Varicela de 3 zile si inca febra!

Varicela de 3 zile si inca febra! | Autor: Buluci

Link direct la acest mesaj

Dupa o pneumonie tratata intravenos cu antibiotice la Spitalul Matei Bals, fix la doua sapatamini de la externare mi-a facut varicela.
Are 3 zile de la eruptie si inca face febra.
Sfatul unui medic a fost sa merg la spital, sfatul altui medic sa nu-l duc.Avand in vedere situatia actuala cu gripa porcina, plus ca ma vor trimite tot la Matei Bals de unde a si luat varicela, spuneti-mi va rog ce sa fac?
Sa-l mai tin doar pe antitermice? oare imunitatea lui fiind foarte scazuta dupa pneumonie este normal sa faca febra?
Presupun ca vor sa ma interneze...banuiesc ca singurul lucru care-l vor face va fi sa-i administreza antibiotic??
Va rog , ajutati-ma cu un sfat?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Nu prea cred ca se administreaza antibiotic la varicela...
Ai mei au facut, dar fara febra... si dr ne-a spus sa nu le dau absolut nimic...
In schimb eu am facut febra, nu prea mare (maxim 38) vreo 3-4 zile... si ma dureau toate cele ... Mie mi-a spus ca pot lua nurofen... ca sa reduca febra si mai ales sa calmeaze durerile...

Sfatul meu ... poate ar fi bine sa il vada un dr. acasa, sa te asigure ca nu sunt alte probleme... si ca febra e de la varicela, si nu de la altceva... dar nu la spital... pt. ca asta ii mai lipseste, dupa varicela sa faca cine stie ce... Asa a mai patit-o o prietena: a fost internata cu copiii pt. ca au facut scarlatina, apoi la 2 sapt. au facut si varicela, luata evident din spital



Multumim pentru voturi www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Febra poate dura cateva zile la varicela. Mi-amintesc de baiatul meu care dupa cateva zile de eruptie cu febra, cand a inceput sa se simta mai bine, sa nu mai faca temperatura si bubitele incepusera sa faca cruste, a iesit pe balcon ... Era iarna, balconul era inchis , fecioru era imbracat in trening si fara nimic pe cap. A stat in fereastra deschisa strigand la copiii din fata blocului, pana m-am prins si l-am bagat la loc in casa. Si ... au urmat inca vreo trei zile de febra!
Ca a capatat un alt virus, sau ca nu invinsese de tot boala si a avut o recadere, nu stiu sigur. Cert e ca organismul este vulnerabil pana cad crustele.

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Si fiica-mea a facut 4 zile de febra, 5 de eruptii. De obicei merg mana-n mana. Dar nu i-am dat decat antitermice. Si aerius, sa-i mai calmeze mancarimile.


sotul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

bULUCI, multa sanatate.nu stiu ce sfact sa iti dau, nu am trecut prin asta.eu am o dr f buna care vine acasa, cam scump, dar asta e.merg pe mana ei si o apreciez f mult.acum este dr neonato, dar a lucrat in pediatrie 25 de ani in spital.daca ai nevoie iti dau nr.

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)
www.flickr.com/photos/9510942@N05/show/with/4037258963/" target="_blank">POZE OSLO




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Ilenutza, eu stau in Buftea! Ma indoiesc ca ar veni pana la mine acasa!Oricum, daca maine mai face febra, ma duc cu el la spital!
Acum nu mai are febra, sper sa nu mai faca in seara asta!
Azi la ora 15 ava 39, nu i-a scazut pana la ora 18 si asta dupa panadol, nurofen, si un supozitor de algocalmin.
Am sunat la salvare dar nu aveau pe zona doctor , decat asistenta si mi-au zis sa ma calmez ca este normal sa faca febra si ca nu l-ar interna nimeni pentru varicela.
Cand toate spitalele sunt in carantina , cum Dumnezeului nu exista medici pe salvare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Eu cred ca este posibil sa faca febra timp de mai multe zile. De obicei febra dureaza pana apar toate valurile de bubite. (ele apar pe rand, nu toate odata) Fii-miu a facut acum 10 ani si a facut si sotul, in acelasi timp. Amandoi au facut febra cateva zile bune, copilul 37,5 - 38, sotul 39 - 40. Antibiotic in nici un caz nu ii da nimeni. Iar la spital nu cred ca il tin. Dar mai bine tine-l acasa decat sa-l duci sa-l expui la alte alea. Antitermice poti sa-i dai, noua asa ne-a recomandat atunci. Si mixtura mentolata pentru uns pe bubite.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Aseara pe la 2 nopatea a mai facut febra 39, azi doar 37,7.Bubitele au inceput sa se usuce, iar altele nu cred ca vor mai apare.Mixtura mentolata nu accepta sub nici o forma, abia l-am pacalit cu betadina.De mancat mananca destul de bine, nu cred ca ar fi o complicatie la plamani.
Tineti-ne pumnii sa fie ultima zi de febra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

si la noi tot 4 zile febra..5 eruptie..urata forma a avut

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput