cum scapam de rau de masina

cum scapam de rau de masina | Autor: lenca

Link direct la acest mesaj

Buna ziua la toata lumea.
Am si eu o intrebare, cum sa scapam de vomitatul din masina;
Mereu cand plecam la drum cu masina, chiar si pe distante mici, fetita mea de 5 ani imi zice ca nu are aer , ca ii vine sa verse, deschidem geamul sa intre aer, dar de cele mai multe ori nu scapam doar cu atat, trebuie mereu sa avem pungute la noi si apa.
Chiar va rog sa imi spuneti din experienta voastra, am incercat sa nu ii dam nimik sa manace cu juma de ora cel putin si nimik

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui lenca

Buna ziua la toata lumea.
Am si eu o intrebare, cum sa scapam de vomitatul din masina;
Mereu cand plecam la drum cu masina, chiar si pe distante mici, fetita mea de 5 ani imi zice ca nu are aer , ca ii vine sa verse, deschidem geamul sa intre aer, dar de cele mai multe ori nu scapam doar cu atat, trebuie mereu sa avem pungute la noi si apa.
Chiar va rog sa imi spuneti din experienta voastra, am incercat sa nu ii dam nimik sa manace cu juma de ora cel putin si nimik




vara asta am luat cu noi in excursii, de 2 ori, fetita de 5 ani a unor prieteni. Cand s-a urcat in masina, mi-a spus dulce ca sa am grija ca ea la fiecare drum se simte rau si vomeaza. De oglinda retro avem agatat un ingeras micut si dragut. Pe loc si foarte natural i-am spus ca este ok. dar la noi in masina ingerasul ne pazeste de rau si de certuri, deci la copii nu mai poate sa le fie rau si nu se pot certa pe masina. Iti dai seama ca doua zile -4 drumuri lungi nici macar putin rau, nici macar o voma:-)

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Intreaba medicul de familie si sa iti dea niste picaturi/pastilute speciale anti vomat. Imi scapa denumirea lor acum. Dar stiu de la nepotul meu, are rau de masina si de cate ori pleaca la un drum mai lung ia o pastiluta.
Mai e o chestie pe care o patesc si eu cand merg pe bancheta din spate. Mi se face rau daca nu ma uit pe geam. Asa ca pune fetita pe un inaltoator si spunei sa se uite pe geam.

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recolteiwww.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Si fii-mea are rau de masina, de pe la 3 ani. Noi am descoperit niste acadele din diverse plante - cele anti rau de masina se numesc Viagio si au ghimbir si inca alte chestii, dar le gasim doar la farmaciile Dona. - sper sa nu mi-o iau pt reclama.. Acu'.. ce sa zic, noi nu avem masina , asa ca mergem cu masinile prietenilor la un drum mai lung sau cu taxiul, cand e vorba de distante mici. Ca urmare, am testat diverse vehicule si diversi.... soferi. Concluzia a fost ca ceea ce conteaza cu adevarat e soferul . Fii-mea simte si ambreiajul, la schimat vitezele vreau sa zic, si sunt unii mai... smunciti, cu mai putina rabdare, unde stiu sigur ca nu scap sa ies cu punga goala din masina. Iar cu altii, poate sa fie si drumul rau , si lung, si ce ami vreti voi, si n-are copilul nimic.
q.e.d.


sotul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu am avut pana la 20 de ani si rau de tramvai, tren, practic tot ce se misca. Mi-a revenit in sarcina si acum plec cu emetostopul la mine. Din proprie experienta iti spun ca orice agatat de oglinda retrovizoare (mai ales daca e si parfumat) NU ajuta. Daca ii puteti pune inaltatorul la mijlocul banchetei ca sa poata vedea in fata e de mare ajutor. Trebuie sa fie bine ventilata masina si sa poata vedea pe geam. De curand am vazut pe discovery ca intr-adevar ghimbirul e folosit din timpuri stravechi pt raul de miscare si e foarte eficient, deci cautati ce v-a recomandat Cgeea.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Daca aflati secretul il vreau si eu. Am 24 de ani, de mica fac urat in masina si la mine NU depinde de sofer. Am constatat ca, intr-adevar, ma ajuta daca ma uit inainte si nu pe geamul de langa mine, pe langa care se perinda copacii intr-o goana nebuna. Da' tot mai stau cu nodu-n gat.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Acadelele antivoma de la farmaciile Dona si tinctura de ghimbir cateva picaturi inainte de plecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Din experienta proprie (pe mine raul m.a ia numai cind mergem pe serpentine, sus jos pe vai si dealuri sau cind sunt obosita sau stresata).

- sa nu maninci nimic "greu" inainte de a te sui in amsina ( prajit, gras)
- ideal e sa maninci niste biscuiti uscati gen crackers si chiar sa rontai din ei si cind esti im masina
- sa nu te uiti pe geam la pomii de pe marginea drumului cum se soune si in mesjele de mai sus, ci sa privesti in departare, cit mai departe posibil ( acest truc este ideal si pentru raul de mare .. tot din proprie experienta zic) .

apoi mai sunt cei care zic sa mirosi patrunjel proaspat cind iti e rau in masina, cam greu sa mergi cu legatura in mina sau cu ghiveciul :-) dar e drept ca mirosul placut, proaspat, face bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenca spune:

va multumesc mult pentru raspunsuri, o sa caut la farmaciile dona acadelele anti voma , si joi cand voi merge la medicul de familie pt aviz epidemiologic pt la gradi o sa o intreb si pe dansa de ceva pastilute.Pana acum credeam ca e prea mica pt astfel de medicamente , dar daca exista le luam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Cristi m-a mostenit pe mine cu raul de masina….

Noi folosim pe distante mai lunig cu mare succes Vomex (sirop) adus din Germania. Costa vreo 8 Euro sticluta si are efect garantat.
In rest, prin Bucuresti... mergem cu geamul deschis, si in plina iarna

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Am vazut la Baby Expo niste bratari cu niste magneti parca, speciali pentru rau de masina. Daca mai am pliantele acasa, revin cu detalii. Era ceva bazat pe presopunctura, nu stiu daca mergeau si pentru copii.

Aaa, se cheama Sea Band. Gasiti pe net.

Mihaela Zaharia
www.parenting.ro

Mergi la inceput