Nu le e foame???? sau...?

Nu le e foame???? sau...? | Autor: Kariris

Link direct la acest mesaj

Mai am putin si o iau razna.
Fetele mele in varsta de 2 ani si 3 luni nu mai mananca aproape nimic! Aparent sunt sanatoase, prea pline de energie dar, nu mai mananca aproape nimic in afara de laptele de dimineata (ora 7) si cel de seara (ora 20,30).
Eu nu stiu cum rezista doar cu 300 ml lapte dim si 300 seara.
Mai beau putina apa sau ceai (neindulcit) in timpul zilei, poate 2-3 lingurite de iaurt si atat pana la laptele de seara.

Ele mancau laptele de dimineata, apoi un mic dejun pe la 10, fructe pe la 12, la 13 pranzul (ori ciorbita ori un fel principal) se culcau pe la 14,30- 15, se trezeau pe la 17,30-18 cand mancau mamaliguta cu branza si smantana sau ceva gatit, la ora 20 laptele si la 21 culcarea.

Ei, de vreo 2 saptamani nu numai ca nu mai mananca mai nimic dar nici nu mai dorm dupa amiaza aproape deloc si seara se culca tot mai tarziu chiar si la 23,30 iar dimineata se scoala la 6,30 cel tarziu.

O fi o perioada, o fi normal, nu stiu ca sunt primii mei copii, cert e ca ma baga la balamuc! Gatesc ca tampita cate 3 feluri de mancare si nu mananca nimic! parca le-as da noroi sa manance asa mutra fac! Si ce e mai enervant e ca se aseaza la masa (ceea ce ma face sa cred ca le e foame) iau o lingura de mancare dupa care se dau jos si nu mai mananca.

As vrea o parere de la parinti care au copii de varste apropiate. As vrea sa stiu daca e un comportament specific varstei pentru ca mie mi se pare ciudat ca dintr-o data sa refuze mancarea. Hai o fac de fitze la o masa dar sa le sari pe toate??????

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lachione

Mai am putin si o iau razna.
Fetele mele in varsta de 2 ani si 3 luni nu mai mananca aproape nimic! Aparent sunt sanatoase, prea pline de energie dar, nu mai mananca aproape nimic in afara de laptele de dimineata (ora 7) si cel de seara (ora 20,30).
Eu nu stiu cum rezista doar cu 300 ml lapte dim si 300 seara.
Mai beau putina apa sau ceai (neindulcit) in timpul zilei, poate 2-3 lingurite de iaurt si atat pana la laptele de seara.

Ele mancau laptele de dimineata, apoi un mic dejun pe la 10, fructe pe la 12, la 13 pranzul (ori ciorbita ori un fel principal) se culcau pe la 14,30- 15, se trezeau pe la 17,30-18 cand mancau mamaliguta cu branza si smantana sau ceva gatit, la ora 20 laptele si la 21 culcarea.

Ei, de vreo 2 saptamani nu numai ca nu mai mananca mai nimic dar nici nu mai dorm dupa amiaza aproape deloc si seara se culca tot mai tarziu chiar si la 23,30 iar dimineata se scoala la 6,30 cel tarziu.

O fi o perioada, o fi normal, nu stiu ca sunt primii mei copii, cert e ca ma baga la balamuc! Gatesc ca tampita cate 3 feluri de mancare si nu mananca nimic! parca le-as da noroi sa manance asa mutra fac! Si ce e mai enervant e ca se aseaza la masa (ceea ce ma face sa cred ca le e foame) iau o lingura de mancare dupa care se dau jos si nu mai mananca.

As vrea o parere de la parinti care au copii de varste apropiate. As vrea sa stiu daca e un comportament specific varstei pentru ca mie mi se pare ciudat ca dintr-o data sa refuze mancarea. Hai o fac de fitze la o masa dar sa le sari pe toate??????

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna



offf lachi cat de bine te inteleg...ma regasesc in descrierea ta, doar ca al meu mai prefera si fructele si painea goala...cam asta... in rest abia bag cateva lingurite chinuite de mancare in el...darrrrr am gasit un remediu minune...de 2 zile...e vorba de BIOCIN, e un produs naturist pe baza de drojdie...vreau sa-ti zic ca de 2 zile a inceput sa manance mai bine ca inainte, ba chiar imi cere el papa...nu mai trebuie sa fug cu lingura dupa el prin casa...

doamne ajuta sa ne si tina...eu sunt incantata deocamdata de el...
incearca si tu...rau nu face...dar paote va ajuta si pe voi...

sanatate si nervi de otel...

*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007)

ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Andreea multumesc pt raspuns. Eric e asa dintotdeauna sau inainte manca normal si e asa doar de o vreme? Ca ale mele s-au schimbat brusc de vreo 3 saptamani. Sunt si foarte nervoase, mai bine zis irascibile. Cel putin Iris 80% din timp se smiorcaie. De dimineata si pana seara ei nu-i convine ceva. Parca se pandesc una pe alta sa isi faca reciproc ceva care sa le deranjeze si sa se declanseze o criza de plans la ele... si la mine una de nervi

Nu, dar problema mea de baza e cu mancarea. DE CE nu mai mananca nimic?

E superb Eric!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa76 spune:

Nu stiu ce as putea spune doar ca si noi am patit ceva de genul acesta.La inceput nci eu nu mi-am explicat aversiunea lui fata de tot ce era mincare solida pe moment.Facea mofturi nu deschidea gura si daca reuseam sa-l pacalesc mai mult de o lingura nu lua.Mai minca cite un iaurt sau o banana si laptele atit.Apoi seara spalindu-l pe dintisori cred ca l-am atins cu periuta mai tare si pentru prima data a vrut sa ma muste de mina.Uitindu-ma la el in gurita,surpriza :doi molari stateau sa apara.Acum nu stiu daca voi ii aveti pe toti dar la noi asta a fost cauza.Fara febra,fara altceva .Doar o stare de "nervi" si smiorcait din orice.A durat cam o saptamina si apoi inca una pina ne-am revenit la normal.Nu am mai insistat din acel moment.Cit minca atita minca.N-am mai gatit n-spe feluri.Asta avem asta am pus pe masa.Nu vrei nu-i nici o problema ,tura urmatoare.Si acum vine singur si cere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lachi, eu am un baietel de 3 ani si 1 luna, dar la varsta pe care o au printesele tale tot asa facea si pana la urma explicatia a fost tot molarii (cum a patit alexa). Problema la tine este ca si-au dat programul peste cap (daca spui ca nici nu dorm suficient). Tot ce trebuie sa faci este sa incerci, cu rabdare (stiu.....), sa le refaci programul: daca nu papa de foame sau de durere s-ar putea sa o faca in virtutea obisnuintei. Eu si acum patesc cu puiul meu asa daca cumva se intampla ceva si depasesc ora de masa sau somn - pot sa-mi iau la revedere de la ele in ziua respectiva. Eu imi dadeam seama ca-i iese cate un dintisor ceva si pt ca se constipa in momentele respective, asa ca iti dai seama ce greu intra mancarea in perioadele acelea minunate. Concluzia este ca nu vor lesina de foame, mananca si ele cat pot si cat au nevoie, eventual da-le mai mult laptic (si in timpul zilei) sau lapte cu paste, cu mamaliga - ceea ce le-ar putea face placere.
succes

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eeee, am si eu una bucata de pitic smiorcait, nemancacios si vesnic in alergatura.
La noi faza cu mancatul dureaza de vreo cateva luni, cea cu dormitul dintotdeauna, dar parca acum mai rau ca niciodata, in sensul ca ii ia ore pana adoarme, se foieste, se suceste... Iar cu smiorcaitul, deja ma enerveaza. El a fost totdeauna f pilos, nici cand se lovea nu plangea, chiar imi faceam probleme ca are un grad prea mare de suportabilitate. De la o vreme de smiorcaie si daca il trage surioara lui de bluza.
Noi am banuit ceva giardia, care desi nu a iesit la analize, am facut tratament in vara cu zentel, ptr ca helmiflores-ul si tinctura de propolis deja nu mai imi pareau eficiente. Am reluat tratam. si in toamna, facut de toata familia, mai putin cea mica. Eu m-am chinuit cu niste pastile naturiste de imi venea sa mor, nu ma mai tineam pe picioare de rau, dar le-am luat cu nadejde. Nu s-a schimbat nimic. Urla dupa mancare, zici ca o sa te manance si pe tine si cand se aseaza la masa ia 3 lingurite si gata. Mai are mom cand mananca cate 2 castroane, dar rar, daca este manacre care ii place f mult: piure cu carne sau mamaliga cu smantana si peste, in rest...ciorba nici sa nu o mai vada.
Dar...daca i-as da dulciuri toata ziua...chiar si banalii biscuiti populari...altfel stau lucrurile... Mai mananca fructe, dar nici din alea ca odinioara, ca a inceput cu mofturi: nu-i mai plac strugurii, nu-i mai plac merele, doar banane si portocale.
Eu m-am resemnat, am zis ca o fi in crestere, desi s-a facut ca firul de iarba, il ia vantul pe strada.

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Fetelor, m-ati mai linistit. S-ar putea sa aveti dreptate cu molarii. Poate de aceea sunt si asa nervoase si nu pot dormi la pranz. Am vazut ca si ele sunt cam constipate in ultima perioada. Si azi, mi s-a parut ciudat ca una din ele , la pranz, dupa ce a refuzat mancarea, buna de altfel, si 3 feluri diferite agreate de ea, a cerut lapte! Deci ii era foame dar ceva o impiedica sa manance. I-am facut un lapte si l-a baut pe tot (300 ml)

Si faptul ca cer biscuiti dar nu ii mananca, musca putin si ii arunca prin casa...

