duce cu toata increderea la doctorita care ii tine locul la cabinet. Zis si facut ma duc, ii povestesc, si vine controlul ca sa imi refaca papanicolaul si secretia desi eu aveam analizele facute in luna noiembrie anul trecut
Nici nu incepe bine si imi spune ai o rana pe col, ma ingrozesc pentru ca era prima data cand auzeam desi fac analizele de doua ori pe an.... urgent cauterizare.....m-am ingrozit si mi-a zis asteptam analizele si pe urma decidem, tratament cu tanatum rosa si cervugid o saptamana
Plec ingrozita, nu stiam ce sa fac doctoriat mea se intorce cam peste 2 saptamani de zile
Ma duc cumapar tratamentul ajung acasa ma pun pe citit pe net citesc fel si fel de pareri inebunesc inchid.
La o saptamana ma duc din nou, alt control analizele au iesit foarte bine, imi pare rau ca nu le am la mine dar maine le aduc si pun si rezultatul, secretia la fel, zice mai urmezi o saptamana astepti sa iti vina menstruatia si dupa care cauterizam
Eu nu prea as vrea cauterizare, am cam schimbat spalaturile cu tantum rosa cu ceai de pelin si galbenele, as astepta sa vina si doctora mea sa ii mai cer si ei o parere, poate ca nu e de cauterizat.......
ce sa fac? daca cauterizez si degeaba o fac?, daca este rana sau a fost altceva, mai putem avea icnredere in mediciii


madalina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Buna!
In primul ar trebui sa faci o colposcopie, ca acolo se vede cel mai bine rana, cat e de mare, etc. Si eventual analiza HPV. Eu am avut o rana pe col si am facut electrorezectie (ERAD). Am citit ca este mult mai indicata decat cauterizarea. Parerea mea este sa nu stai cu rana in nici un caz. E mult mai sigur sa o indepartezi.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Urmeaza tratamentul si fa un consult si la dr ta. Cere eventual o colposcopie.
Atat imi place asta cu increderea in medici N-aveti incredere in ce spune medicul dar aveti incredere in ce spune forumistul X care e inginer

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

eu am ceva experienta cu ranile pe col: am avut vreo 4, una o am chiar acum

ideea e ca din cate am inteles eu, tratamentul care se da (spalaturi si ovule, in principiu, uneori am avut si niste pastile orale) este ca sa rezolve problema secretiei; nu e vorba ca ai avea vreo infectie, ci doar secretia ta este prea acida si asta in timp duce la formarea unor leziuni.

dar leziunea in sine, insa - cel putin din experienta mea de pana acum, nu se rezolva decat cu cauterizare sau electro... cum a mai zis cineva inainte.

eu le-am rezolvat pana acum cu cauterizare si nu am avut recidive timp de cca 1 an - 1 an jumatate; dupa maxim 2 ani, insa, reapare.
ideea este ca aceste rani daca le lasi prea mult timp pot sa degenereze si sa se faca tumori - cel mai rau caz; de aceea este foarte important sa nu ignori tratamentul ranilor respective, cum a spus si xio!

daca nu ai incredere sau nu te simti in largul tau acum, ca nu este doamna dr. la care mergi de obicei, nu e o tragedie sa astepti inca 1-2 saptamani, ca sa poti sa discuti cu ea. mai ales cu medicul ginecolog este important sa ai o relatie bazata pe incredere, sa stii ca iti poate raspunde la toate intrebarile si temerile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Anamaria, spalaturile si ovulele sunt cu efect cicatrizant asupra ranii, de asta se dau. In cazul in care nu isi face efctul se recurge la cauterizare.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

si eu am o rana pe col si am primit tot tratament cu ovule si spalaturi. la fel stiam si eu ca acest tratament are rolul de a cicatriza cand rana este destul de mica si nu este nevoie de o cauterizare. am facut un papanicolaus si o ecointravag, la fel mi-a zis sa asteptam rezultatele sa decidem ce trebuie facut in continuare, iar la rezultat mi-a zis ca nu este nevoie de colcoscopie, ci doar trebuie refacut dupa cateva luni testul papanico. nici eu nu as pune prea mare baza pe ceea ce citesc pe net sau pe nu stiu ce forum. fiecare scrie din experienta proprie sau din ce a auzit, poate sa ti se potriveasca sau nu, fiecare caz are particularitatile lui, dar parerea unui medic conteaza mult mai mult. eu pe aceea as baza in luarea deciziilor.
va doresc sanatate multa tuturor!

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dio16 spune:

Ai facut si testul pap?

Dio16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea9336 spune:

buna!sunt noua pe aici...si foarte incantata ca m-am inscris pe acest forum.am o problema...in urma cu cativa ani mama mea a fost diagnosticata cu rana pe uter...nu a dat importanta atunci.acum starea ei de sanatate s-a agravat.de o buna perioada de timp prezinta dispareunie,durere in partea de jos a abdomenului,simte o greutate in zona pelvina,are menstruatie de 2 ori pe luna,in ultimele 2 saptamani se plange ca oboseste foarte repede si ca se simte slabita,lipsita de puteri,a slabit 10 kg intr-un interval scurt de timp....Spunet-mi va rog...care puteti si aveti experienta...ce boala poate fi si cat de grav e.sunt foarte speriata si am nevoie si de alte pareri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_mika20 spune:

SI AU AM AVUT O RANA PE COL...(MENTIONEZ CA AM 2 NASTERI LA INTERVAL DE 1 AN SI 2 LUNI UNA DUPA ALTA, SI CA AM 24 DE ANI), DR.MEU A ZIS CA TREBIUE CAUTERIZATA, DUPA CE MI-AM FACUT ANALIZELE SI AU IESIT OK, CA NU TREBUIE CA SA MA SPERII CA E DIN CAUZA NASTERILOR....INTAI MI-A DAT TRATAMENT (OVULE SI SPALATURI...BINEINTELES).....A VENIT MENSTRUATIA... .SI AM FOST LA CAUTERIZAT...MA SIMT FOARTE BINE.... SI CONSIDER CA E BINE SA CAUTERIZAM RANILE SA NU SE AJUNGA LA MAI RAU....
NU AMANATI MOMENTELE ASTEA PENTRU CA TOT ACOLO SE VA AJUNGE...MAI ALES DACA RANA E MARICICA....CU CATMAI REPEDE CU ATAT MAI BINE SI MAI IN SIGURANTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu am vindecat rana de pe col cu o chestie cu aloe, propolis etc aplicata intern. Am folosit OB-uri ca "suport".

Nu zic sa faci ca mine, eu spun doar ca eu asa am rezolvat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Eu am vindecat rana de pe col cu o chestie cu aloe, propolis etc aplicata intern.


Cel mai bine este sa faci analize (test Papanicolau, colposcopie) pentru a verifica daca intr-adevar s-a vindecat.

Mergi la inceput