Puisori de mai 2003 (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Aalina a fost ziua lui Fabian asa-i?.
La multi ani sa te bucuri mereu de el la fel ca acuma
Am vazut pozele oricum e simpatic tare , un dulce Fabian.

Daiopri dar unde esti plecata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

A fost ziua de nume.Multumim
Pe 23 feb face 2 ani si pe 24 merg la job.
Nici eu nu vin la jocuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Daiopri, La multi ani pentru junior!...cred ca a fost zilele astea aniversarea lui, nu?...cum ati sarbatorit?
Aalina vazut pozele, si amigdalele lui Fabi...pupici strengarilor...delicios tortul...tu l-ai facut?
Dana_d iti trimit mereu cadouri pe farmaville...ma relaxeaza si pe mine jocul..si chiar daca sunt in sesiune tot imi fac timp de el.
Dana Mario pentru mine e o nebuloasa sistemul de invatamant canadian...cum e? Acum sunteti in clasa a 2 a? Va alegeti singuri cursurile...sau ce zmeul e pe acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Alycia nu este inca ziua lui Tudor parca pe 13 este si Fabian pe 23.
In legatura cu sistemul de invatamint da noi sintem clasa 2-a si simplificat poti spune ca este la fel ca la noi.Nu ne alegem nici un curs este la fel ca la noi au o programa si scoala merge dupa programa respectiva.


Discutiile pe care le tot auzi pe aici sint legate de activitatile extrascolare.
Sint o multime de activitati unde poti duce copilul si care se zice ca-i ajuta
- pianul cica ajuta la concentrare
- karate la fel
- tenis ajuta la focul
- Kumon (metoda japoneza) ajuta in timp la rapiditatea minti
- inot, ski, patinaj ajuta la socializare
- sint atit de multe activitati incit eu am bataie rau de cap sa tin echilibru intre timpul acordat lectiilor si activitatile astea extrascolare.
L-as duce peste tot ca-i place si lui Joshua si mie dar din pacate mai trebuie sa facem si lectii.


Dar sint si diferente enorme fata de sistemul nostru din tara pe care le vad eu aici scoala nu se ocupa numai de nivelul academic
ci de toate aspectele legate de copil
- este prea activ (ca-n cazul nostru)
- termina temele din clasa dar trebuie intr-un anumit timp
- este prea retras
- este prea gras
- este prea slab
- nu-si face prieteni usor (asta e de rau de tot aici)
- pe noi odata anul trecut ne-a trimis la doctor ca cica merge prea des la toaleta (m-am dus desi eu stiam care-i motivul ca minca si maninca prea multe fructe)
si exemplele sint multe.

Din cite am vazut eu aici ii formeaza pentru mediul de aici.
Primele aspecte sint sociabil, adaptabil , comunicativ , seriozitate, abia apoi conteaza studiile

Concluzia e una singura scoala ii formeaza sa-si gaseasca usor servici ca altfel guvernul cheltuie ulterior bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Multam fain Dana Mario, acu m-am lamurit...sunt curioasa cum e "kumon" ala...sunt ceva site-uri?...la noi singura metoda de dezvoltare a memoriei e sa memoreze, le da tot felul de cantecele de 4-5 strofe, plus ca au treaba serioasa cu cititul si socotitul asa nu-i mai incarca cu altceva.Acum pe vacanta are de scris din povesti cuvinte si expresii cu literele invatate...merge cam doua pagini pe zi ...Activitati extrascolare ar fi ceva dar sincer nu am vreme sa-l duc programul meu fiind total alambicat..de zi de noapte...apoi cheauna de somn ziua urmatoare asa ca nu-mi gasesc energie si pt activitati extra...pe Andrei nu ma pot baza ca e adolescent "confuz" (asa mi s-a exprimat intr-o zi)...are lumea lui si prietenii lui....iar sotul e plecat zi-lumina la servici...ramane doar sa se dezvolte prin joaca, desenat si alte cele...poate reusim la vara sa mai mergem la innot..nu stiu..vom vedea...
Cat despre Tudor nu stiu de ce aveam eu impresia ca e la sfarsitul lui ianuarie..oricum...pupam la flacaul mare de acum...si sa fie cuminte si sanatos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Dana sa stii ca si aici invatamantul s-a schimbat mult. Si aici se ocupa si de alte aspecte mai ales in clasele 1-4 unde invatatoarea sesizeaza parintii daca sunt ceva probleme cu fiecare in parte. In cateva saptamani ajunge sa-i cunosca bine si apoi incearca sa corecteze defectele si sa puna in valoare calitatile fiecaruia. De exemplu Ilinca era prea sociabilala (vorbea mult in ore) si cam tupeista. Nu prea o afectau observatiile doamnei, si cam violenta cand cineva ii statea in cale sau o deranja cu ceva. Nu stiu ce a facut doamna dar s-a mai imblanzit Ilinca si s-a integrat in atmosfera si in colectiv, a invatat regulile si a inteles ca nu facem ce vrem si cand vrem.
Iar pt activitati extrascolare ne-au bombardat cu oferte cluburile sportive, au venit in scoala sa selectioneze copii pentru tot felul de sporturi si au trimis acasa pliante de prezentare sa convinga parintii. Noi avem si un mare club sportiv in apropierea scolii si casei (stadionul Lia Manoliu si multe terenuri, sali de sport si bazine de inot,inclusiv patinoarul fost 23 Aug) asa ca traim si invatam intr-un cartier cu mare oferta de activitati sportive.
Hai ca sunt buna de agent imobiliar... si asa se pare ca de la 1...8 martie sunt shomera asa ca poate imi folosesc in alta parte talentele.
Mda, am fost anuntata acum cateva zile ca "nu-si permit sa ma mai plateasca" si ca va trebui sa-mi fac bagajul...exact cand implinesc 4 ani de lucrat aici, oare e o coincidenta? Oricum o sa fie foarte complicat de gasit altceva dat fiind si criza si obligatiile mele cu copilul si varsta poate de acuma...si pretentiile ca nu m-as vinde pe nimic... si nici nu as face orice.
Oricum e si ceva bun in treaba asta: o sa am mai mult timp sa ma ocup de casa si de copii si de ferme. Deja de cateva zile feria o pauzasc mai intens si cu tupeu si de la serviciu, oricum nu mai conteaza.
Fetele sunt in vacanta acum si Ilinca are destule teme din manuale, caietele speciale si culegeri si mai face si un program intensiv la dans doar pe timpul vacantei (o duce Alexa de la 9 la 12). Aci cica a avut loc un incident, o fetita a cazut peste Ilinca si Ilinca a inceput sa urle si sa o impinga, iar o reactie de salbatec care a socat si probabil ca si mama fetitei respective a vazut.... o sa am de prezentat niste scuze dupamiaza
. Nu stiu ce sa fac cu Ilinca sa fie si ea mai toleranta, mai calma, mai echilibrata, cu mai mult autocontrol...nu e prima data cand reactioneaza violent si exagerat.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Mi se incheie acusi vacanta si eu tot nu am reusit sa va raspund la fiecare. Frateeee... is catastrofa. Da pasuiti-ma ca tare a fost bine sa ma odihnesc, sa ma relaxez, sa savurez plimbari in care sa imi aud si gandurile Maine recuperez lighioanele si mergem intr-o plimbare da luni revenim pe baricade la programul obisnuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Dana_d imi pare rau pentru job-ul tau...dar e bine ca vezi partea plina a paharului, poate vei reusi sa gasesti altceva mult mai bun.
In we asta am si eu ultimele examene si apoi sper sa pot rasufla usurata pana la urmatoarea sesiune...copii sunt pregatiti de scoala, sper doar sa ne mai lase gerul asta ca tare mi-e mila de Mircea saracutul cand il scol din patucul cald si-l duc la scoala pe -11 grade...sta asa de zgribulit si lipit de mine...ca un pui de vrabie.Intr-o seara si-a luat singurel cartea "Aladin si lampa fermecata" si a inceput sa silabiseasca din ea...ma gandeam Doamne tine-i naravul..macar asta sa aibe drag de scoala, ca cu celalalt nu mai am sperante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Dana_d da exact asa e si Joshua prea sociabil si cam tupeist dar eu asa vreau sa fie
Cum e tupeist dar nu raspunde obrasnic pentru mine e perfect.
Eu n-am fost niciodata tupeista si am avut mult de pierdut.

Cu serviciu doamne ajuta sa-ti gasesti repede ceva.
Eu fac 11 de Canada si sint in acelasi job si fac exact acelasi lucru
ca-n prima zi cu exact aceeasi colegi noroc ca-n IT se mai schimba tehnologia.

Aalina este atit de bine sa-ti auzi gindurile eu ma scol cu jumatate de ora mai devreme si merg intr-o cafea STARBUCKS dimineata
si-mi beau cafeaua intr-o liniste perfecta cu muzica in surdina.
E asa de bine .


Alycia dar ce intentionezi sa faci dupa ce termini facultatea
Vreti sa va mutati in Europa sau doar sa te duci sa muncesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Alycia, tu vorbesti de sesiune si eu numar cat mai am pana la pensie.
DanaMario, nici eu n-am fost niciodata tupeista ba chiar am fost prea emotiva pana m-am mai copt si sa stii ca m-am copt tarziu de tot, cam acum. Nici eu nu ma supar ca Ilinca e asa dar granita spre obraznicie e cam fragila. Nu-si permite cu strainii sa raspunda dar totusi e cam necioplita, se baga in vorba, intrerupe, isi da cu parerea cand nu e intrebata, iar cu mine are deja aere de superioritate, parca v-am mai povestit de faza cu datul ochilor peste cap cand ii fac observatii. Dar lipsa de modestie si siguranta exagerata pot spune ca ma deranjeaza. De multe ori nu accepta sa mai invete, sa mai lucreze in plus pentru un test, ea stie tot si nu mai are ce invata. E prea sigura ca va lua calificativul maxim, nici nu exista alta nota pentru ea. Cum sa fac sa-i insuflu putina modestie, putin respect fatza de cei care stiu mai bine unele lucruri, ea nu recunoaste superioritatea nimanui.
Va spun voua acum si o sa ramana aici peste ani: eu imi fac griji pentru cum o voi controla cand va creste, asta are prea multa personalitate si nu respecta pe nimeni, acum e inca mica si dependenta dar cand va fi adolescenta cu alte fumuri? ca sa nu va mai zic ca deja are "iubit" si stiti cum a facut rost de el? s-a dus pur si simplu la el si i-a spus ca-i place de el asa pur si simplu iar el n-avea nici o treaba, nici n-o observase... acum e umbra ei si l-a convins sa vina la noi la dans si sa-i fie partener
Asa ca, intr-un fel imi pare bine ca stie ce vrea si se descurca dar sa nu dea de necazuri cu increderea asta in ea si independenta.
Aalina, stiu ca e un soc cand schimbi papucii si treningul de casa pe pantofi cu toc si costum office si te transformi din mama si bucatareasa in femeie de afaceri ocupata. O sa te integrezi dupa cateva zile, depinde doar care postura ti se potriveste mai bine, daca etsi femeie de actiune imediat vei intra in atmosfera si vei simti gustul actiunii.
Simona a inceput lucrul exact saptamana asta si dupa doua zile deja s-a reintegrat, se pare ca locul ei e mai degraba acolo decat acasa. Si la asta suntem diferite.
va pup ca e miezul noptii


Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput