mucii si eruptia dentara. vreo legatura??

mucii si eruptia dentara. vreo legatura?? | Autor: marichiri

Link direct la acest mesaj

Buna ziua dragi mamici.
Aveti cumva idee daca exista vreo legatura intre eruptia dentara(noua ne iese cel de-al doilea premolar jos) si nasucul curgator?
De mai bine de o luna de zile ne luptam cu mucii si nu vor sa se dea batuti sub nici o forma.Oare sa fie de la dintisori? Am observat ca ambii molari de jos sunt gata sa iasa.
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

nu o data mi-am pus asemenea intrebare..la ambii copii au coincis episoade de eruptie dentare cu 'mici raceli'
la nepotelul meu la fel....
ca sa concluziunez : noi bifam in total cu 3 'subiecti' patiti - copilasii mei si nepotelul
editez,ca poate nu am fost destul de explicita....deci episoadele erau destul de lungi...sau cum sa le zic: erau destul de sudate...nu scapam bine de muci ca incepeau iar...dar dupa fiecare episod ne alegeam cu dintisori ...
o intamplare care mi-a ramas in minte legata de eruptia dintilor patita si la fetita si la baiat,si pe care ulterior am pus-o pe seama aparitiei dintilor,dar nu prea ma crede lumea cu putin timp inainte de eruperea primului dinte (fetita avea 9 luni ,iar ulterior baiatul 7 luni) au facut febra si au avut si o eruptie pe piele...medici au zis ca a fost un virus eruptiv,nu au diagnosticat ca fiind vreo boala a copilariei,oricum erau prea mici ca sa faca vreo boala a coplarie si in plus ii si alaptam atunci.
deci cum ziceam au facut amandoi aceeasi chestie iar apoi la putin timp a avut loc eruptia primlui dinte...o fi coincidenta sau poate nu ..eu iti zic doar ce am patit noi...
chiar cred ca in perioada asta sunt mai sensibili si pot contacta orice,dar cred ca si eruptia in sine le provoaca mucisori si diverse manifestari mai puternice la unii si mai lejere la altii....asadar mucii sunt un simptom pe care si noi l*am avut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

ca sa te consolez ,iti pot spune ca si pititca mea de 7 luni e cu mucii pana la genunchi si cu doi dintisori in eruptie,mai face si febra usoara si diaree,speram sa treaca cat de curand.
ah,o tinem asa de vreo 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

asa...ca citema ce a scrsi mai sus ionica...la fetita a fost cu diaree pana pe la 1 an si 5 luni cand au iesit cam toti dintii...masele nu prea ne-au dat bataie de cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

o legatura ar exista, ganditi-va ca in perioada de eruptie dentara micutii au tendinta de a duce la gura manutele, jucariile sau alte obiecte preferate. in aceste conditii, numarul germenilor care ajung in organism creste exponential.

plus ca, unii copilasi au tendinta de a respira pe gura, asadar si in acest fel microbii ajung mai usor in gura/gat/nas (e un cerc vicios, respira pe gura si din cauza mucilor - de fapt a nasului infundat, si din cauza ca aerul putin mai rece le calmeaza durerea de gingie; amintiti-va cum si noi, adultii, cand ne mai doare un dinte sau o masea, ne simtim mai bine daca respiram din cand in cand pe gura, jetul de aer mai rece parca mai calmeaza durerea)

asadar, aparitia mucilor coincide de multe ori cu eruptia dentara pentru ca in organismul copilului intra mai multi germeni decat de obicei, pe cale orala.

ce se poate face in acest caz ? un pic de panadol sau nurofen (ambele sirop) se poate administra (dealtfel, si pe prospectul ambelor medicamente scrie ca se pot administra in cazul durerilor provocate de eruptia dentara si/sau a simptomelor asociate cu starea gripala, etc.), cu acordul medicului pediatru, vor avea efect dublu : tempereaza si mucii si durerea de gingie.
se mai pot folosi gelurile pentru eruptie dentara.
nasucul se va curata bine cu ser fiziologic/spray humex cu apa de mare + batista bebelusului.
se vor folosi umidificatoare sau vase cu apa pe calorifer (pe timpul noptii), pentru a creste umiditatea aerului din camera unde doarme copilul, astfel incat mucozitatile sa nu se mai usuce si sa obtureze respiratia, facandu-i somnul nelinistit/intrerupt.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Este legatura, sigur. Eruptia dentara scade sistemul imunitar, asa am patit si eu cu fetita la cativa dinti, noi am avut noroc ca nu mi-a facut febra, da muci cat cuprinde.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nrl spune:

Si Andrei a avut muci la eruptiile dentare. Doctorita mi-a explicat ca e o inflamatie a mucoasei nazale care apare ca reactie la eruptiile dentare. Am rezolvat-o cu tratament homeopat, in cca o saptamana.

Nicoleta mami de Andrei (08.12.2007)
http://community.webshots.com/user/nicoletarl
http://formular.stirileprotv.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Citat:
citat din mesajul lui nrl

Si Andrei a avut muci la eruptiile dentare. Doctorita mi-a explicat ca e o inflamatie a mucoasei nazale care apare ca reactie la eruptiile dentare. Am rezolvat-o cu tratament homeopat, in cca o saptamana.

Nicoleta mami de Andrei (08.12.2007)
http://community.webshots.com/user/nicoletarl
http://formular.stirileprotv.ro/


asta cred si eu ca se intampla,nu neaparat ca baga cei mici mainile in gura...fiimea -cel putin- a fost un copil care nu isi baga mainile in gura ,nici jucarii....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Pediatra ne-a spus ca nu este nici o legatura, dar si noi am avut "coincidente" de acest gen.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput