Fluor la 11 luni

Fluor la 11 luni | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Eu as vrea sa ii dau fetitei mele supliment de Fluor. Ii dau si lapte NaN care are in compozitie fluor, 4.1 micro grame la 100 ml, ea maninca in jur de 500 ml de lapte - 20 micro grame de fluor.

Doza zilnica recomandata e de 0.25 miligrame pina la 2 ani, Fluor vigantoletten are 0.25 miligrame.

E ok sa ii dau fluor vigantoletten si NaN? As zice ca da, dar as vrea sa stiu daca mai face cineva asa.

Multumesc frumos pentru raspunsuri!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Eu as spune sa nu le combini pentru ca va fi prea mult fluor ; poti eventual sa injumatatesti pastila de fluor vigantoletten .
Sa fi atenta si la apa plata , pe care presupun ca o dai copiilor, unele contin fluor.
Fluorul in exces nu este sanatoa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olesean spune:

salut!!!
eu sant noua pe aici
si eu ii dau fetitei fluor supliment ,are 10 luni
pediatra mi-a recomandat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Buna,

studiile au asociat in ultimul timp excesul de flour cu alzheimer. Astfel ca, nu stiu cat de bine este sa ii administrezi si flour si lapte NAN care contine flour. Aici de ex nu se prescrie deloc pentru ca exista in lapte formula si in apa de baut (se recmoanda bautul apei direct de la chiuveta fiind imbogatita cu flour in Anglia).

Cand era fiul meu mic o pediatra din Romania a refuzat sa imi prescrie flour pentru ca erau o groaza de minusuri, unul dintre ele fiind administrarea pana la adolescenta, altul fiind faptul ca inca nu erau studii care sa dovedeasca efectele adverse (eventuale efecte).

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Noua pediatra NU ne-a recomandat supliment de fluor. Ba mai mult, ne-a spus sa nu folosim pasta de dinti care contina fluor, pana dupa varsta de 3 ani. Acum am intrebat-o din nou (Dudu are 3 ani si jumatate); raspunsul ei a fost sa consultam un stomatolog, pt ca se pot face sedinte de tratament cu fluor la cabinetele stomatologice, si ca ar fi de preferat asa.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

De ce trebuie dat fluorul pana la adolescenta odata inceput?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Carolinah nu mai stiu exact de ce mi-a explicat atunci pediatra, poate vorbesc prostii insa parca imi amintesc ca zicea ca trebuie dat pana la schimbarea completa a dentitiei.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Doctorita mea spune ca trebuie sa o spal cu pasta de dinti cu fluor pe care sa il inghita, anume pentru a primi fluor. E al doilea doctor care prescrie fluor, baietelului meu mai mare ii dau de la 6 luni la recomandarea doctorului lui la acea vreme.

Intrebarea mea era daca sa ii dau doza recomandata 0.25 mg desi si laptele are fluor, cu mult mai putin ce e drept. Apa nu e fluorurata.

Inca ezit intre a-i da pasta de dinti cu fluor sau pastiluta de fluor, jumatate de portie zilnica. Probabil ii voi da pastiluta de fluor, dar numai jumatate de portie, pentru ca vreau sa am un control asupra cantitatii de fluor.

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

medicii din alte tari, nu recomanda fluor. amanunte nu stiu, dar si doctora copiilor ne-a spus ca nu se da flor la copii.

ALEX, operatie pe cord!

BAZAR UNIC!!!

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Noua nu ne-a recomandat nimeni fluor si slava Domnului ca l-au vazut o gramada de medici.Am vazut totusi la odiseea mea,ca sunt fete care dau fluor la copii,inafara de faptul ca li s-a recomandat pasta de dinti cu fluor..Noi avem pasta de dinti fara fluor,pt cei 4 dinti ai lui,la 1,3ani:)Cred ca depinde de dr.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Bazar general

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Mare atentie cu fluorul administrat copiilor. Mai tarziu apar pete pe dinti. Pt. copii mici exista paste de dinti fara fluor, tocmai pentru ca nu e recomandat la varste mici.
Eu o am exemplu pe fina mea, careia i s-a dat fluor de mica si de la 3 ani sta numai pe la stomatologi si are numai probleme.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput