Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Bun gasit! Fetelor, poate aveti un sfat si pentru mine.
Am nascut pe 1, bebele are 6 zile si suntem acasa de ieri .Problema e ca-l alaptez defectuos, eu asa cred! De cand am nascut, sanii nu s-au intarit in intregime deloc, doar la baza de cateva ori, dar in urmatoarele secunde au fost moi.Eu nu cred ca am lapte suficient, nu mi-au curs sanii de la sine niciodata.Pe bebe il pun la san si la doua ore.In cursul noptii trecute, timp de aprox 2 ore ne-am chinuit, cand de la un san cand de la celalalt a supt, dar tot nu s-a hranit, pt ca am facut lapte praf si a baut 50 ml.
Chiar nu stiu cum sa procedez, nu stiu daca am lapte suficient, nu stiu cum sa stimulez sa am mai mult (fara ceai si capsule Galafor-atea le iau deja).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui remaliss

Bun gasit! Fetelor, poate aveti un sfat si pentru mine.
Am nascut pe 1, bebele are 6 zile si suntem acasa de ieri .Problema e ca-l alaptez defectuos, eu asa cred! De cand am nascut, sanii nu s-au intarit in intregime deloc, doar la baza de cateva ori, dar in urmatoarele secunde au fost moi.Eu nu cred ca am lapte suficient, nu mi-au curs sanii de la sine niciodata.Pe bebe il pun la san si la doua ore.In cursul noptii trecute, timp de aprox 2 ore ne-am chinuit, cand de la un san cand de la celalalt a supt, dar tot nu s-a hranit, pt ca am facut lapte praf si a baut 50 ml.
Chiar nu stiu cum sa procedez, nu stiu daca am lapte suficient, nu stiu cum sa stimulez sa am mai mult (fara ceai si capsule Galafor-atea le iau deja).

Remaliss, sunt din pacate pe fuga, dar te rog citeste aici

La aproape 9 zile apare la multi BB prima perioada de crestere, f bine ca-l pui f des sa suga.
Sanii nu este neaparat nevoie sa ti se umfle f tare, si eu am fost unul din cazurile astea.
Cat despre datul sticlei dupa supt, asta nu este proba ca nu e satul, ci aproape orice BB mai poate bea o sticla, chiar daca tocmai a fost f mult alaptat si este satul. De aici si pericolul la hranirea cu LP de a "supraalimenta" copilul.

harnici la de 10 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Sunshine, iti multumesc mult pentru raspuns.Am citit cu mare interes recenzia pe care mi-ai indicat-o si intr-o oarecare masura m-am mai linistit.Nu vreau sa fac greseli flagrante in procesul alaptarii care sa duca la diminuarea productiei de lapte sau la refuzul bebelui de a mai sta la san.
Uite, azi, toata ziua a mancat din 2 in 2 ore. Nu stiu daca e ok, dar ma gandesc ca asa stimulez lactatia, dar oare pot trage si concluzia ca nu se satura la o masa? Dupa 5-10 minute de stat la san, adoarme instant, apoi dupa alte 2 ore sau mai putin, facem la fel.Se mai intampla ca el sa vrea la san si o ora si jumatate, timp in care mai suge, se mai agita, mai atipeste, iar mai suge, etc. E bine sa-l las asa de mult timp la san? Il mai ridic pentru regurgitatii, dar incepe apoi sa caute sanul si il pun din nou. Sper ca fac bine, sunt cam stresata, dar incerc sa gestionez situatia cat de bine pot, pentru ca nu vreau sub nicio forma sa introduc formula, desi i-am dat de 2-3 ori, din...nestiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Pai mai e si aspectul ca nu alaptezi pentru prima oara ? Sanii nu reactioneaza la fel la a doua sarcina si la a doua alaptare. Scuze daca spun prostii.
Regula este ca nu e nici o regula cat de des sau cat de mult trebuie sa stea bebe la san. Mai ales cand are puseele de crestere. Trec repede primele luni si apoi devine totul mai usor. Dar parca si greutatile astea de la inceput au un mare farmec care trece mult prea repede.


Mami de (28.10.2008) si bb2 s 40

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Alinush, ba da, alaptez pentru prima data, din pacate. Cu Rebeca nu am alaptat deloc, nici macar o zi.Am facut furia laptelui in ziua 4 sau 5 si gata, dus a fost.N-am stiut ce trebuia sa fac!O puneam la san, dar dupa cateva secunde se enerva ca nu vine si nu poate prinde varful cum trebuie, iar eu abandonam cand o vedeam atat de iritata si infometata.
Stiu, am gresit, iar de data asta chiar nu vreau sa mai gresesc.


A, inca o intrebare...Bebele s-a obisnuit tot la 2 ore la san, dar daca doarme si trec 4 ore, ce trebuie sa fac? Folosesc pompa dupa cele 2 ore ca sa scot laptele?Mai exact, in ce conditii golesc eu sanii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Daca mananca din 2 in 2 ore e mai mult decat perfect, laptele matern se digera in 90 de min. Asta cu 3 ore sunt povesti, bebelina mea a mancat in prima luna ca disperata, a crescut de la percentila 25 la 95 intr-o luna jumate ( crestere nu numai in greutate, ci si in lungime si perimetru cranian). Eu nici n-am facut furia laptelui, a papat ea tot, aveam tot timpul sanii goi. Am facut in schimb mastita la 3 luni cand a inceput sa fie curioasa si sa se uite pe pereti in loc sa manance . Fiecare copil e diferit, poate are un puseu masiv de crestere acum, alimenteaza la cerere si peste o saptamana verifici cat a luat in greutate.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui remaliss
A, inca o intrebare...Bebele s-a obisnuit tot la 2 ore la san, dar daca doarme si trec 4 ore, ce trebuie sa fac? Folosesc pompa dupa cele 2 ore ca sa scot laptele?Mai exact, in ce conditii golesc eu sanii?


Daca nu mananca 4 ore sanii devin prea plini? Pai atunci ai clar lapte suficient. Daca nu te dor, sanii nu trebuie goliti, asa isi va regla organismul productia in functie de bebe. Daca ma dureau noaptea, sincer eu nu ma ridicam sa pun bomba in functiune, pana la urma si noi avem nevoie de odihna, puneam bebelina un pic la san, dar putin, cat sa treaca durerea, nu a goleasca sanul. Daca nu te dor, dormi si tu linistita.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Mi-e teama ca voi abandona lupta...Ma doare sufletul numai cand ma gandesc!
Noaptea trecuta si azi, toata ziua, a vrut la san tot la mai putin de 2 ore.Am facut precum a vrut, dar in seara asta, dupa ce l-am pus la ambii sani, in mai putin de o ora a inceput sa planga.Am facut lapte formula si a baut 60 ml.Deci, de la mine nu se satura.Ce sa fac????????Trebuia sa-l pun la san, apoi iar peste o ora plangea...E ca un cerc vicios.Ma hidratez, mananc bine, iau galafor, ce sa mai fac sa-i ajunga bebelui laptele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui remaliss

Mi-e teama ca voi abandona lupta...Ma doare sufletul numai cand ma gandesc!
Noaptea trecuta si azi, toata ziua, a vrut la san tot la mai putin de 2 ore.Am facut precum a vrut, dar in seara asta, dupa ce l-am pus la ambii sani, in mai putin de o ora a inceput sa planga.Am facut lapte formula si a baut 60 ml.Deci, de la mine nu se satura.Ce sa fac????????Trebuia sa-l pun la san, apoi iar peste o ora plangea...E ca un cerc vicios.Ma hidratez, mananc bine, iau galafor, ce sa mai fac sa-i ajunga bebelui laptele?


1. Alapteaza de cate ori vrea! Continuu daca asta vrea bebe, atata timp cat tu nu ai dureri. Exista asa numitul www.kellymom.com/babyconcerns/fussy-evening.html" target="_blank">cluster feeding in care bebe poate sa simta nevoia sa suga cu pauze f mici timp indelungat. Lasa deoparte ideea preconceputa de alaptat din x in x ore.

2. E important sa fii sigura ca mananca intr-adevar. Uite diferenta:

- www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=123:really-good-drinking&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">bebe care mananca bine si inghite

- www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=125:nibbling&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">bebe care "suzeteaza"

Deci ca sa manance, bebe trebuie sa fie intai de toate bine mufat si sa inghita intr-adevar laptic.

3. Nu ne-ai zis cat a luat bebe in greutate, ca cei 60 ml de LP sunt cu totul si cu totul neimportanti.

4. Daca continui sa-i dai biberon exista riscul sa suga din ce in ce mai prost, suptul la san se face diferit,

5. Daca tot ai senzatia ca "nu se satura", si sanii iti curg, barem mulge-te si da-i laptic matern din paharutz, poti folosi capacul biberonului, uite www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=37:cup-feeding&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">cum

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

REMALISS, suntem alaturi de tine, te rog mult nu ceda!!!! Stiu exact ce spui si eu am trecut prin asta. O sa iti spun ce mi s-a intamplat mie: in Bucuresti bebe papa la o ora san dar cand mergeam la parinti in provincie fiind aerul mai curat ii dadea pofta de mancare si papa la juma de ora, chiar de Paste s-a intamplat, pe deal, simteam ca innebunesc, eu am alaptat in dureri , de fapt inca se intampla si bebele meu face maine 9 luni si tot ma doare f tare cand alaptez, deci tu esti norocoasa. Da-i de cate ori vrea, stiu ca este agatat practic de gatul tau dar este cel mai bun lucru pe care il poti face pt el si te rog renunta la laptele praf, se poate f bine si fara....dar asta e parerea mea. Curaj!

Mergi la inceput