Streptococ beta hemolitic de grup B in GATUT

Streptococ beta hemolitic de grup B in GATUT | Autor: miri2007

Link direct la acest mesaj

Buna!

Avand in vedere ora cam inaintata, am sa fiu destul de scurta.

In urma unei raceli, la exudatul farinagin (lucrat la Medlife) al lui MIhai (un an si 7 luni) ne-a iesit STREPTOCOC BETA HEMOLITIC DE TIP B.

Din cate am cicit eu pe acilea pe forum si pe net, streptococul cu pricina iese in examenele de urina (in infectii urinare) si in examenele de secretie vaginala.
In gat este "specific" (scuzati termenul dar nu sunt de specialitate) STREPTOCOCUL BETA HEMOLITIC DE TIP A, care da amigdalite, faringite si chair scarlatina.

A avut careva dintre voi la copilasi streptococul de tip B in gatul???

Maine oricum mergem la doctor, dar va cer sfatul pentru ca vreau sa merg cat mai informata.

Meltumesc mult!

Sanatate tuturor




Miri2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Nu glumi cu el, eu am avut in copilarie si "trag" si acum, m-am pricopsit cu niste pb la inima, nu mari - dar am avut noroc.
Deci rapid fa-i si restul analizelor, ASLO, fibrinogen, VSH, etc si mergi cu ele la dr, nu e de gluma.
Si tratamentul va fi, fara indoiala, Moldamin.

Nu am vrut sa te sperii, e ceva banal in fond, insa poate da consecinte aiurea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

sa nu vb prostii, acum am vazut mai bine, e tip B, stiam ca cel tip A e "periculosul"...habar nu am. Intreaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Buna

Eu am avut anul trecut, dar tip A. Este foarte violent pentru da infectii la nivelul ORL si netratat corespunzator, tragi cu el rau de tot. Curios ca Matei care avea 1 an, nu l-a luat de la mine.
Tratamentul consta invariabil in antibiotic injectabil cu gentamicina simai ales cel care doare ingrozitor...am acum un lapsus si nu mi-l amintesc.
In orice caz, ar trebui facuta si o antibiograma care sa spuna exact la ce antibiotic este sensibil. Insa, din cate stiu de la alte mamici, mai toti copilasii au trecut pe acest tratament injectabil pentru siguranta eficacitatii.

Mergi la inceput