Si faptul ca nu prea mai vor sa se spele pe dinti sau incearca sa termine cat mai repede procedura?

Or fi semne de aparitie a molarilor?

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lachione

Fetelor, m-ati mai linistit. S-ar putea sa aveti dreptate cu molarii. Poate de aceea sunt si asa nervoase si nu pot dormi la pranz. Am vazut ca si ele sunt cam constipate in ultima perioada. Si azi, mi s-a parut ciudat ca una din ele , la pranz, dupa ce a refuzat mancarea, buna de altfel, si 3 feluri diferite agreate de ea, a cerut lapte! Deci ii era foame dar ceva o impiedica sa manance. I-am facut un lapte si l-a baut pe tot (300 ml)

Si faptul ca cer biscuiti dar nu ii mananca, musca putin si ii arunca prin casa...

Si faptul ca nu prea mai vor sa se spele pe dinti sau incearca sa termine cat mai repede procedura?

Or fi semne de aparitie a molarilor?

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna



Lachi, mmultumim de complimente...

Eric e mofturos de mic, ce-i drept...si mananca f putin dintotdeauna... si Eric imi cere in ultima vreme lapte, chiar si noaptea, chiar si la somnul de pranz..ceeea ce nu se intampla inainte... vad ca-i e foamne, il intreb daca vrea papa si zice 'da' dupa care abia ciuguleste de 2-3 ori...la fel face si el cu biscuitii sau alte chestii...musca o data de doua ori si gata...dar vad ca-i e foame, pt ca lapte ar bea oricand si oricat... ma rog, cat incape in stomacelul lui...

nu stiu daca sunt de vina ceva dinti, ca de spalat pe dinti il spal, asa cum pot, ca nu ma lasa...incerc sa ma uit in gura lui...
chiar nu stiu ce-o fi...paraziti intestinali n-are, ca analizele de sange au iesit negative...oricum i-am dat ceva naturist si pt viermisori, preventiv...habar n-am ...nu mai stiu ce sa-i fac...

ma rog sa-si revina, la un moment dat...ca-mi scoate peri albi...

*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007)

ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lachi, stai linistita, apar dintisorii...

si fetita mea a trecut printr-o perioada asemanatoare, cam tot la varsta asta

plus ca ale tale se si iau una dupa alta, se imita

ai incercat cu lapte cu cereale, sa fie mai consistent si sa le tina de foame ? sau gris cu lapte, orez cu lapte daca le place, sau mamaliguta foarte moale cu smantana, mai poti pune cereale/biscuiti in iaurt (cereale din acelea praf, nu fulgi)

eu ii faceam fetitei un amestec (cu blenderul) din iaurt, banana, biscuiti ptr copii, mar, para, piersica, strugure, etc., il incalzeam putin si il papa cu mare placere, chiar daca refuza mancarica mai solida; uneori am pacalit-o si a baut iaurtul sau amestecul de mai sus cu paiul

ca sa-i distrag atentia ii mai dadeam sa se joace cu un ruj sau o truse de farduri sau cariocile, functiona mai mereu, uita sa refuze papica ptr ca era ocupata cu altceva...

lachi, poti incerca sa le dai putin panadol sau nurofen, calmeaza durerile provocate de eruptia dentara (scrie si pe prospect, administrezi in functie de varsta si greutate sau mai bine intrebi pediatrul). functioneaza si gelurile calmante pentru gingie...iar constipatia apare tocmai din cauza ca fetitele nu mai papa bine, astfel incat aportul de fibre si lichide din alimente sa antreneze digestia si eliminarea...

si, un sfat , oferit cu cele mai bune intentii : dragi mamici, nu va mai grabiti cu administrarea tratamentelor impotriva viermisorilor fara recomandarea medicului si fara un rezultat clar de la analize (de preferat analiza din sange, pentru ca din proba de scaun nu ies intotdeauna la analize). zentelul ataca ficatul si nici nu se pot face prea multe serii de tratament cu el. plus ca degeaba tratezi copilul, daca adultii nu iau si ei medicamente impotriva parazitilor...iar reinfestarea se poate face atat de usor, in afara casei...


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

al meu Mufarin e mai precoc la capitolul asta! desi are 1,8 ani, se incadreaza perfect in tema!! e intr-o alergatura continua, nu are timp de stat in scaun la masa, ca are treaba, sunt zile cand mananca 2-3 linguri de ceva..la fel, faceam 'n' variante de mancare, aruncam tone, ai am renuntat...a avut perioade de manca super bine, apoi perioade de-a dreptul horror, de plangeam de nervi, mi se parea incredibil...acum iar e intr-o perioada(adica de cateva zile, nu stiu cat o sa tina) in care manaca binisor, mai alergat, mai stand locului, dar e de lupta cu el...mereu a fost lingav, si agitat, asa ca nu indraznesc sa ma gandesc cum o fi mai tarziu...sperante ca va manca exemplar nu mai am, e mai sanatos sa nu mai sper

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput