Vitamina D3 injectabila - pareri pro sau contra

Vitamina D3 injectabila - pareri pro sau contra | Autor: gabi_titeica

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Am o intrebare catre d-vs, cititorii si membrii acestui forum:
In urma analizelor la 1 an si jumatate, baietelului meu i s-a recomandat de catre medic o cura de 5 injectii cu vitamina D3 pentru a i se fixa Ca in organism. Acest diagnostic a fost dat in urma valorii crescute a fosfatazei alcaline din sange. Am cumparat cu mari eforturi aceasta vitamina din strainatate, insa in urma consultului la alt pediatru - acesta a spus sa nu-l injectam pentru o perioada de inca 6 luni pentru a monitoriza evolutia valorii fosfatazei alcaline. Mai mult decat atat mi-a spus ca e bine sa-i dau lapte praf pana la varsta de 3 ani ca ar fi mult mai hranitor pentru copii mici decat laptele proaspat - iar acesta ar avea rolul de a regla acest deficit de Ca din organism. Mi s-a indicat sa astept cu aceste injectii cu vitamina D3 inca 6 luni pentru a nu interveni prea brusc in asimilarea Ca la copil.
Puteti sa-mi spuneti ce sfaturi ati primit de la dr. in acest sens ?

Cu multumiri,
Gabi T

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna
Si fetita mea avea fosfataza alcalina crescuta cand i-am facut analizele pe la un an si 2 luni. Dar noua pediatrul ne-a indicat sa schimbam Vigantolul( stii ca sticluta de Vigantol odata desfacuta e valabila doar o luna?) cu ulei de peste. I-am dat vreo 3 luni ulei de peste, am tinut-o la soare la greu iar in toamna pediatra s-a declarat multumita de evolutia ei( avea sternul un pic infundat dar isi revenise). Acum continuam cu Vigantol 3 pic/zi pt ca nu o mai pot pacali sa bea uleiul de peste .

Intamplator am primit si eu de la cineva 3 fiole de D3 si am intrebat pediatra daca nu ar fi bine sa le facem. Mi-a spus ca tratatmentul injectabil se aplica doar cazurilor grave de rahitism. Eu inclin astfel spre al doilea pediatru care ti-a spus sa mai astepti sa vezi cum evolueaza.

Despre laptele praf si eu asa stiam ca ar fi indicat pana la 3 ani.

Multa sanatate

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Asa zboara kg mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_titeica spune:

Multumesc frumos,

Stiu de "expirarea" Vigantol-ului dupa o luna de la desfacere. Oricum am sa pastrez filolele cumparate inca 6 luni si vom reface atunci analizele. Din pacate de-acum pana prin Aprilie... e iarna, iar soare....aer liber.... mai putin....

Multa sanatate puisorului tau !
Gabi T.

Mergi la inceput