Cum ii culc?

Cum ii culc? | Autor: bonta_bonta

Link direct la acest mesaj

situatie:

2 baieti, aproape 4 ani unul si 2ani si vreo 3 luni celalat.

de cand ii stiu au fost mofturosi la somn, insa am ajuns acum la exasperare. si la somnul de amiaza si cel de seara au nevoie de cate 2 ore sa adoarma, si nu singuri, cumva, ci neaparat cu mine sau cu buni...

acuma ei sunt de vreo jumate de an cu mami toata ziua, insa acum sunt acasa de luni (concediu medical) si imi dau seama ca dupa standardele mele lucrurile au luat-o razna.

Adorm f tarziu la amiaza, dupa 2 jumate, dorm cate 3-4 ore si seara nu-i chip sa adoarma. Trebuie sa stea cineva cu ei ca sa adoarma (ok, ne place sa stam cu ei, sa le spunem povesti, sa ne adoarma in brate, dar 2 ore e prea mult, sincer o iau ranza!!!!)

Ca atare am decis ca trebuie sa educ si sa reduc somnul din timpul zilei si sa ii culc mai devreme seara.

Insa cum ii fac sa adoarma singuri ziua? il pun pe unul intr-un pat, fuge celalat. Dupa 4 ani de stat si adormit copii REFUZ sa mai stau cate 2-3 ore pe zi sa ii adorm.(timp in care mai vor apa, mai vor pisu, ma vor luna de pe cer... chiar daca le pica ochii de somn) TREBUIE sa fie o cale prin care sa adoarma mai repede si oadata gasita mami trebuie sa continue drumul, dupa ce ma intorm eu la munca.

Ca atare, cum fac sa obtin urmatoarele: pus copii in npat, citit poveste (3 la numar de obicei) si intre timp sau imediat dupa ei sa adoarma? Asta pt somnul de amiaza si ma gandesc ca trebuie treziti dupa o ora si jumatate ca sa poata apoi sa adoarma seara.

Dimineata se trezesc pe la 6 btw... oare o fi posibil ca la varstele acestea sa nu aiba nevoie de somn la amiaza? ma indoiesc, fiindca daca nu dorm sunt scapati de sub control dupa-masa, pe mami nu o asculta deloc, pe mine da, dar eu sunt la munca....

Cum procedati voi? help please....



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

A mea a dat semne in jurul varstei de doi ani ca nu mai vrea sa doarma dupa-amiaza asa ca n-a mai dormit.In schomb,seara se culca mai deveme decat altii de varsta ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

In primul rand cel mare nu cred ca mai are nevoie de somnul de zi, incearca sa-l lasi sa nu doarma si la 8 va fi in pat. Eu asa am procedat cu cel mare, de la 4 ani nu mai doarme la pranz si chair si acum la 8 ani la ora 9 e in pat.

Daca se deranjeaza unul pe celalalt poate e bine sa aiba camere separate daca ai cum. Daca nu seara pune-i in pat la aceeasi ora, si aseaza-te langa ei pana adorm.

Poate nici cel mic nu mai are nevoie de somn, urmareste-l adoarme de oboseala sau doar pentru ca timp de 2 ore stati in pat si ajunge letargic?

O regula pe care o am eu la fie-mea de 2 ani si 3 luni e ca daca nu adoarme pana la ora 2 nu mai doarme, nu o mai las. In general doarme o ora intre 12,30 si 1, 30. Daca ma pun cu ea in pat la 1,30 sa zicem si la 2 e inca treaza ma ridic, tragem jaluzelele sa intre lumina si sistam somnul.

Astfel la ora 8 cea mica e in pat iar cel mare la 9.

Mi se pare tarziu sa adoarma un copil la 3-4 sa se scoale la 5-6 si sa mai vrei sa adoarma la 10. Probabil si la 11 noaptea sunteti tot drepti.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Sari o zi somnul de pranz, a doua zi dimineata ii trezesti la ora obisnuita. Copilul mai mic va fi cred obosit la pranz, urmare a zilei precedente, asa ca il culci mai devreme decat de obicei, in jur de 13 si nu-l lasi 4 ore, 2 ore il lasi. La cel mare poti sari de tot peste somnul de pranz. La 8.30 ii bagi in pat, pana la 21 sa adoarma.
Ce program nemtesc mi-a iesit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna! Eu am trei baieti, pe care seara ii culc de obicei deodata, ma refer doar la seara. In primul rand au un ritual de la care nu ne abatem: cina, dus si culcat. Dupa dus fiecare merge sa mai bea o gura de apa daca mai vrea si apoi nu se mai dau jos din pat, decat daca are o urgenta. De vre-o doua luni l-am obisnuit si pe junior sa adoarma singur, cu lampa de veghe si poveste sau muzica in surdina la cd. Mai greu a fost vre-o 3-4 zile, dar m-am tinut tare si am reusit. Il amenintam ca daca se mai da jos din pat il culc in cusca cu catelul. Acum este bine, suntem lejeri, nu mai tre sa stam langa Alexandru pana adoarme seara. Bogdan si Vlad s-au invatat sa adoarma singuri in jurul varstei de 3 ani, care a coincis cu venirea pe lume a fratiorului. La Alexandru, cum nu mai vine nici un bebe, am mai amanat, pana am vazut o emisiune cu tripleti pe care a reusit sa-i invete sa adoarma singuri. Oricum trebuie sa fi constienta ca nu va fi foarte usor si ca trebuie sa fi hotarata si sa nu cedezi in nici un fel. Baietelul cel mare nu merge la gradi? Acolo ii culca de la 13-15, ai putea incerca si acasa acest program. Eventual dupamasa plimba-i mai mult, sa faca multa miscare, nu cred ca ar trebui sa le scoti somnul de dupamasa, mai ales daca ei ar dormi, dar nu ii lasa mai mult de 2 ore. Bogdan merge la scoala, deci el nu mai doarme decat in week-end daca este foarte obisit, dar Vlad cu Alexandru dorm la gradi si seara la ora 21-21.30 sunt in pat.
Iti urez bafta si sa ne povestesti cat de relaxata esti ca nu mai tre sa stai doua ore pe zi sa-i adormi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonta_bonta spune:

multumesc de raspunsuri si sfaturi

de cand aplic noua tactica: ei in pat si eu/ mami pe fotoliu citindu-le poveste, nu mai doarme nici unul.

mcrmiki, zici ca a durat cateva zile, eu nu stiu daca reusesc fiindca de luni ma intorc la munca iar cu mami nu se vor tine de program (nu o prea asculta, ea e convinsa ca ei tb sa doarma la amiaza si asa se mai odihneste si ea si aici are dreptate, ea stie cat ii e ei de usor/ greu sa fie toata ziua si noaptea cu ei. de cand a venit ea sa stea la noi, domnii au migrat in patul bunicii...)

intr-adevar dupa mine cel mare rezista fara somn, e mai dificil putin dupa-masa , dar cel mic cade din picioare pe la 5 daca nu doarme la amiaza...

de fapt avem aici 2 probleme: ei refuza sa doarma separat, insa atunci cand staiu impreuna in pat le arde numai de joca/ harjoana si le fuge somnul

2: mami sta cu ei toata ziua si are 59 de ani... ii e si ei greu daca sunt maraiti si nedormiti. Daca as stau eu acasa cu ei m-as descurca si i-as tine mai bine in frau, altfel ma asculta pe mine ... dar nu pot sa renunt la serviciu sa stau cu ei acasa.

saptamana viitoare merg la ikea si le cumpar patuturi, poate asa ii conving sa stea fiecare in patul lui si merge mai bine treaba si o sa incerc cat de mult sa lucrez vinerea de acasa, cred ca ar avea o influenta mai buna asupra lor in general, caci buni chiar il scapa uneori din mana pe cel marisor...

chiar nu tin sa doarma singuri ca ne e drag sa dormim cu ei, numai adormitul e problema... dureaza forever. Dar sper ca la un moment dat sa pot sa spun ca am reusit intr-un fel sau altul.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canita spune:

eu am un baietel care peste o saptamana face 11 luni. Pentru ca a avut colici pana pe la 3 luni s-a invatat sa adoarma leganat. Am avut probleme mari cu somnul: se trezea de mai multe ori pe noapte/ doar de 2, 3 ori dar ii lua f. mult sa adoarma. Dar am insistat sa ii pastrez un ritual de culcare: activitati mai calme in apropierea orei de somn (21), baie, lapte cu cereale, pus in patut si lasat sa adoarma singur. Nu stau langa el. La inceput a plans dar in putin timp s-a invatat sa adoarma singur si in felul acesta si-a reglat si somnul de noapte. In prezent (daca nu ii iese vreun dintisor) adoarme imediat dupa ce l-am pus in patut, fara plans si se mai trezeste dimineata (6, 6.30; azi a dormit pana la 7). Baiatul meu e mic asa ca mai doarme 30'/maxim 1 ora dimineata si 1 ora si 30'/ maxim 2 ore dupa masa (in jur de 14.30-15.
Eu cred ca fiecare copil (ca si adultii)are propriul lui ritm: unii au nevoie de mai mult somn, altii de mai putin.
Poate ar fi bine sa ii separ pe cei doi baieti ai tai, caci s-ar putea sa fie si asta o probleme. Unul ar dormi dar nu poate din cauza celuilalt caruia nu ii e somn. Iti spun din experienta: eu la tara dormeam cu sora si vara mea, care erau mai mici (cu 2, respectiv 3 ani)si din cauza mea nu dormeau nici ele. Eu de mica nu am dormit prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Daca cel mic are nevoie de somn dupa amiaza - il pui pe el in camera la culcare, in timp ce cel mare are o activitate in... sufragerie sa zicem (coloreaza, construieste, etc). Deci: ALTA CAMERA!
Ii atragi atentia celui mare ca daca auzi un zgomot - trage si el pe dreapta. Si te ti de cuvant.

Cel mic e suficient de mare sa inteleaga ca atunci cnd spui ca tb sa doarma - doarme. Ii poti pune eventual niste cantecele in surdina. Nu stai cu el sa doarma. Parerea mea e ca un copil tb sa poata dormi singur. Iar dc nu adoarme in maxim - dar maxim o ora - il ridici din pat!

Cel mai important lucru, ca sa nu-ti faci nervi seara e RITUALUL! Asa el are timp sa digere ideea ca vine ora de culcare. Nu-l anunti: "in 5 minute sa te vad in pat!"

Cum fac eu cu cel mare:
- la ora 18.00 facem o plimbare de o ora (pe jos, sa oboseasca)
- cina la ora 19
- dush rapid la ora 20.00
- poveste de seara
- pupici, imbratisari, rugaciune
- la maxim 21.00 (uneori - 20.30 / 20.45) - e in pat, cu o lumina de veghe aprinsa (daca se trezeste noaptea sa mearga la pipi sa nu-si rupa gatul :) ).

Si adoarme in 10 minute maxim.

Iar dc doarme dupa-masa - nu mai mult de 1.30ore si nu peste ora 16!

Bafta si sper sa e ajute experienta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Eu cred ca trebuie sa fii putin mai severa la culcare (nu dati cu rosii, stiu ce vorbesc). Si cand spun asta, ma refer la ritualul in sine. Inteleg ca tu le citesti cel putin trei povesti seara si astepti ca ei sa adoarma ca sa poti pleca de la ei din camera? Eu zic sa scurtezi "preludiul": citesti o poveste, rugaciunea fiecaruia (daca le spui), pupici si urari de noapte buna, stingi lumina si pleci. La noi asa se intampla, si chiar si acum, cand deja nu mai avem probleme la culcare, atunci cand ies de la ei ii "amenint" sa nu mai aud harjoneala si galagie ca vrem si noi sa mergem la culcare ca suntem obositi iar maine ne trezim cu totii devreme. La inceput mai intram o data sau de doua ori peste ei din motive de chicoteala si joaca pe intuneric si le reaminteam ca vrem si noi sa dormim si nu putem din cauza lor (chit ca nu era asa), dar cu timpul si-au format reflexul de a se culca dupa stingerea luminii. Cel mult mai susotesc nitel, insa ii lasam in pace si adorm in cel mult 10 minute de la iesirea noastra din camera.
Suna foarte usor, insa nu a fost intotdeauna asa, si noi trebuia sa stam unul la ei in camera pana cand adormeau, si te inteleg perfect. Va trebui sa te inarmezi cu rabdare si tarie sa nu cedezi incercarilor de santaj (ca sigur vor aparea), va dura destul de mult, insa daca vei fi ferma pe pozitii, pana la urma se vor obisnui si ei cu programul.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Sotia mea le citeste povesti si "adoarme" in timp ce le povesteste, asa ca pe copii ii ia somnul inca de cand ajung la ultimele fraze. Cand vocea ei devine din ce in ce mai moale si mai taraganata, iar apoi doarme asa cu pofta, ii ia si pe ei cascatul
Eu cand le citesc ajung copii in fund si pe coate, cu ochii cat farfurioarele.
Deci, depinde de stil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:


Poti incerca pentru inceput sa schimbi culcatul seara - sa il rogi pe sotul tau sa ii culce cateva seri la rand.... ma gandesc ca daca e alta persoana poate accepta o metoda. Tu nu poti de ex. pt ca esti obosita si nu te simti bine iar ei trebuie sa aiba grija de tine.

La fel, ii poti explica celui mare ca buni are nevoie si ea de ajutor si de odihna dupa amiaza... iar buni trebuie sa sustina povestea ta.

Ai mei de ex. dupa amiaza adorm fara poveste sau alte ritualuri.Asta cand suntem noi ca atunci cand sunt cu altcineva nu adorm impreuna dupamiaza, neam (trebuie culcati separat).
Seara in schimb trebuie sa ne alocam cel putin 45 de minute pentru ritualurile de seara.

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)





www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia - De la inima ta pentru inima ei

Mergi la inceput