Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Lasand la o parte turnura negativa pe care a luat-o la un moment dat subiectul... nu pot decat sa spun, cu parere de rau, ca eu am descoperit AP fff tarziu, si nu stiam la vremea aceea ca asa se cheama. Pur si simplu, am zis: gata, schimbam foaia.
Asta s-a intamplat anul trecut, in luna Mai.
De atunci, am facut exceptii pe care nu credeam sa le fac vreodata. Ce regret este doar faptul ca nu am descoperit AP mai repede
Si sunt tare fericita, ma simt bine, baiatul meu e fericit, din ce in ce mai fericit .
Iar legat de pampers... noi am scapat de el la 3,6 luni.
Cam tarziu , dar... asa a fost vremea lui, cu circumstantele atenuante de rigoare.
Numai bine tuturor, si sper ca si alti parinti sa descopere LA TIMP acest minunat AP.

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Si ca sa schimbam subiectul... am o nelamurire. Din ce stiu eu, nutritionistii recomanda 3 mese pe zi, la ore cat de cat fixe, si, eventual, 2 gustari. Asta ar fi un obicei sanatos pentru noi. De ce nu se aplica treaba asta si la copii? De ce este asa aiurea sa ii dai sa manance la anumite ore? Fara a obliga copilul sa manance, daca nu ii este foame. Asta poate duce la alte probleme, stiu.

Pana acum, subiectul este asemanator celor legate de alaptat Vs formula. Ar trebui sa ne relaxam putin.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

beca - uite, eu intotdeauna pana acum i-am dat sa manance exact cand a vrut, cat a vrut, fara ore fixe, fara cantitati obligatorii. si respectand natura copilului si-a facut singur un program aproape fix de mese, mananca bine si cu placere, normal ca sunt si lucruri care nu ii plac dar atunci nu insist si-i dau altceva.

daca l-as fi determinat eu sa isi faca un program nu stiu daca reuseam sa ajungem asa. dar la noi mancarea la cerere s-a dovedit extraordinara si imi pare foarte bine ca am facut asa. acuma are cam 3 mese mari si doua gustari mai mici, gen fructe sau branzica. dar la inceput manca si de 20 de ori pe zi (asta pe la 2 luni) uneori 10 ml, alteori 50, rar mai mult. dar in cateva saptamani s-au rarit mesele tot mai mult, au crescut cantitativ...

eu cred ca daca asculti de copil si ii respecti orarul lui natural ajungi la rezultate bune. asta si cu mancarea, si cu somnul, si cam cu toate. ca natura face bine ce face, daca intervenim prea mult stricam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Accept9595, corinadani & friends...stiti unde vad eu lenea?

- la parintii care-si altoiesc cu nesimtire copiii peste fund (ca de scutec am inteles ca tre' scapat repede) in loc sa-si stoarca creierii cu explicatii pe intelesul lor

- la parintii atat de ingusti si suficienti incat isi cresc copiii prost dar se ataca imediat ce pomenesti de-o carte de psihologie

- la parintii care-i dreseaza fara mila sa doarma si sa manance la ore fixe ca sa le fie lor comod inspre binele copilului

- la parintii care ii lasa cu bonele fara nicio remuscare ca sa se poata relaxa nestingheriti in concedii

- la parintii care-i fac sau lasa sa planga cu orele ca sa-i educe ca se doarme unde si cand vrem noi

- la parintii care refuza sa-i ia in brate si-i uita cu orele in carucior

- la parintii care inteleg sa-i invete nelipsita lectie despre frustrare ignorandu-le constant si orbeste nevoile

- la parintii care-i manipuleaza fara jena amenintandu-i cu ochi grotesti in ceafa, cucuvele de metal sau alte asemenea minunatii

- la parintii care-si uita copiii la bunici cu lunile (ca doar asa am crescut si noi, n-a murit nimeni din asta)

- la parintii divortati care-si neglijeaza copiii si-si amintesc de ei doar atunci cand i-au scapat de sub control

...si as putea s-o tin asa pana dimineata dar ma intorc la crosetat.



2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Anca_a, eu cred, si sper, ca sunt un parinte AP..in ciuda faptului ca am practicat EC-ul cu copiii mei si-s si divortata...

N-am priceput ce legatura au copii "scapati de sub control" cu parintii divortati?? Daca is divortata is sanse mai mari sa-i scap de sub control, sau cum??

In rest is de acord cu tot ce ai scris...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

krisu - spre ca anca se fererea la parintele divortat care are custodia copiilor daca nu isi vede copilul cu lunile sau il ia 2 ore pe luna ca trebuie. nu la cel care sta acasa zi de zi cu ei si-i creste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

anamaria,


www.attachmentparenting.ro

poate iti va fi de folos




Alina,mami de Mihnea-Octavian,doi anisori si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

A fost recent un subiect pe forum in care un tata nu mai vroia sa auda de copiii din prima casatorie. La ala ma gandeam cand am scris, scuze daca s-a inteles altceva.

Iar EC-ul e una, dresajul la olita alta. Ma indoiesc ca accept se referea la cel dintai.



2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Daca ai bona la copil, daca ai pe altcineva ce vede de el bine inteles ca nu i pasa cat sta copilul cu pampers (nu o sa stea dupa el niciodata; e mai simplu)...
Dar daca stai acasa si copilul face pe el mare fiind nu este ok.
Copilul trebuie invatat, este si mai igienic ptr el.

Conchita nu am idee cati ani are fata ta! eu vorbesc de copii maricei.


te-ai exprimat destul de clar ce consideri tu copii maricei - 2 ani, 2 ani jumate. sonia mea are 2.9 ani, face 3 in ianuarie.

n-are absolut nici o legatura chestia cu bona si bunicii, e vorba daca iti respecti copilul sau nu, daca il consideri catel de companie cum e un topic acum pe forum sau persoana cu drepturi absolut egale cu ale tale, persoana independenta care iti este daruita in grija, nu in batalionu' shapshpe.

accept, contextul era cel enuntat de tine: ce faci daca copilul nu vrea si nu e pregatit. mesajul de deschidere se referea tot la asta. am obosit sa ma repet. raspunsul meu vine in context. da, nu am repetat in text ca nu fac nimic sa fortez, dar tie cum iti suna metoda naturala, nu ca nu fortezi, si ca vii in intampinarea nivelului de dezvoltare al copilului binevoitor si fara constrangeri??

AnaMaria, pe dc a inceput gazzella o discutie mai demult si s-a lasat cu paruiala. mamele atotstiutoare au reusit s-o goneasca de pe forum. da o cautare, sunt doua subiecte AP, plus ca exista si-un forum AP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca
AnaMaria, uite o carte interesanta, dupa parerea mea. http://www.scribd.com/doc/101213/Ana-Savin-Totul-se-intampla-inainte-de-6-ani


am inceput-o azi cu entuziasm si m-a lovit disperarea la pagina 9-a, ultimul paragraf si urmatorul pe pagina 10 unde dna Savin scrie cu nonsalanta o aiuritoare afirmatie de mi s-a facut parul maciuca: nu exista fro "constatare stiintifica" pe lumea asta care sa ateste beneficiile alaptatului contra biberonului, atat fizic cat si psihologic. eu cred ca a luat-o elanul PC prea tare si nu vrea sa sperie cititorii. dar de aici si pana la minciuna e un pas cam mare, ala spre pierderea credibilitatii.

alta duda la pag. 30: nu e bine sa-i dai bataita unui copil sub 2 ani, dar dupa 2 ani e chiar indicata.

si-or mai fi, dar am abandonat cartea.

are intentii bune, doamna autoare, dar recomand sa luati cu sare. ce cred ca s-a intamplat e ca a compilat din diverse teorii si le-a amestecat cu propriile convingeri traditionale romanesti.

Mergi la inceput