Alaptare si criza de fiere... Ce remediu?

Alaptare si criza de fiere... Ce remediu? | Autor: annablue

Link direct la acest mesaj

De cateva ore am simtit o durere in partea dreapta a corpului in zona ficatului, usor sub coaste... La inceput nu i-am dat importanta, dar acum a devenit foarte intensa si dureroasa.
E prima oara cand simt asa ceva si am crezut ca am fortat ceva mmuschi sau m-am lovit si n-am dat atentie.
Insa, acum am facut legatura cu zilele trecute cand am avut o "criza de greata"foarte nasoala, eu care nu am avut habar de greata decat cand am fost insarcinata...
Si citind una-alta pe net am dat de info despre criza de fiere... si am recunoscut simptomele.
Si asa am realizat ca zilele astea am mancat mai "greu", ca a fost ziua celui mare si am pregatit bunatati de casa... si ma stiu de ceva timp cu colesterol mare, dar n-am dat importanta.

Problema mea este ca alaptez si ca la ora asta nu am cum sa aflu de la dr ce as putea face. Am vazut ca Colebil si chestii contra balonarii ar trebui sa iau, dar nu stiu ce fac ele in conditiile alaptarii.

Stie cineva de ceva contraindicatii? Am inteles ca va trebui sa tin regim si ca va dura ceva timp, stiu si ca nu pot lua nimic pt durere.... Dar ce altceva pot face sa treaca mai usor, ca ma termina durerea si nici nu il pot tine in brate pe cel mic de durere, abia ma misc prin casa...

Astept sfaturi de la voi.

Ana & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Of, Annablue, imi pare rau...stiu cum e...pe mine ma iau niste frisoane si o stare de slabiciune de-mi vine sa mor
Incearca un ceai de sunatoare, pe mine ma ajuta...dar eu recurg si la colebil ca nu alaptez.
Sa te faci bine repede!
Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Citat:
citat din mesajul lui aditapop

Of, Annablue, imi pare rau...stiu cum e...pe mine ma iau niste frisoane si o stare de slabiciune de-mi vine sa mor
Incearca un ceai de sunatoare, pe mine ma ajuta...dar eu recurg si la colebil ca nu alaptez.
Sa te faci bine repede!
Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1



Ceai de sunatoare nu am dar am gasit in casa carbune activ de pe vremea cand il luam contra balonarii in perioada cand Calin avea colici si ma temeam sa nu-i dau ceva gaze si in lapte.
Asa ca am luat unul din asta si sper sa fie ok.
O sa iau maine de la famracie ceva ceai si sper sa fie mai bine.

Mu,ltumesc de urari!

Ana & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Annablue, Calin al tau e la o zi distanta de Razvan al meu (26.03.2009)!
Sa fie sanatosi puii! si mami la fel!
Concurs KLORANE, un vot va rugam
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Stiu ca nu e ceea ce vreti sa auziti, dar crizele de bila vor inceta dupa ce terminati cu alaptatul, va zice una patita , la mine au inceput cand bebe avea cam 2 saptamani, asa din cand in cand, dupa cateva luni au devenit intense si tineau cateva zile, am facut eco si asa am aflat ca am pietre, multe, cand bb avea un an jumate familia m-a obligat sa il intarc si sa ma operez, ei nu a mai fost nevoie , odata cu intarcatul ( cred ca e vorba de prolactina sau alti hormoni care supara bila) am scapat treptat de crize, stresul si oboseala afecteaza functiomarea bilei de asemenea.
Medicamete pe care le luam eu : no-spa forte, redigest, rowachol.
Sanatate multa si mancare cat mai usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

De ce nu mergi, mai bine, sa iti faci o ecografie? Simptomele astea le-am avut si eu nu de mult (recunosc ca eu nu mai alaptez de doi ani), banuiam criza de fiere, si la eco mi-au spus ca fierea mea e foarte bine (la fel si ficatul, pancreasul...). M-a zis medicul ca eu am probleme, de fapt, cu colonul (sunt mai constipata de felul meu), care da simptome asemanatoare, inclusiv dureri in partea dreapta, sub coaste (el mi-a explicat mai clar, dar imi e greu de reprodus). Nu zic ca e musai sa ai si tu asa ceva, ci ca ar trebui sa ceri o parere avizata, ca poate nu e fierea, plus ca medicul iti poate si recomanda tratamentul potrivit starii tale.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinam

Stiu ca nu e ceea ce vreti sa auziti, dar crizele de bila vor inceta dupa ce terminati cu alaptatul, va zice una patita , la mine au inceput cand bebe avea cam 2 saptamani, asa din cand in cand, dupa cateva luni au devenit intense si tineau cateva zile, am facut eco si asa am aflat ca am pietre, multe, cand bb avea un an jumate familia m-a obligat sa il intarc si sa ma operez, ei nu a mai fost nevoie , odata cu intarcatul ( cred ca e vorba de prolactina sau alti hormoni care supara bila) am scapat treptat de crize, stresul si oboseala afecteaza functiomarea bilei de asemenea.
Medicamete pe care le luam eu : no-spa forte, redigest, rowachol.
Sanatate multa si mancare cat mai usoara!

Alina, mama de Vlad



Alina, eu alaptez de 7 luni si e prima oara cand am aceste simptome...
Deci nu cred sa fie ce spui tu.
Oricum, ma programez sa ma vada un dr.
Si o las usor de tot si cu mancarea, evident

Ana & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Alinam, n-as prea crede. Eu la primul copil, dupa ani de zile de greturi si blocaje la colecist am avut placuta surpriza sa nu mai fac nicio criza, atat in sarcina, cat si 2 ani cat am alaptat. La cateva luni dupa incheierea alaptatului mi-a revenit sensibilitatea la colecist. Deci...

annablue: timp de 7-10 zile, o lingura de ulei extravirgin de masline in care storci niste suc de lamaie sa nu fie gretos. O bei dimineata la trezire (tine-le langa pat), apoi te pui la loc culcata pe partea dreapta inca 30 min. - efect garantat

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Ana sper sa nu fie cum am zis eu, eu am pietre multe , acum le am inca dar nici un simptom, la mine toate crizele s-au manifestat cand alaptam, e posibil tu sa ai o fiere lenesa atunci se schimba treaba, e mai usor zic eu, cel mai bine faci o ecografie daca persista durerile.

Coraly, asta ca sa vedem cat suntem de diferiti, eu nu am avut deloc simptome inainte de nastere si nici dupa ce am alaptat, acum mananc absolut orice, in conditiile in care aproape 2 ani am mancat numai covrigi, branza degresata, cartofi feierti, pesmet , piept de pui, bleah, acum nici mirosul nu il mai suport , tu ai pietre sau doar colecist puturos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinam

Ana sper sa nu fie cum am zis eu, eu am pietre multe , acum le am inca dar nici un simptom, la mine toate crizele s-au manifestat cand alaptam, e posibil tu sa ai o fiere lenesa atunci se schimba treaba, e mai usor zic eu, cel mai bine faci o ecografie daca persista durerile.

Coraly, asta ca sa vedem cat suntem de diferiti, eu nu am avut deloc simptome inainte de nastere si nici dupa ce am alaptat, acum mananc absolut orice, in conditiile in care aproape 2 ani am mancat numai covrigi, branza degresata, cartofi feierti, pesmet , piept de pui, bleah, acum nici mirosul nu il mai suport , tu ai pietre sau doar colecist puturos?

Alina, mama de Vlad



Am o malformatie usoara din nastere - colecist codat. Probabil ca mie imi prind bine hormonii de sarcina si alaptare

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Daca e criza de bila, e una usoara care ar trebui sa treaca doar cu putin regim. Eu am destul de des in ultima vreme crize cam violente. Adica greata, voma, diaree, dureri de cap si musculare. Si nu, nu e gripa! Trece rapid cu no-spa, ceai si post. Atat, fiindca alaptez.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput